Seyahat

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler Karadeniz bölgesinde olan Amasya tarihi doğası eski restore edilmiş binaların arasında yapacağınız gezinti hem görsel, hemde huzur bulacağınız bir tatil için mükemmel bir yer.Peki Amasya’da başka nereleri gezelim, nerelere gidelim onuda yazımızda bulacaksınız.

Amasya Gezilecek Yerler Karadeniz bölgesinde olan Amasya tarihi doğası eski restore edilmiş binaların arasında yapacağınız gezinti hem görsel, hem de huzur bulacağınız bir tatil için mükemmel bir yer. Peki Amasya’da başka nereleri gezelim, nerelere gidelim onuda yazımızda bulacaksınız.

Alçak Köprü

Yeşil ırmak üzerine inşa edilmiş olan Alçak Köprü Yeşil ırmağın ikiye böldüğü şehri birleştirmiştir. 1865 yılında Ziya Paşa tarafından yaptırılan köprü ahşap olduğu için zamla deforme olmuştur ve 1965 yılında restore edilerek güçlendirilmiştir.

Amasya Gezilecek Yerler.1
Amasya Gezilecek Yerler

Boraboy Gölü

Amasya Gezilecek Yerler’de Boraboy Gölünü görmeden gitmeyin. Amasya’nın Taşova ilçesine 15 km mesafedeki Boraboy Gölü denizden 900 metre yüksekte doğal krater göldür. Gölün derinliği 25 metredir, buraya geldiğiniz zaman muhteşem bir manzara sizi karşılıyor.Burada hem bungalov evlerde kalabilirsiniz isterseniz çadır da kurabilirsiniz.

Amasya Gezilecek Yerler.2

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi Herşena Dağı üzerinde olduğu için Harşena Kalesi olarak’da bilinen Amasya Kalesi, denizden 700 metre Yeşil ırmak nehrinden ise 300 metre yüksektedir.Üç bölümden oluşan kalenin İçeriye Şehir, Kızlar sarayı ve yukarı kale olarak adlandırılmıştır.UNESCO 2013 de kaleyi Dünya Mirası Geçici Listesine eklemiştir.

Amasya Gezilecek Yerler.3

Saat kulesi

Köprüleri ile ünlü olan Amasya’da Nergis Köprüsü üzerinde olan Saat Kulesini görebilirsiniz. 1865 yılında dönemin valisi tarafından yaptırılmış olan saat kulesi bir çok defa restoreden geçmiş ve ilk hali ile korunarak zamanımıza kadar görsel bir yapıt olarak kalmıştır.

Amasya Gezilecek Yerler.4

Ferhat Su Kanalı

Amasya Gezilecek Yerler şimdi size bir efsaneden bahsedeceğim Şirin için dağları delen bir Ferhat vardı hani işte tam olarak orası burası oluyor. M.Ö  117 de Romalılar döneminde yapılmış olan bu su kanalı zamanla az önce bahsettiğim efsaneye dönüşmüş muhteşem bir buluş.

Amasya Gezilecek Yerler.5
Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya Gezilecek Yerler de olmazsa olmazımız Amasya Müzesi. ilk olarak 1925 yılında yapılan müze zamanla şimdiki yerine taşınmış müzenin içinde Mühürler, El Yazmaları, Sikkeler Roma ve Bizans dönemine ait arkeolojik eserler görmeniz mümkün.

Amasya Gezilecek Yerler.6

Dünyanın En Güzel Kasabaları

 

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu