in

Alan Turing Kimdir ?

Alan Turing kimdir ?

Tam adı Alan Mathison Turing , 23 Haziran 1912 yılında İngiltere/Londra’da doğmuştur.
6 yaşında okula başlamış ve öğretmeni tarafından keşfedilince üstün zekalı olduğu anlaşılmıştır. Derslerindeki başarısı ve matematiğe ilgisi çok çabuk fark edilmiştir. 14 yaşına geldiğinde ülkedeki en ünlü ve en pahalı okula kayıt fakat okula gideceği ilk gün ülkede genel grev başlar ve trenler çalışmadığı için 97 km yolu her gün bisikletiyle gider gelir.
16 yaşındayken Albert Einstein’ın çalışmalarını incelemeye başlamıştır. Turing’in matematiğe olan ilgili asıl Cambridge Kings Kolej’e gittikten sonra daha da artmıştır. Okulu üstün başarı ve Matematik onur öğrencisi olarak bitirir ve merkezi limit teoremi ile okulda akademik üye olarak seçilir. Okuldan mezun olduktan sonra ABD’ye gider. 1936-1938 yılları arasında Princeton Üniversitesi’nde doktora yapar.

Alan Turing Buluşları
1936 yılında; Hesaplanabilir Sayılar: Karar Verme Probleminin Bir Uygulaması adlı makalesinde, Turing makineleri olarak adlandırılan ispat ortaya atmıştır. Üstelik bu makalesi daha sonraki yıllarda bilgisayar biliminin yapı taşı olarak kabul görecektir. ABD’de bulunduğu zaman dilimi içerisinde kriptoloji ( şifre bilim) ve matematik üzerine yoğun çalışmalar yapar. 1938 yılında 2. Dünya Savaşı’nın ortasında İngiltereye geri döner ve İngiliz ordusu tarafından kriptoloji ekibine dahil edilir.
2. Dünya Savaşında Alman şifrelerini kırmak için çalışmış, Polonya Şifre Bürosu, İngiliz Hükümet Kod ve Şifre Okulu’nda görev almıştır. Almanlar tarafından gizli şifrelenmiş olan ‘’ Enigma Makinesi’’ nin şifrelerinin kırılmasında büyük rol almış Enigma’yı kırmak için tek tam otomatikleştirilmiş kod kırma makinesi olan ‘’ Bombe Enigma’yı’’ geliştirmiş ve Almanya’nın çözülmesini sağlamıştır.

Alan Turing kimdir ? 2. Dünya Savaşı’ndaki Önemi Nedir?

Yapay Zeka ile ilgili çalışmaları oldukça önemlidir. 2. Dünya Savaşı’nın ardından matematik ve kriptoloji bilgilerini birleştirerek günümüzde kullanılan bilgisayarların, sistemlerinin temelini atmıştır. 1946 yılınca Manchester Üniversitesinde çalışmaya başlamış ve burada ilk gerçek bilgisayar olan Manchester Mark 1’in yazılımını hazırlamıştır. Çalışmaları sonucunda bugün Turing Testi diye adlandırılan ve bir makinenin insan beyninden ve zekasından daha hızlı olduğunu ortaya koyan çalışmasını gerçekleştirmiştir.
1952 yılında evi soyulan Alan Turing, polise verdiği ifadesinde eşcinsel olduğunu açıklamış ve evine giren daha önce ilişki yaşadığı eşcinsel olan Alan Murray’dir. O dönemlerde İngiltere’de eşcinsellik suç olduğu için Turing hapis cezası ardından da kimyasal hadım cezasına mahkum edilir. Kadınlık hormonu enjekte edilen Turing’in göğüsleri gittikçe şişer ve beyin fonksiyonları işlevini yitirmeye başlar. Bu kendisi için bir nevi ölüm niteliğinde olmuştur.
Hapis cezası bittikten sonra 1954 yılında evinde ölü bulunmuştur. Yatağının kenarında duran siyanüre batırılmış elmayı yiyerek öldüğü tespit edilmiştir.
1966 senesinden beri Turing anısına ‘’ Bilgisayar Mekanizmaları Birliği’’ tarafından her sene bilgisayar alanında makale yazan bir kişiye ‘’ Turing Ödülü’’ verilmektedir.
Alan Turing’in doğumunun 100. Yılı olan 2012 yılı Alan Turing yılı olarak ilan edilmiştir.
Ayrıca günümüzde Apple tarafından kullanılan ısırılmış elma sembollü logonun da Turing’in ölüm nedeni olan ısırılmış elmadan geldiği düşünülmektedir.

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

down sendromu nedir?

Down Sendromu Nedir? Down Sendromu Hakkındaki Herşey.

Fotoğraf Makineleri

ANI YAKALAMAK