in

Ahşap Ustasının Ürünleri Kapışılıyor

ahşap ustasının ürünleri

Ahşap Ustasının Ürünleri Kapışılıyor başlıklı el emeği, göz nuru ürünlere dair derlediğimiz haber dizisine hoş geldiniz kıymetli ShallWe takipçileri.

Ahşap Ustasının Ürünleri Kapışılıyor

Bitlis’in Ahlat ilçesinde ikamet eden ve geçimini ahşap işlemeciliğiyle sağlayan Osman Gülsar kendine has işçiliğiyle dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. 7 ay önce bir takvim üzerinde gördüğü Osmanlı padişahlarının tuğralarını ahşap üzerine işlemeye başlayan Osman Gülsar, pek çok başarılı ürün meydana getirince ilçede yoğun ilgi görmeye başladı.

Sıra İkinci Seride

İlk etapta on üç adet Osmanlı padişahının tuğrasını nakşeden Osman Gülsar, ürünlerinin yoğun ilgi görmesi üzerine ikinci bir serinin yapımına başlayacağını söyledi. İkinci serinin de ilk seri kadar ilgi çekeceğini düşünen Gülsar, şimdiden kolları sıvamış durumda.

On Üç Osmanlı Padişahı

Osman Gülsar büyük bir emek harcayarak meydana getirdiği ürünlerde on üç tane padişahın tuğrasının olacağını belirtti. Fatih Sultan Mehmet’ten Sultan II. Mahmut’a, Yavuz Sultan Selim’den Sultan III. Ahmet’e, Kanuni Sultan Süleyman’dan Genç Osman’a pek çok padişahın tuğrası ürünlerini süsleyecek. Tamamen el işçiliğinin ön pşanda olduğu eserlerin her birinin yapımı ise 2 ile 5 gün arasında bir zamana ve yorucu bir uğraşa mâl oluyor.

Osman Usta Otuz İki Senedir Ahşap Oymacılığı Yapıyor

Osman Gülsar, Bitlis’in Ahlat ilçesinde tam otuz iki senedir ahşap oyma ustalığı yapıyor. Yaklaşık 7 ay önce Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bastırılan takvimlerde gördüğü Osmanlı tuğralarını ahşap üzerine oyma yöntemiyle nakşetme kararı vermiş. Yaptığı çalışmalar büyük beğeni toplayınca da bu işi devam ettirme kararı almış. Her tuğranın ayrıntısı ve boyutu farklı olduğundan yapım süreleri farklılık gösteriyor.

Tuğralar Büyük İlgi Çekiyor

Osmanlı tuğraları padişahların imzası anlamına gelse de bu imza diğerlerinden farklı. Bunun nedeni; padişah tuğralarının devletin resmi simgesi sayılması. Osmanlı Devleti’nde divan üyelerinden nişancı tarafından çekilen tuğralar her türlü resmi belgede kullanılacağı için son derece özen gösterilmekteydi. Her tuğra dönemin padişahına özgü olup içerisinde Osmanlı Türkçesi ile padişahın adı ve “daima muzaffer” yazısı yer almaktaydı. Günümüzde ise vatandaşlar tuğraları sahiplenmiş durumda. Zira tıpkı Osman ustanın eserlerine olduğu gibi tuğra işlemeli diğer ürünler de yoğun ilgi görmekte.

Ahşap işleme Türkiye’nin pek çok yerinde eskisi kadar olmasa da zamana direnen bir sektör. Ancak teknolojinin hızla gelişmesi ve kullanılan ürünlerin de farklılaşması bu mesleğe olan ilgiyi azaltmış durumda. Zira ustaların geneli çırak bulamamaktan şikâyetçi… Ahşap işlemenin oldukça zahmetli bir iş olduğuna dikkat çeken ustalar, bu zanaatı öğrenmek isteyen kişilerin sabırlı olması gerektiğini dile getiriyor. Ahşap üzerine oyma, kaplama veya kakma gibi işlemler için kullanılacak el aletlerinin çok iyi öğrenilmesi ve çok dikkatli bir şekilde kullanılması gerekiyor.

 

AB ve ABD Yönetimleri Endişeli!

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ab

AB ve ABD Yönetimleri Endişeli!

sağanak ve kar uyarısı

Önleminizi Alın! Meteoroloji’den Sağanak Ve Kar Uyarısı