Sağlık

Ağrıları Tetikleyen Olumsuz Duygular Nelerdir?

Yapılan bilimsel çalışmalara göre vücudumuzda hissettiğimiz ağrılar sadece fiziksel sebeplerden dolayı ortaya çıkmıyor. Psycology Today dergisinde yayınlanmış bir çalışma, bu ağrıların sebebinin fiziksel sorunlar yanında duygusal sebeplerden de olabileceğini söylüyor. Peki ağrıları tetikleyen olumsuz duygular nelerdir?

Ağrıları Tetikleyen Olumsuz Duygular Nelerdir?

Yaşadığımız stresin, yorgunluğun bazı ağrılarımızı tetiklediklerini biliyoruz. Yayınlanan bu çalışma, vücudumuzda oluşan hangi ağrıların bölgelerine göre hangi duygular tarafından tetiklendiğini, sebebi anlaşılamayan ağrıların sebebini çözülememiş travmalar olabileceği belirtilmiş.

 • Baş Ağrıları: Rahatlama eksikliği ve stres herkesin tahmin edebileceği üzere, baş ağrılarımızın en büyük nedenlerinden. Bunu giderebilmek için biliyoruz ki stresten uzak kalmak gerekiyor lakin her zaman bu mümkün olmuyor, özel yaşantımızda, iş hayatımızda stresten kurtulamıyoruz. O zaman vücudumuzun, özellikle beynimizin ihtiyacı olan oksijen miktarını düzenleyebilmemiz çok önemli, bir de doğru, düzenli nefes alabilmek.

Ağrıları Tetikleyen Olumsuz Duygular

 • Omuz Ağrıları: Suçluluk hissi ve duygusal olarak hissedilen yükler, omuzlarımıza bindirilmiş yük gibi hissediliyormuş vücudumuz tarafından. Hayatınızda yaşadığınız sorunların yükleri de olabilir, yaşadığınız suçluluk duygusu da omuz ağrılarınızın sebebi olabilir.
 • Boyun Ağrıları: Kin ve affetmeme hisleri, kronik boyun ağrısı durumunun en büyük tetikleyicisi olabileceği söyleniyor. Yahu boş verin, sizin o güzel canınızdan daha mı kıymetli? Hepsini affettim ama yine de ağrım devam ediyor diyorsanız, işte o zaman biraz hareket, egzersiz yapmanız gerekebilir.
 • Sırt Ağrısı: Sevgi Eksikliği. Çevrenizden, sevdiklerinizden beklediğiniz sevgi eksik ise bu yoksunluk sırt bölgesine vururmuş.
 • Ayak Ağrısı: Umut Edememe, Kötümserlik. En ağır negatif duygulardan biri kötümser olmak, ayakları direkt etkiliyor.
 • Bacak Ağrısı: Güvensizlik ve Kıskançlık. Kendinizi yetersiz hissetmeniz, güvensizlik durumunda olmanız ve bunların beslediği kıskançlık duygularını tetikliyormuş.
 • Diz Ağrısı: Aşırı Ego. Tevazuyu elden bırakmamak deyimi boş yere çıkmamış olmalı. Kendimizi bilmek önemliymiş aslında. Baksanıza, yüksek ego, kendinizi çok fazla beğenmeniz ve kibir dizlerinize en büyük sorunu açan duygularmış meğer.

Ağrıları Tetikleyen Olumsuz Duygular

 • Bel Ağrısı: Finanssal sorunlar, geleceğe dair planlardaki endişe, bel ağrısına sebep oluyormuş. Acaba belini doğrultmak deyimi bundan mıdır ki??

Ağrıları Tetikleyen Olumsuz Duygular

 • Dirsek ve Kalça Ağrısı: Değişime Direnme. Direnmek güzeldir, ama değişime karşı değil.
 • El Ağrısı: Kendini İfade Edememe ve İletişimde Eksiklik. Bir şey anlatırken en çok kullandığımız jestlerimiz, yüzümüzden sonra ellerimizle yaptıklarımızdır. İletişim eksikliği yaşadığımız durumda da ellerimizi dilediğimiz gibi kullanamadığımız için bu durum, ellerimizde ağrı olarak görülüyormuş.

Nane Yağı Faydaları

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Louise HAY- Düşünce Gücü ile Tedavi kitabını öneririm, bu konular ile ilgili geniş bilgiler içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu