Seyahat

Altınoluk Şahin Deresi Kanyonu

Yoksa siz de bizim gibi kamp yapmayı sevenlerden misiniz? Hafta içi zaten şehirdeki strese yeterince maruz kalıyor, hafta sonu da o çok sevdiğim doğa ile kucaklaşmayı istiyorum diyenlerden iseniz, belki de edindiğimiz destinasyon tecrübemizi sizinle paylaşmamızın faydası dokunur? Şahin Deresi Kanyonu bu haftasonumuzu geçirdiğimiz lokasyonumuz idi. Aşağıdaki yazımda, eğer buraya gitmeyi planlarsanız size faydası olacağını düşündüğüm birkaç notumu paylaşmak istedim. Ateşinizin harlı, çayınız demli olduğu, derenin gürül gürül aktığı bir kamp geçirmeniz dileğiyle :)

Şahin Deresi Kanyonu

Şahin Deresi Kanyonu Nerede?

Şahin Deresi Kanyonu, Balıkesir’in Edremit ilçesine geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir doğa harikasıdır. Şahin Deresi Kanyonu’nun uzunluğu yaklaşık 26 km, yükseklik ise yer yer 700 metreye ulaşabilmektedir. Kanyonun girişinde bir piknik alanı mevcut bulunmakta. Bu piknik alanına kadar araç ile gidebilirsiniz. İşinizi garantiye almak için buraya kadar çalışan navigasyonu kullanabilirsiniz. Ancak kanyonun yüzülebilecek alanına ulaşabilmek için, aracı bırakıp yaklaşık 500 metre yürümeniz gerekmektedir. Yol boyunca Kazdağları’nın bitki çeşitliliğinin getirdiği oksijenin tadını çıkarın. Ayrıca yürüyeceğiniz engebeli bir yol olup terlikle yürümemenizi tavsiye ederim. Yolun sonunda ufak bir şelale ile karşılaşacaksınız (burada yüzebiliyoruz). Bu alandan sonrasına devam etmek istiyorsanız mutlaka tecrübeli bir rehber bulundurmalısınız. Çünkü hem tehlikeli, hem de kaybolma riski bulunmaktadır. Yaz sıcağında, güneşlenmek yerine, temiz oksijen, serinlik ve buz gibi sularda yüzmek isteyenler için mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir.

Şahin Deresi Kanyonu

Şahin Deresi Kanyonu’nda Nelere Dikkat Edelim?

-Aracı bıraktığımız noktadan, şelaleye kadar olan 500 metrelik yol engebeli ve kayalıkların olduğu bir yol. Bu nedenle özellikle parmak arası terlik kullanmayın. Ama suyun içinde yürüyeceğinizi de unutmayın

– Su bazı yerlerde bel hizasına kadar gelmektedir. Bu nedenle mayo veya bikinileriniz ile yürüyün. Çünkü ıslanacaksınız.

– Elinizde herhangi bir eşya bulundurmayın. Varsa bir sırt çantanız olsun ve eşyalarınızı oraya koyun. Çünkü bazı noktalarda kayalar vs. tutunmak zorundasınız. Ayrıca, bazı noktalarda su bel hizasına geldiği için çantanızı da kontrol edin

– Aracı bıraktığımız yer aynı zamanda bir tesis. Bizde şelaleye çıkmadan önce burada rakı mangal yaptık. Tavsiye edilir

– Kesinlikle ÇÖP ATMAYINIZ!!!

Bu güzel yazısı için Sezgin Malçok’a teşekkür ederiz, keyifli okumalar.

Sonbahar Tatili Önerileri – Sonbahar Tatil Rotaları

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu