Ekonomi - Finans

Akıllıca Alışveriş Yapmanın Yolları

Akıllıca alışveriş yapmanın yolları

Alışveriş yapmak çoğu zaman bizleri mutlu etse de, bazen yaptığımız bilinçsiz harcamalar bizi öfkelendirebiliyor. Çıktığımız alışverişlerde ihtiyacımız, istediğimiz şeyleri alıyoruz fakat bazen hem ihtiyacımız olmayan, hem de çok gereksiz alışverişler yapıyoruz. Bunun nedenini de aslında pek bilmiyoruz. Aslında kurnaz satıcılar sizlere bu sorunun cevabı olabilecek sayısız bahaneler üretebilir. Fakat gün sonu geldiğinde cüzdanımızın boş olması bizi hayli zorluyor.

Akıllıca Alışveriş Yapmanın Yolları

1. Mağazaların sizi cezbetmesine izin vermeyin

Satış sektörü, bizlerin para harcama yolunun duygularımızdan geçtiğini çok iyi biliyorlar. Spor mağazaları gençlerin ilgisini çekmek için bass sesleri yüksek müzikler çalıyorlar. Oteller ve spa salonları ise genellikle aromatik kokular ve daha hafif ve soft müziklerle içinizi okşamayı tercih ediyor. Mücevher dükkanları ise ilgi çekici ışıklandırmalar kullanırlar. Bu sebepler alışverişleri daha çok cazip hale getiriyor.

2. Mağazaların sizin aklınızdaki fiyatı yukarılara çekmesine izin vermeyin

Eğer aklınızda belli bir fiyat aralığı varsa bu fiyatların üstüne çıkmamaya çalışın. Bazı ürünlerin albenisi sizi çekmesin. Market alışverişlerinizde alacağınız ürünlerin gramajına ve son kullanma tarihlerine bakmayı asla ihmal etmeyin.

3. Bedava kampanyalarını dikkatlice inceleyin

Marketlerin indirimli ürünlerini ya da diğer indirime giren mağazalarının ürünlerini dikkatli incelemenizde fayda var. Yapılan indirimler ne kadar cazip gelse de ihtiyacınız olan şeyleri almayı ihmal etmeyin.

4. Kimle alışverişe gittiğinizi unutmayın

Birlikte alışveriş yaptığınız kişi sizin satın alma tercihlerinizi etkiler. Bazen, alışverişe çıktığınız kişi sizin para harcama kriterlerinizi belirlemenizde yardımcı olur. Gereksiz alışverişinizin önüne geçebilir. Alışveriş esnasında deli gibi para harcamak istemiyorsanız ya da bir kıyafete binlerce lira ödemek istemiyorsanız yanınıza alacağınız kişinin önemi büyüktür.

5. İnternetten alışveriş fırsatlarından yararlanın

İhtiyacınız olan ürünün internette olup olmadığına herhangi bir kampanyada olup olmadığına bakabilirsiniz. İnternet bazı ihtiyaç duyduğunuz ürünlerinin kampanyalarını yapıyor. Bunları kaçırmak istemezsiniz.

6. İnternetten alışveriş yaparken “arama” butonunu kullanın

Örneğin bir çay makinesine ihtiyacınız var. Bu çay makinesini almak istediğiniz zaman diğer farklı ürünlere bakmak yerine sadece alacağınız ürün için arama butonunu kullanın.

7. İhtiyaçlarınızı karşılayın

Beslenme, giyinme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarınız evet var. Ancak bunların dışında bir de duygusal sağlığımız için gerekli ihtiyaçlarınız da var. Arada kendinizi şımartmak isteyebilirsiniz bu sizin en doğal hakkınız. Bütçenizi zorlamadan kendinize küçük ödüller verebilirsiniz.

8. İndirim sezonlarını takip edin

İhtiyacınız olup satın aldığınız her ürünün bir sezonu olduğunu ve o sezonda daha pahalı olduğunu unutmayın. Alacağınız ürünün mutlaka sezonun sonuna denk getirin bu size oldukça kazanç sağlayacak.

İkinci El Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. ben İndirimleri takip ediyorum sezonları takip ediyorum sezon sonlarına bakıyorum ama tek sıkıntı bulunduğum yerden alışveriş yapamamamdan kaynaklanıyor yapabildigim dönem sadece yaz dönemi bu yüzden hep pahalı ürünleri alıyorum

  2. İndirim zamanlarını yakalarım genelde ya da garaj günlerini böylelikle daha uyguna alabiliyorum. Ayrıca internet kampanyalarını da pek kaçırmam, mağaza mağaza gezmeyi ve bakmayı pek sevmiyorum

  3. Market Alışverişlerin de genellikle arkadaşlarım benimle gider uygun ve güzel ürünleri alıyorum :D

  4. Aliş verişi gereksiz buluyorum çok sık değil sadece ihtiyacım olduğu xaman yaparım ama onlinr aliş veriş de iyi degilim yerinde almayı tercih ediyorum hava almiş oluyorum insanların sacma aliş veriş mutluluklaeını izliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu