Sağlık

Alkol Beynimizi Nasıl Etkiler? Alkol ve Beyin İlişkisi

Alkolün vücut ve beyin üzerindeki etkilerinin neler olduğunu fazla bilmiyoruz. Alkol sadece sersemlik, baş dönmesi ve baş ağrısına sebep olmaz. Alkol beyin üzerinde geçici ya da kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir. Alkol ve beyin arasındaki ilişkiyi inceleyelim.

 

Alkol Beyin Hücrelerini Öldürür mü?

Alkolün beyin hücrelerini öldürdüğüne dair kesin bir şey söylenemez. Saf olarak tüketilen alkol, evet beyin hücrelerini öldürür fakat tüketilen içeceklerdeki alkol oranına bakıldığı zaman bu durumun gittikçe uzak ihtimal olduğu görülüyor. Alkollü içeceklerin beyin hücrelerine zarar vermediğini ispatlayan ilk kişi Grethe Jensen’dir. 1993 yılında hiç alkol tüketmemiş ve sürekli alkol alan kişilerin beyin nöronlarını incelemiş ve aralarında hiç bir fark görememiştir.

 

Alkol Uyuşturucu mudur?

Alkol; nikotin ve kafein gibi en çok tüketilen uyuşturucu maddesidir. Alkol genelde hep kötülüklerle anılsa da, kişiler üzerinde sevinç, mutluluk ve gülümseme gibi etkiler de bırakır. Bunların yanında alkol tüketen insanlar empati kurma ve karşılarındakini anlama konusunda daha iyi olurlar, peki bu olumlu hislerin çıkmasından sorumlu olan bölge beyinde neresidir? Alkol alan bireylerde beyinde özel bir reseptör vardır ve moleküller oraya tutunur, böylece GABA aktivitesini arttırır. GABA beyin nöronları arasındaki etkileşimi azaltır ve beyin aktifliği de aynı düzeyde azalma gösterir. Alkol alınmaya başladığından itibaren beynin ödül maddesi olan depomin seviyesinde artış meydana gelir, böylece keyifli hissederiz ve çakır keyif denilen hale geliriz. Depomin salgısı ne yazık ki daha fazlasını ister ve beyne bu yönde komutlar verir. O nedenledir ki ” en fazla iki kadeh içer kalkarız.” muhabbetleri hep daha fazla kadehle sonlanır.

 

Alkol ve Beyin Arasındaki İlişki

Alkol ve beyin arasındaki ilişkiler sürekli araştırma konusu olmuştur. Düzenli ve kontrollü bir şekilde alkol tüketen kişiler üzerinde yapılan çeşitli incelemeler ve araştırmalar sonucunda; hayatında hiç alkol almamış kişilerde zihinsel bozukluklar %29 civarında görülürken, aynı yaş grubunda olup düzenli ve kontrollü miktarla alkol alan kişilerin zihinsel yapılarındaki bozukluklar %19 civarında görülmüştür. Yapılan bir çok araştırma neticesinde alkolü düzenli ve kontrollü şekilde kullanılması sağlık üzerinde faydalı etkiye sahiptir. Örneğin; günde 1 kadeh şarap ya da haftada 2-3 kadeh şarap tüketmek gibi.

 

Fazla Alkol Tüketimi Zararlı Olabilir!

Alkol kullanımının kontrollü olması atlanmaması gereken önemli bir noktadır, her ne kadar hücreleri öldürmese de beyinde bulunan hücrelerin birbirleriyle iletişimini önemli ölçüde engelleyebilmektedir. Bu durumda beyinde bulunan nöronların dendrit adı verilen sinyal alıcı uçlarının zamanla hasar görmesi ve iletimde sıkıntı çıkması durumu alkolün beyin hücrelerini öldürdüğü tezini ortaya çıkartmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda ileri düzeyde alkol bağımlısı olan kişilerin alkolü bıraktıktan sonra beyin hücreleri incelendiğinde, dendritlerin eski haline geldiği görülmektedir. Görülen o ki, aşırı derecede alkol bağımlısı olunmadığı sürece alkolün beyin hücrelerine zarar vermesi fazlasıyla güçtür.

 

 

Sağlığımız için yine de aşırı alkol tüketiminden uzak duralım.

 

Karaciğer sağlığı hakkındaki yazımız için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu