içinde

Şok OldumŞok Oldum

Alerji Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

alerji hakkında her şey

Alerji hakkında bilinen en doğru şey, vücudunuza tipik olarak zararlı olmayan bir yabancı maddeye karşı bağışıklık sistemi yanıtı olduğudur. Söz konusu yabancı maddelere alerjen denir. Bazı gıdalar, polen veya evcil hayvan kepeği alerjiye neden olabilirler. Bağışıklık sisteminizin misyonu, zararlı patojenlerle savaşarak sizi sağlıklı tutmaktır. Bu görevi, vücudunuzu tehlikeye atabileceğini düşündüğü herhangi bir şeye saldırarak yapar. Alerjene bağlı olarak, bu cevap iltihaplanma, hapşırma veya diğer birçok semptomu içerebilir. Bağışıklık sisteminiz normal olarak ortamınıza uyum sağlar. Örneğin, vücudunuz evcil hayvan tüyü gibi bir şeyle karşılaştığında, zararsız olduğunu fark eder. Şiddetli alerjisi olan insanlarda, bağışıklık sistemi evcil hayvan tüyünü vücudu tehdit eden bir dış istilacı olarak algılar ve ona saldırır. Alerjiler yaygın bir durumdur. Çeşitli tedaviler semptomlarınızdan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Öte yandan cilt alerjileri, alerjinin bir işareti veya belirtisi olabilir. Ayrıca alerjene maruz kalmanın doğrudan sonucu olabilirler.

Alerji Hakkında: Semptomları Nelerdir?

Alerjiler nedeniyle yaşadığınız belirtiler birkaç faktörün sonucudur. Bunlar, sahip olduğunuz alerjinin türünü ve alerjinin ne kadar şiddetli olduğunu içerir. Beklenen bir alerjik reaksiyondan önce herhangi bir ilaç alırsanız, yine de bu semptomlardan bazılarıyla karşılaşabilirsiniz, ancak azaltılabilir.

Alerji Hakkında: Gıda Alerjisi ve Mevsimlik Alerjiler

Gıda alerjileri boğazda şişme, kurdeşen, mide bulantısı, yorgunluk veya daha farklı belirtileri ortaya çıkartabilir. Bir kişinin bir gıdaya alerjisi olduğunun farkına varması biraz zaman alabilir. Bir yemekten sonra ciddi bir reaksiyonunuz varsa ve neden olduğundan emin değilseniz, derhal bir tıp uzmanına başvurun. Saman nezlesi belirtileri, soğuk algınlığı semptomları ile sıkça karıştırılır. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve şişmiş gözler saman nezlesi belirtileri olabilir. Çoğu zaman, bu semptomları evde tedavi yöntemleri kullanılarak giderilebilir. Belirtiler çok şiddetli hale gelirse doktorunuza danışın.

Şiddetli Alerjiler Hakkında

Şiddetli alerjiler anafilaksiye neden olabilir. Bu durum, solunum güçlüklerine, baş dönmesine ve bilinç kaybına yol açabilecek hayatı tehdit eden bir acil durumdur. Olası bir alerjenle temas ettikten sonra bu belirtileri yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım alın. Herkesin alerjik reaksiyon belirtileri ve semptomları farklıdır. Alerjinin belirtilerini ve bunlara neyin neden olabileceği hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Alerji Nedir?

Yorumlar

Cevap bırakın
  1. Alerji ailemde genetik bir hastalık, birçok çeşidini yaşadım diyebilirim 20 yildir, sadece nasıl yaşamanız gerektiğini programlamaniz gerekiyor. Kimi zaman ürtiker, kimi zaman dermit kimi zaman da alerjik rinit olarak yasiyorum 🙂 Bununla yaşamaya alıştım sanıyorum

  2. Şükür ki hiçbir şeye karşı alerjim yok. Fakat zor bir durum olduğunu küçük yiğenimden biliyorum. Toza alerjisi var özellikle mevsim geçişlerinde sürekli gıcık bir öksürük ve burun kaşıntısı oluyor. Alerjisi yüzünden pelüş oyuncağı yok, odasının halısı toz tutmayan özel bir halı.

  3. Zamanlama olarak da bilgilendirici güzel bir yazı olmuş.. bende özellikle mevsim geçişleri olmak üzere alerji konusunda sorun yaşayanlardanım.. düzenli ilaç kullanımı harici, etken aşıları öneririm

  4. Birçok şeye alerjisi olan biri olarak yazıda oldukça faydalı bilgiler var. Kısa ve anlaşılır bir şekilde insanların neden alerji olduğu anlatılmış.

  5. Şu anki yaşıma kadar alerjik bi reaksiyon gösteren bi durumu yaşamadım çok şükür.. Zira semptomlarını gördükçe ve duydukça insan bi tedirgin olmuyor değil..

  6. Kronik alerjik astım ve alerjik rinit hastasıyım yaklaşık 10 yıldır bu hastalıkla baş etmeye çalışıyorum. Gıda dahil hemen hemen herşeye alerjim var. Doktorum etkili bir tedavisinin olmadığını ve ölene kadar ilaçla kontrol altına alınabileceğini söylemişti. Virüs ortamında eve hapsolmuş durumdayım. Tüm hastalara şifa diliyorum. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

Rüyada kavga etmek

Rüyada Kavga Etmek Ne Anlama Geliyor?

çin 15 hedef belirledi

Çin 15 Hedef Belirledi