in

Akrep Sokmasının Belirtileri. Akrep Sokmalarına Karşı Ne Yapmalı?

akrep sokmasının belirtileri

Akrep sokmasının belirtileri, akrebin türüne ve zehrine göre değişmektedir. Ayrıca bazı kişide belirtilerde farklılık gösterebilir. Akrepler, dünyada en zehirli canlılar arasında ilk sırada yer alır. Akrep sokmaları insanlarda çok şiddetli alerjiye sebep olabilir. Hatta hücreleri öldürür ve kişinin kalp krizi geçirmesine yol açabilmektedir.

Akrep Sokmasının Belirtileri Nelerdir?

Akreplere genellikle kumsal alanlarda veya ormanlık bölgelerde rastlanır. İnsanları sokan akrepler çok kuvvetli zehre sahiptir. Türüne göre 15 dakika ile 2 saat arasında belirti verir. Akrep sokmasında ilk olarak; şiddetli ağrı, vücut ısısında yükseklik ve yanma hissi meydana gelir.

Sokulan bölgede çok şiddetli karıncalanma ve uyuşma görülebilir. Bunun yanında morarma ve şişme gibi belirtiler de göze çarpmaktadır. İstemsiz kas hareketleri görülür. Zehir vücuda yayılmaya başladıkça belirtilerin şiddeti de artacaktır.

Kişide baş dönmesi, ağrı, kusma, titreme, sayıklama, terleme gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerin yanısıra huzursuzluk, nefes darlığı, bulanık görme gibi belirtiler meydana gelir. Birçok kişide ağızdan köpük gelmesi durumun ciddiyetini ortaya koyar. Şiddetli zehirlerde komaya girme durumu bile görülmektedir.

Kişinin kalp atışı hızlanır ve düzensizleşir. Sinir hali baş gösterir, nefes darlığı meydana gelir. Yutma güçlüğü oluşur, yine kontrolsüz bir şekilde göz, baş ve boyun hareketleri meydana gelir. Tansiyon yükselebilir – düşebilir, vücut ter atmaya başlar ve zehri alan bölgede kramplar görülür.

Akrep Sokmalarına Karşı Ne Yapılmalı?

Akrep oldukça tehlikeli bir hayvandır. Kendini korumak için kuyruğunda bulunan zehirli iğnesini kullanır. Her yerde yaşama olanağı bulan akrebin yuvasını belirlemek oldukça zordur. Çünkü akrepler tek başına yaşar. Sizden gizlenebilecek kadar da hızlı hareket eder.

Bu yüzden bir akrebi bulmak onlardan kurtulduğunuz anlamına gelmez. Akrepler yaşadıkları bölgelere göre büyüklük gösterirler. Eğer bir ormanlıkta ya da ekvatorda yaşamıyorsanız karşılaşacağınız akrepler çok da büyük olmayacaktır. Siz fark edene kadar sizi sokabilirler. O yüzden akrebin zehirli bir iğneye sahip olduğunu unutmamanız gerekir.

Herhangi bir akrep sokmasında ya da böyle bir şüphede hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir.  Eğer böyle bir imkanınız yoksa yapabileceğiniz en doğru hareket size iğnesini batırdığı yerdeki pis kanı dışarı çıkarmak olacaktır.  Ancak bu iş sandığınız kadar kolay değildir.

Bir akrebin küçük olması onun zehrinin öldürücü olmadığı ya da olmayacağı anlamına gelmemelidir. Akreplerin zehrinin belirlenmesinde farklı ölçütler vardır. Bazen minik bir akrebin bile oldukça öldürücü olduğu görülmüştür.

Akrep sokması durumunda öncelikle zehre maruz kalan kişi yatar pozisyona getirilmelidir. Ardından akrebin soktuğu bölge sabit tutulmalıdır. Daha sonra hangi bölgeyi soktuysa onun biraz üzerinden kalın bir ip ya da ona benzeri bir bez bağlanarak kan akışı kesilmeye çalışılmalıdır. Eğer kolunuzda bir yeri ısırdıysa, özellikle kalp damarlarına giden kan akışını engellemelidir. Yaralı bölge kalp seviyesinin altından bağlanmalı ve aşağı doğru tutulmalıdır.

Bu durum kol, parmak veya bacaklar için geçerlidir. Bu bölgelerde meydana gelen akrep sokmasında çok kolay bir şekilde ilgili alan kalın bir ip, lastik veya kurdela yardımıyla bağlanabilir.

Sokulan bölgenin bağlanmasıyla zehrin vücuda yayılması bir miktar azaltılmış olunur. Daha sonra bu bölgeye soğuk uygulama yapılır. Bir buz yardımıyla zehri alan bölgenin soğutulması sağlanır. Daha sonra zehrin iyice emilerek vücuttan çıkarılması sağlanır.

Bu anlattığımız sadece o an için yapılacak ilk yardım işlemleridir. Saydığımız bu işlemleri yaptıktan sonra hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Çünkü zehrin vücuttan tamamen arındırılması sağlanmalıdır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kredi notu neye göre hesaplanır

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır? Kredi Notu Neden Önemlidir?

gıdaları uzun süre buzdolabında nasıl saklayabiliriz

Gıdaları Buzdolabında Uzun Süre Nasıl Saklayabiliriz?