in

AIDS Mikrobu HIV Kadınlarda ve Erkeklerde Farklı Etkiler Gösterir mi?

aids mikrobu hıv

Daha önceki bölümlerde AIDS mikrobu HIV hakkında genel bilgilere yer vermiştik. Bu bölümde ise HIV mikrobu kadınları ve erkekleri nasıl etkiler sorusuna bir cevap bulmaya çalışacağız. HIV virüsünün gösterdiği belirtileri kişiden kişiye değişir, ancak erkeklerde ve kadınlarda benzerdir. Bu belirtiler gelip geçici olabilir veya giderek kötüleşebilir.

AIDS Mikrobu HIV Erkekleri Nasıl Etkiler?

Bir kişiye HIV bulaşmışsa, cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlara (CYBE) de maruz kalmış olabilir. Bunlar gonore, klamidya, sifiliz ve trikomoniyaz olarak bilinir. Erkeklerin cinsel organlarında yaralar olması gibi CYBE semptomlarını fark etme kadınlardan daha olası olabilir. Bununla birlikte, erkekler tipik olarak kadınlar kadar sık tıbbi bakım almazlar.

AIDS Mikrobu HIV Kadınları Nasıl Etkiler?

HIV’e maruz kalmış kadınlar için hangi semptomların görüleceğini bilmek önemlidir. HIV semptomları erkeklerde ve kadınlarda çoğunlukla benzerdir. Bununla birlikte, genel olarak erkek ve kadınların yaşadıkları belirtiler, HIV’e maruz kalma durumuna göre değişebilir. Hem HIV’li erkekler hem de HIV’li kadınlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) açısından yüksek risk altındadır. Bununla birlikte, kadınların cinsel organlarında küçük lekeler veya diğer değişiklikleri fark etme erkeklerden daha az olası olabilir.

Ek olarak, HIV’li kadınlar:

  • Tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonları
  • Bakteriyel vajinoz dahil diğer vajinal enfeksiyonlar
  • Pelvik inflamatuar hastalık (pıd)
  • Adet döngüsü değişiklikleri
  • Genital bölgelerde siğillere yol açabilen ve serviks kanserine neden olan papilloma virüsü (hpv)

Gibi rahatsızlıklara maruz kalabilirler.

HIV Virüsü ve Gebelik İlişkisi

HIV semptomlarıyla ilişkili olmasa bile HIV’li kadınlar için başka bir risk de virüsün hamilelik sırasında bir bebeğe bulaşabilmesidir. Bununla birlikte, antiretroviral tedavinin hamilelik sırasında güvenli olduğu düşünülmektedir. Antiretroviral tedavi ile tedavi edilen kadınların hamilelik ve doğum esnasında HIV virüsünü bebeklerine geçirme riski çok düşüktür. Virüs, emzirme sürecini de büyük oranda etkiler. Virüs bir bebeğe anne sütü yoluyla bulaşabilir. Öte yandan ABD’de HIV’li kadınlar için anne sütü yerine bebeklerin beslenmesi için özel bir formül geliştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve formülün erişilebilir ve güvenli olduğu diğer ortamlarda, HIV’li kadınların bebeklerini emzirmemesi önerilir. Bu kadınlar için formül kullanımı teşvik edilir.

HIV Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Müzikal Nedir?

Müzikal Nedir?

Kuaförler

Kuaförler, Berberler, Güzellik Salonları Açılıyor