Sağlık

Alerji Nedir?

ALERJİ NEDİR?

Bazılarımız kimi maddelere karşı daha hassas ve duyarlıdır. Zaman zaman vücudumuz dışarıdaki bazı maddelerden veya hava koşullarından etkilenebilir. Bazen de bünyemiz psikolojik bazı sorunlar karşısında tepki gösterebilir. Buna “alerji” denir.

Alerjik bünyesi olan kişilere “atopik kişiler” denilmektedir. Alerji, genetik bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.. Bunun yanında dış faktörler de bu hastalığı tetikleyici unsur olabilir.

Eğer annede alerjik bir durum varsa bu çocuğunun da alerjik olmasına neden olabilir. Eğer anne ile birlikte babanın da yapısı alerjik ise çocuklarında alerji görülme olasılığı daha da artar. Vücudumuzda bulunan antikorların görevi vücuda giren mikrop ve bakterilere karşı mücadele etmektir. Ancak bu antikorlar, bazı zararsız maddeleri zararlıymış gibi de görebilirler.O zaman bağışıklık sistemi bu zararsız maddeleri yok etmek ister. Bağışıklık sistemi ile bu maddeler arasındaki savaşa da “alerji” denir.

ALERJİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Alerji çeşitlerine göre alerjik belirtiler de farklılık gösterir. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaşıntı, hapşırık, boğazda gıcık, öksürük, geniz akıntısı görülen en yaygın alerjik belirtilerdir. Polenler ve polen tozları gibi bazı alerjenler alt solunum yollarını etkileyerek astım, öksürük, nefes darlığına sebep olabilir, ayrıca üst solunum yollarını etkileyerek de burun akıntısı ve hapşırık gibi belirtilere neden olabilir. Alerjik kişilerde, normal kişilere oranla burunda et büyümesi, cilt reaksiyonu, astım ve sinüzit daha çok görülmektedir. Alerjinin farklı pek çok çeşidi vardır. Gelin hep beraber alerji çeşitlerine bir göz atalım.

ALERJİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

ALERJİK RİNİT

Saman nezlesi, bahar alerjisi veya yaz gribi alerjik rinitin halk arasında bilinen adlarıdır. Bu alerji tipine neden olanlar çeşitli kimyasallar, hayvan tüyleri, bazı besin maddeleri, ev tozları ve polenlerdir. Alerjik rinitin belirtileri; burun ve boğaz kaşıntısı, tıkanıklık,  kuru öksürük, hapşırma, burun akıntısıdır.

ALERJİK ASTIM

Alerjik astım genetik olarak alerjiye yatkın olan kişilerin bronşlarının alerjenlere karşı gösterdiği savunma mekanizmasıdır. Belirtileri; kuru öksürük, nefes darlığı ve göğüste sıkışmadır. Bu çeşidin alerjenleri; hayvan tüyleri, ev tozu, polenler, hamam böceği ve küf mantarıdır.

ALERJİK KONJONKTİVİT

Gözün beyaz kısmını saran zara; “konjonktiva” denir. Alerjik konjonktivit bu zarın alerjenlere gösterdiği tepki ile oluşur. Belirtileri; gözde kaşıntı, yanma ve sulanmadır. Alerjik konjonktivitin 5 tipi vardır. Mevsimsel alerjik konjonktivit , Pereniyal alerjik konjonktivit, Vernal keratokonjunktivit , Atopik keratokonjunktivit ve Dev Papiller konjonktivit.

ÜRTİKER

Ürtikere yol açan etkenler; ilaçlar, inek sütü, kuruyemiş, domates, yumurta gibi besinler, hazır gıdalardaki katkı maddeleri, polen ve ev tozları gibi solunum yolu ile alınan maddeler, böcek ısırmalarıdır. Belirtileri; kaşıntı ve kızarıklıktır.

BESİN ALERJİSİ

Vücut besinlerdeki proteine karşı alerjik tepki gösterebilir. Belirtileri; döküntü, kaşıntı, mide ağrısı ve ishaldir.

ATOPİK DERMATİT

Çocuk egzaması olarak da bilinen atopik dermatit tedavi edilmez ise sonraki zamanlarda astım ve alerjik rinite dönüşebilir. Bu alerji tipi genellikle 6 ay ile 2 yaş arası çocuklada görülür. Belirtileri kaşıntı ve kuru kırmızı lezyonlardır.

ARI SOKMASI

Bazı kişilerde arının soktuğu bölgede ağrı ve şişme olup kısa bir süre sonra kendiliğinden geçebilir ancak bazı insanlarda bu durum daha uzun sürerek tehlikeli bir hal alır ve anafilaksiye kadar gidebilir.

ANAFİLAKSİ

Alerjik reaksiyonların içinde en tehlikelisi ve ölümcül olanı anafilaksidir. Belirtileri; nefes almada zorluk ve bilinç kaybıdır. Belirtiler anında kendini gösterebileceği gibi, 2 saat sonra da görülmesi olasıdır.

ALERJİ HASTALARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

* Bebekte alerji olma ihtimali var ise anne sütü 6 aydan önce bırakılmalıdır.

* Ev işi yaparken toz alerjisine karşı mutlaka maske kullanılmalıdır.

* Sigarayı bırakmak gerekir.

* Parfüm, oda ve saç spreyi ve deodorant kullanılmamalıdır.

* Evde bitki bulundurulmamalı veya evcil hayvan beslenmemelidir.

* Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde evdeki kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır.

* Hazır gıdalar tercih edilmemelidir.

* Deterjan, boya gibi kimyasal maddelerden yayılan kokulara karşı tedbirli olunmalıdır.

Alerji masum ve önemsiz gibi görünse de ölümcül sonuçlara kadar gidebilmektedir. Alerjik belirtileriniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka dikkate alıp bir doktora başvurun, ihmal etmeyin.
Sağlığınızı şansa bırakmayın.

DEMET KOÇAK 

Alerji ile ilgili verdiği önemli bilgiler için arkadaşımız Demet Koçak’ a teşekkür ederiz.

Doğal Elma Çayı Faydaları

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu