Teknoloji

Amazon’un Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Aştı!

Dünyada Apple’ın ardından Amazon 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ikinci şirket oldu ve Apple’ın ardından zirvede ki yerini aldı. Küresel online perakende devi Amazon’un hisseleri geçtiğimiz günlerde şirket tarihinde ilk defa 900 milyar doların üzerine tırmanmıştı.

E-ticaret devi Amazon 1 trilyon dolar borsa değerine ulaştı. Geçtiğimiz Ağustos ayında Apple şirketinin piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşmıştı ve Apple bu sınırı aşan ilk Amerikan ve ilk teknoloji şirketi olmuştu. Aradan geçen 5 haftadan sonra New York borsasında Amazon hisseleri dün 18:40’da yüzde 1.9 artışla 2050,27 $ kadar yükseldi.

Amazon 1 Trilyon Dolar Değerine Ulaştı

NASDAQ’ta 1 Trilyon Dolar’dan Fazla Değere Ulaşan İkinci Şirket

Dünyanın teknoloji borsası olarak kabul edilen NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations)’da Apple’ın ardından Amazon 1 trilyon dolar değerine ulaşan ikinci şirket oldu. Her ne kadar dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olsa da Amazon aynı zamanda günümüzün en önemli teknolojilerinden bulut sistem alanında akla ilk gelen şirketlerden biri. Hisseleri dün Türkiye saati ile 18:40’da %1.9 artarak 2050,27 dolara yükselen şirket Apple ardından zirvede ki yerini aldı.

Patron Dünyanın En Zengin İnsanı

1994 senesinde, şirketin kurucusu ve şuan ki üst yöneticisi (CEO) Jeff Bezos tarafından kitap satışıyla başlayan Amazon, dün itibariyle dünyanın en fazla gelir ve piyasa değerine sahip perakende şirketi haline geldi. E-ticaret dendiğinde akla ilk gelen marka konumunda Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin milyarderi olan Jeff Bezos’un serveti ise dün itibari ile 2.6 milyar dolar artış ile 167.3 milyar dolara ulaştı.

Arkadan Google ve Microsoft Geliyor!

2018’in ikinci çeyreğindeki geliri, 2017’nin ikinci çeyreğine kıyasla %39,4 artışla 52.89 milyar dolara yükselen Amazon ayrıca nisan ayında, ücretsiz kargo sunduğu ‘Prime’ üyesi kullanıcı sayısının 100 milyonu aştığını duyurmuştu. İnanılmaz rakamlardaki büyümelerin ardından Apple’ın ardından Amazon 1 trilyon dolar değerini aşan ikinci şirket oldu ve Amazon’un ardından aynı ünvana ulaşması beklenen iki şirket var. Bunlardan biri dünyanın en çok kullanan işletim sistemi Windows’un sahibi Microsoft diğeri ise dünyanın en büyük arama motorunun sahibi Google. Microsoft şuan 850 milyar dolaylarında değere sahipken Google ise 840 milyar dolar civarlarında değere sahip. Bakalım 1 trilyon dolar değerine ulaşan 3. şirket kim olacak?

Gmail Kullanıcıları için 5 Chrome Eklentisi

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Allaaam fikirlerim yükselirken benim de orda olmamam çok sıkıcı değil mi sence de? hayır yeminle bu benim aklıma gelmişti slşdkfşl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu