in

Akrepler Hakkında Genel Bilgiler

Akrepler

Akrepler oldukça zehirli bir yapıya sahiptir. Eklem bacaklı bir canlı olan akrebin vücudu kitin tabakası ile kaplıdır. Kendini kamufle etme yeteneği çok yüksektir.

Akrepler Hakkında Genel Bilgiler

Akrepler vücut ağırlığı bakımından küçük canlılardır. Buna rağmen hayvanlar aleminin en korkulan türlerinden biridir. Zararlı ve zehirli hayvan türlerinden biri olan akrep eklembacaklı familyasındandır. Genel olarak sıcağı ve nemi severler. Akreplerin vücudunun tamamı sert bir tabaka ile koruma altındadır. Kırık kuyruk uçlarında zehir barındıran bir iğnesi vardır. Kendilerini tehlikede hissettikleri anda bu iğneyi korunma kalkanı olarak kullanırlar. Akrepler genel olarak sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde bulunur. Genel olarak daha çok deniz kıyılarında görülür. Özellikle sahillerde kum tarafından kendilerini kamufle ederler. Bu yüzden akreplerin  görülmeleri imkansızlaşabilir. Çoğu akrep soktuğu anda öldürücü bir etki yaratır. Bir kısmı da felç edecek kadar zehri bünyenize enjekte eder. Akrep sokması oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınız anda en kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerekir. Her türün kendine özgü bir zehri bulunmaktadır. Dolayısıyla hepsinin etkileri de farklılık gösterir. Akrepler kendilerine yuva olarak yarıkları ya da ağaç kovuklarını seçerler.

Akrep Nedir?

Akrep (Scorpiones) sıcağı ve nemi oldukça seven, zehirli iğnesi bulunan zararlı bir hayvandır. Zehrinin şiddeti rengine daha doğrusu türüne göre değişir. Koyu renkli akreplerin zehrinin daha fazla öldürücü olduğunu söylemek mümkündür.

Toprak altlarında, ağaç kovuklarında, taş çatlaklarında kısaca her yerde karşınıza çıkabilir. Akrepler genel olarak tek başlarına yaşarlar. Yalnızca soğuğun çok etkili olduğu ve karın yerde kalma süresinin uzun olduğu yerlerde yaşamazlar. Bu canlılara dünyanın birçok yerinde rastlamak mümkündür. Akreplerin yaşadıkları yerlerin de zehrinin şiddetine etki ettiği söylenebilir.

Vücutlar baş (prosoma), karın (mezosoma) ve kuyruk (metasoma) olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Bu bölgelerin genel olarak özelliklerinden ve hangi uzuvları içerdiğinden kısaca bahsedelim;

Prosoma: Ağız ve pedipalps adı verilen pençeler baş bölümünde bulunur. Bu yapılar bacak olarak kabul edilmez. Ucunda  chelae adı verilen yapılan olduğu pedipalpler tutma ve yakalama vazifesi görür.

Mezosoma: Yedi bölümden oluşan karın kısmında 4 çift pençe bulunmaktadır. Aynı zamanda solunum ve üreme gibi organlar da karın bölümünde yer almaktadır.

Metasoma: Kuyruk kısmında avını sokmaya yarayan telson adındaki zehirli yapı yer alır. 5 ek bölümden oluşmaktadır.

Akreplerin Özellikleri Nelerdir?

En çok bilinen özelliği kuşkusuz ki insanı öldürebilecek dozda zehre sahip olmasıdır. Dünya üzerinde 650 kadar akrep türünün yaşadığı bilinmektedir. Nemli ve karanlık bölgeleri seven etçil canlılardır.

Bu canlıları gündüzleri pek göremeyiz. Akrepler genelde avlarını gece ararlar. Aynı zamanda akrepler 1-2 yıl arasında açlığa direnebilecek kadar dayanıklı hayvanlardır.

Genel olarak özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yeryüzünün en zehirli canlıları olan akreplerin kendine has birçok özelliği bulunmaktadır. 
 • Nemi ve aşırı sıcağı seven akrepler, eklembacaklı familyasının bir üyesidir.
 • Kendilerini korumak için kuyruklarında bulunan zehirli bir iğneleri vardır.
 • Akrepler zehirli hayvanlardır. Çoğu soktuğu anda bir su aygırını bile öldürebilecek kadar zehri bünyesinde barındırır.
 • Akrepler yalnız yaşar. Yuvalarında toplu halde yaşayan akrep görmeniz neredeyse imkansızdır.
 • Akrepler toprak altlarında dahi yaşayabilirler. Daha çok kaya diplerinde görülürler.
 • Yürürken kuyruğunu kaldıran ve düz yüzeylere tırmanamazlar. Akreplerin nemli bölgelerde yaşamasına rağmen ıslak ve kaygan zeminlerde çok fazla yürüyemediği görülür.
 • Güneşin olduğu öğle saatlerinde akreplere pek rastlanmaz. Çünkü güneş akreplerin derilerini kurutmaktadır. Akrepler daha çok geceleri avlanmak ve beslenmek için ortaya çıkarlar.
 • Gözlerini gecenin de etkisiyle gerektiği gibi kullanamazlar. Akrepler avlarını titreşimlerinden tanıdığı bilinmektedir.
 • Başlarının iki yanında bulunan kıskaçları ile avlarını tutup ağzına getirirler. Bu hayvanlar kıskaçlarını elleri gibi kullanırlar. Bu kıskaçlar üzerinde duyu özelliği gören kıllar yer almaktadır.
 • Avını ağzının önüne getirdiğinde buradaki zehir çengeliyle öldürür. Avını yemeye başlar.

Akrebin Bilimsel Sınıflandırması

Üst Alem: Eukaryota (Ökaryotlar)
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Alt Alem: Eumetazoa (Gerçek Dokulular)
Şube: Arthropoda (Eklem Bacaklılar)
Alt Şube: Chelicerata (Keliserliler)
Sınıf: Arachnida (Örümceğimsiler)
Takım: Scorpiones
Familya: Scorpionidae

Komodo Ejderi Hakkında Genel Bilgiler

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Baksı müzesi

Baksı Müzesi İle İlgili Bilgiler

kraliçe arı

Kraliçe Arı Nasıl Tespit Edilir?