in

AIDS Semptomları ve Tedavisi

Aids semptomları

AIDS, edinilmiş immün yetmezlik sendromunu ifade eder. AIDS durumunda, tipik olarak uzun yıllar tedavi edilmeyen HIV nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflar. HIV erken antiretroviral tedavi ile teşhis ve tedavi edilirse, kişide genellikle AIDS görülmez. HIV’li kişilerde HIV virüsü geç vakte kadar teşhis edilmezse veya HIV olduklarını bilmeleri fakat sürekli olarak antiretroviral tedavilerini almamaları durumunda AIDS semptomları gösterebilirler. Ayrıca antiretroviral tedaviye dirençli (yanıt vermeyen) bir HIV türüne sahip hastalarda AIDS daha sık görülür.

AIDS Semptomları ve Antiviral Tedavi

Doğru ve tutarlı tedavi olmadan, HIV ile yaşayan insanlar daha erken AIDS belirtileri gösterebilirler. O zamana kadar, bağışıklık sistemi oldukça hasar görmüş ve enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmakta daha zorlanıyor olabilirler. Antiretroviral tedavi görüldüğünde, bir kişi onlarca yıldır AIDS’e yakalanmadan kronik HIV enfeksiyonunu koruyabilir.

AIDS Semptomları Nelerdir?

AIDS belirtileri şunları içerebilir:

 • Tekrarlayan ateş
 • Kronik şişmiş lenf bezleri, özellikle koltuk altı, boyun ve kasık bölgelerindeki lenf bezleri daha çok şişer
 • Kronik yorgunluk
 • Gece terlemeleri
 • Cilt altında veya ağız, burun veya göz kapaklarının içinde koyu lekeler
 • Ağız ve dil, cinsel organlar veya anüsün yaraları, lekeleri veya lezyonları
 • Ciltte yumrular, lezyonlar veya döküntüler
 • Tekrarlayan veya kronik ishal
 • Hızlı kilo kaybı
 • Sorun konsantrasyonu, hafıza kaybı ve karışıklık gibi nörolojik problemler
 • Endişe ve depresyon

Antiretroviral tedavi virüsü kontrol edebilir ve genellikle AIDS’e dönüşmesini engeller. AIDS’in diğer enfeksiyonları ve komplikasyonları da tedavi edilebilir. Bu tedavi kişinin bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır.

AIDS ve HIV İçin Tedavi Seçenekleri

Viral yüke bakılmaksızın, HIV teşhisi konulduktan sonra tedavi mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır. HIV için ana tedavi, virüsün üremesini durduran günlük ilaçların bir kombinasyonu olan antiretroviral tedavidir. Bu tedavi, CD4 hücrelerinin korunmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini hastalıklarla savaşacak kadar güçlü tutar. Antiretroviral tedavi HIV’in AIDS’e ilerlemesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca HIV’in başkalarına bulaşma riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

Tedavi etkili olduğunda, viral yük “tespit edilemez” hale gelir. Kişinin vücudunda HIV virüsü hala bulunur, ancak virüs test sonuçlarında görünmez. Eğer bu kişi antiretroviral tedavi almayı bırakırsa, viral yük tekrar artacaktır ve HIV virüsü tekrar CD4 hücrelerine saldırmaya başlayabilir.

HIV ve AIDS Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ragnar Lothbrok

Norveç Kralı Ragnar Lothbrok Kimdir?

Otel ve Restoranlar Açılışa Hazırlanıyor

Otel ve Restoranlar Açılışa Hazırlanıyor