Sağlık

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Alzheimer nedir? Bu hastalığın belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur? Bu haberimde sizlerle bu detayları paylaşmak istedim.

Alzheimer, yaş ilerledikçe hem kadınlarda ve hem de erkeklerde özellikle unutkanlık şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Alzheimer bir demans çeşididir.  Alzheimer olan kişide hafıza kaybı görülür. Konuşmada sorunlar, günlük yaşamı idame ettirmede problemler olur. Ancak her unutkanlık Alzheimer olmayabilir. 

Alzheimer hastalığı çoğunlukla psikolojik/psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabilir. Alzheimer kişinin zamanla ilerleyen bir şekilde bilişsel yeteneklerini kaybettiği bir beyin hastalığıdır. Kişi günbegün çevresi le iletişim kuramaz, karar verme yetisini kaybeder. Günlük yaşam faaliyetlerini yerine getiremez. Anormal sayılabilecek davranışlarda bulunur. Kişiliği değişir, kaygıları artar, çevresindeki insanları hatta kendisini bile tanıyamaz hale gelir.

ALZHEIMER HANGİ YAŞ ARALIĞINDAKİ KİŞİLERDE GÖRÜLÜR? 

Alzheimer genellikle 65 yaş üzeri kişilerde görülür. 65 yaşın üzerindeki ortalama her 15 kişiden birinde, 80-85 yaşın üstündeki her iki kişiden birinde de bu hastalığın görüldüğü bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Hastalık nadiren de olsa 40- 50 yaşındaki kişilerde de görülebilir. Dünya genelinde 20 milyondan fazla alzheimer hastası olduğu bilinmektedir. Türkiye’de bu sayı 300 bin civarındadır.

ALZHEIMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Yaşanılan her unutkanlık bu hastalığın habercisi değildir. Unutkanlık ile birlikte beceri kaybı da görülüyorsa ve kişilikte değişimler gözleniyorsa dikkatli olmak gerekir.

Alzheimer belirtileri şöyledir:

-Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlar.

-Kişi bir gün önce yaptıklarını, ne yediğini hatırlayamaz. Kısa süreli unutkanlıklar yaşar.

-Kelimeleri bulmakta zorlanır.

-Tarihleri ve bildiği yolları hatırlayamaz.

-Hesap yapamaz, pratik düşünemez.

-Eşyaların yerlerini karıştırır. Mutfağa koyulacak bir şeyi banyoya koymak gibi…

-Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük işleri aksar.

-Sorup cevabını aldığı bir şey tekrar sorar.

-Yakınlarını tanıyamaz.

-Karakteristik özellikleri değişir.

-Durup dururken çevresindekileri suçlar.

-Psikolojisi bozulur ve içine kapanır.

-Sorumluluk almaktan kaçar.

-Konuşma, yürüme, tuvalete gitme gibi günlük faaliyetlerini yerine getiremez hale gelir. Bir süre sonra yatağa mahkum olur.

ALZHEİMER HASTALIĞININ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Alzheimer hastalığının kesin bilinen bir tedavisi yoktur. Bu hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Başlanacak tedavi ile hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz, ancak ilerlemesi yavaşlatılabilir, semptomları azaltılabilir. Burada amaç hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Ayrıca hastalığın getirdiği psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için de bazı antidepresan ilaçlar önerilir. Bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. 1990′ lı yılların sonundan itibaren bu hastalığın tedavisi için 4 önemli ilaç piyasaya sürülmüştür. Erken dönemde hastalık keşfedilip bu ilaçlar kullanılırsa etkisi görülebilir. İlaçların yanı sıra Alzheimer hastalarının sosyal yaşamlarını hareketlendirmek için hobiler edinmesi de faydalı olacaktır.

ALZHEIMER OLMAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

*Sigarayı bırakmak doğru bir hareket olacaktır. Çünkü sigara vücudumuzun bir çok bölgesine zarar verir. Bunlardan en önemlisi ise beyindir. Sigara içenlerin içmeyenlere oranla bu hastalığa yakalanma riski %45 ten fazladır.

*Daha fazla B12 vitamini almak gerekir. B vitamini bizi demanstan korur. Araştırmalara göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsak hastalığa yakalanma riskimiz o kadar düşüyormuş. Genellikle yaşlılarda B12 eksikliğine sıklıkla rastlanmaktadır. Bu vitamin yumurtada, ette, balıkta ve deniz ürünlerinde bulunmaktadır.

*Aktif bir hayat sürmek şart. Düzenli olarak spor yapmak kalp ritmimizi ve kan dolaşımımızı düzenler. Tansiyon ve kolestrol kontrollerimizi yaptırmak önemlidir. Orta yaşlı bir insansanız ve kolestrolünüz yüksek ise hastalık riski fazlalaşır.

* D vitamini önemli. D vitamini eksikliği Alzheimer hastalığının nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Olabildiğince güneş ışığı almak gerekiyor. Bu mümkün değilse de D vitamini takviyesi faydalı olabilir.

*Kahve içmenin beyni koruduğu söylenmektedir. Kahve bol magnezyum içerir, ayrıca güçlü bir antioksidandır. Günde bir bardak kahve içmenin Alzheimer olma riskini %50 azalttığı belirtilmektedir.

*Başımızı darbelerden korumalıyız. Başımızı sert bir yere çarpmak hastalığa yakalanma riskini arttırabilir. Araştırmalara göre travmatik beyin yaralanmaları Alzheimer’ a sebep olabilirmiş. Motor kullanıyorsanız kask takmayı ihmal etmeyin.

*Alkol tüketimini minimumda tutmakta fayda var. Günde bir kadeh şarap içmenin Alzheimer’ı önlediği söyleniyor. Ancak fazla alkol tüketimi her açıdan zararlı.

*Beyin egzersizleri yapmak yararlı. Yeni şeyler öğrenmek, bulmaca ve puzzle çözmek beyni dinç tutuyor.

*Kendimize vakit ayırmak ve dinlenmek önemli. Stresle Alzheimer arasında önemli bir bağlantı olduğu düşünülüyor. Uyku ve dinlenmek beynin ihtiyacı olan şeyler. Bu nedenle stresten uzak durmak ve uyku düzenini oturtmak kendimiz için yapabileceğimiz en güzel iki şey.

Apandist nedir? Belirtileri nelerdir?

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Çok zor Ya allah kimsenin başına vermesin hem insan hem de etrafındaki insanlar için zor bir hastalık

  2. son yıllarda Türkiye ‘ de alzheımer artmasının sebeplerını arastırdıgımız da b12 vıtamını yedıgımız yıyeceklerden alamadıgımızdan dolayı dısarıdan takvıye olrak mutlaka kullanmamız gerekıyor kı b12 degerınızın en az 500 ustu olmasına da dıkkat edın

  3. Çok kötü. Allah saklasın denk geldim böyle birisine yazık. En önemli nimetümiz akıl sağlığımız Allah korusun

  4. 15 senem alzheimer hastası babaannem ile geçti bakımı gerçekten zor küçük çocuk gibi ve sürekli birinin yardımına muhtaç erken fark edilmesi bile belki bir umut

  5. Yaşlılıkta insanların cektiği kolay değil bir kac ay icinde daha cok gördüm. Alzheimer da hiç kolay olmayan hastalıklardan bir tanesi cok zor :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu