Mutfak

Alkolsüz İçecekler: Avrupa Mutfağı

Avrupa Mutfağından Alkolsüz İçecekler, aslında ne zamandır araştırmak istediğim fakat çeşitli yoğunluklardan dolayı ötelediğim bir konuydu. Yazmak bugüne nasip oldu. Şimdilik bulabildiğim kadar Avrupa mutfağındaki alkolsüz içecekleri yazacağım. Fakat başka bir yazıda bunu genişletip dünya mutfağındaki alkolsüz içecekleri de işin içine katacağım.

Avrupa Mutfağından Alkolsüz İçecekler

Beni pek çok farklı alanlarda yazarken gördünüz. Bilmenizi isterim yazdığım alanların hepsi merak duyduğum alanlar. Hani içinizden “sen de bi tarih yazıyorsun bi mutfak yazıyorsun birader hayırdır” gibisinden şeyler geçerse diye diyorum. Bu yazımın konusu da hem merak ettiğim hem de denemek istediğim tariflerden oluşuyor. Haydi bakalım hayırlısı…

Caffe Shakerato- İtalya

Son zamanlarda dilini öğrenmeye merak saldığım ülkelerden birisi İtalya. Mutfağının zenginliği aslında meşhurdur. Caffe shakerato İtalyan mutfağına özgü alkolsüz bir içecek. Esasen buzlu espresso da denebilir. Fakat İtalyan usulünde yapılıyor. Espressoyu buz ve tercihe bağlı olarak biraz meyve şurubuyla karıştırıp yapıyorlar anladığım kadarıyla. Kesin olan şey ise şu sıcak günlerde epey serinletici bir içecek olduğu…

Apfelschorle- Almanya

Elma suyunu sever misiniz? Ben çok severim. Sıradaki durağımız Almanya. Apfeschorle, Almanya’da hatta Avusturya’da bolca tüketilen bir karışım. Karbonatlı maden suyu ve elma suyunun karıştırılmasıyla elde ediliyor. Elmalı soda gibi geliyor olsa da araştırmalarım sırasında bazı yerlerde elmalı soda olmadığı yönünde görüş belirtilmiş. Hafif, kalorisi az ve oldukça serinletici bir karışım.

Rabarbar Z Miodem- Polonya

Hem serinletici hem de lezzet deposu… Rabarbar Z Miodem adlı içecek Polonya’ya has bir içecek. Ravent adlı bitki ve bal karışımından oluşan bu içecek soğuk servis ediliyor. Müthiş bir serinletici etkinin yanı sıra lezzet bakımından da oldukça üst sıralarda. Besleyiciliğini zaten içindeki baldan da anlayabilirsiniz. Ancak alkolsüz olduğu gibi alkollü çeşitleri de varmış bu içeceğin. Gerekli malzemeleri bulursam yapmaya çalışırım şahsen.

Horchata- İspanya

İşte dilini öğrenmek istediğim başka bir ülke daha. Aslında horchata için en meşhur alkolsüz içecek dersem sanırım yanılmış olmam. Yanlış hatırlamıyorsam bazı yabancı diziler dahil pek çok yerde rastladım kendisine. Temel bileşenleri pirinç, tarçın, badem ve bazı bitkilerin sütü olan horchata hem serinletici hem de şifa deposu. Özellikle mide sıkıntıları için bire bir imiş. Horchata, İspanya’da 700 yıl gibi bir süre boyunca tüketilen bir içecek. Bazı araştırmalarımda afrodizyak etkisinin yanı sıra göz için de faydalı olduğunu gördüm. Bunu mutlaka deneyeceğim.

Alkolsüz İçecekler: Yazıya Son Not

Bu sıraladıklarım yaz ayları için seçtiğim alkolsüz içecekler. Kış ayları için de ayrı bir araştırma yapacağımdan şüpheniz olmasın. Sizler de yorumlarda kendi tariflerinizi yazabilirsiniz. Şimdilik bu yazının sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın…

 

Elmalı Turta Nasıl Yapılır?

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Yaz için güzel Bi içerik ve yurt dısına gidip alkol almayan bir sürü insan var bence güzel içecekler ozellikle İtalya gördüğüm an içim gitti. Bide bazısının yapımı kolay geldi denenebilir. Kıs dönemi içinde sanırım sıcak içecekler önericeksiniz.

  2. Hiç ilgim olmadı alkolü içeceklere, kullanmadım da alkolsüz olanlarda cidden kulağa hoş geliyor. Evde de deneyebiliriz. Bilgili bir yazı olmuş kaleminize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu