içinde

Alice in Wonderland

alice in wonderland

 

Zaman geçtikçe ,  insanoğlu bilimin izinde ilerledikçe her geçen gün yeni hastalık ve sendromlar duyuyoruz . Aslında hastalıklar hep var ama isimlendirmek tedavi bulmak sandığımız kadar kolay olmuyor. Bugünse ismini bir kitabın konusuyla benzerliktan alan sendromdan bahsedeceğim size. Alice in Wonderland.

Alice in Wonderland Sendromu

Nedir peki bu Alice in Wonderland sendromu? Todd sendromu  olarak da bilinen bu sendrom, ilk olarak 1950’lerde İngiliz bir psikiyatrist olan Dr.John Todd tarafından keşfedildi. Hastalarda ilk başta görme bozukluğu olduğu düşünülen nesnelerin boyutlarını ,uzaklıklarını doğru algılayama durumu gözlemlendi. Vücut ve cisim algısı bozukluğuyla devam eden sendromda kişiler ; küçük nesneleri olduğundan çok daha büyük , hemen yakınındaki bir cismi çok uzak ve vücudundaki uzuvlardan birini olduğundan çok daha farklı görebilirler.

Epilepsi, Migren, Tümör Mü Tetikliyor?

Alice in Wonderland sendromu görsel şekil farklılıklarıyla kendini belli ettiğinden ilk başta hastaların gözleriyle alakalı sorunları olmadığından emin olmak önemlidir. Sendrom gözle beyin arasındaki iletim sinyallerinin doğru çalışmamasından kaynaklıdır. Migren, beyin tümörleri ,pskioaktif ilaçların sık kullanımı ve temporal lob epilepsisi hastalığın tetikleyici belirtilerinin çıkmasında etken rahatsızlıklar.

Hastalık belirli bir yaş grubunu kapsamakla beraber genellikle çocuklarda görülür ve  20’li yaşların başlarında belirtiler kaybolmaya başlar.

Herkes En Az 1 Kere Yaşıyor

Aslında hepimiz  hayatımız boyunca en az bir kere sendrom semptomlarından birini yaşıyoruz. Ne zaman mı ? Çocukluk dönemimizde geçirdiğimiz ateşli hastalık sırasında. Yüksek ateşten kaynaklandığı düşünülen semptom önemsenmiyor ve geçiştiriliyor. Oysaki bazı insanlar günde en az iki üç kere bu semptomları yaşıyorlar.

Alice in Wonderland: En Bilinen Semptomlar

Hastalığın en bilinen semptomu cisimlerin boyut ve uzaklık algısındaki bozukluklar. Kişiler vücutlarındaki uzuvların boyutlarını olduğundan farklı görürken , cisimlerin uzaklıklarını da tam olarak ayırt edemezler. Eşyaları bazen çok uzakta görürken bazen içine geçmiş gibi hissedebilirler. Aynada kendilerine baktıklarında kafalarını çok büyük görebilirler. Kişilerin zaman kavramlarında da sıkıntılar söz konusudur. Onlar için zaman ya hiç geçmez ya da çok hızlı geçer.

Sendroma sahip kişiler dokunma ve ses duyularında da sorun yaşarlar. Bazen dokundukları sert bir cismi yumuşak ve süngerimsi algılarken ,bazı zamanlarda ise olmayan sesleri  duyma gibi sorunlar yaşadıkları da görülmüştür.

Alice in Wonderland Tedavisi

Sendromun tam bir tedavisi olmamakla beraber migren tedavisinde kullanılan ; antikonvülzanlar,antidepresanlar,kalsiyum kanal blokerleri ve beta blokerlerle olası bir tedavi denenebilir.

Narkolepsi Nedir?

Yorumlar

Cevap bırakın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Yükleniyor…

  0

  Yorumlar

  0 yorum

  siyah renk

  Siyah Renk Ne Anlama Geliyor?

  nane yağı

  Nane Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir