in

Agorafobi Nedir? Agorafobinin Bir Tedavisi Var Mıdır?

Agorafobi

Tıpta agorafobi yani alan korkusu olarak bilinir. Bir çok insanda aslında yaygın olan bir problemdir. Bilim insanları Agorafobisi yani alan korkusu olanların, mağazalara, tünellere, süpermarketlere gitmekten, asansöre binmekten korktuklarını söylüyor. Uzmanlar bu tarz korkuları olan kişilerde beynin bazı sinyalleri yanlış değerlendirdiğini söylüyor. Agorafobi tam olarak nedir? Peki alan korkusu yani agorafobinin bir tedavisi var mı?

Agorafobi Nedir?

Agorafobi aslında bir anksiyete bozukluğudur. Kişinin kendini güvende hissettiği ortamlar dışında bulunması ile gelişen bir hastalıktır.  Kapalı yerlerden çekindikleri gibi açık alanlardan ve kalabalık ortamlardan bulunmama, uzak durma isteğidir. Evde tek başına kalmayı istememe, asansöre tek başına binememe veya kalabalık ortamlara girememe gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu Anksiyete bozukluğunun ebeveynlerinin davranışını model olarak alınması ile ortaya çıktığı düşünülür. Klasik şartlanma yoluyla öğrenilmiş bir davranış olduğunu ileri süren  bilim insanları vardır. Öğrenme teorileri ise daha çok agorafobiyi açıklamakta kullanılmıştır. Bu sorundan müzdarip olan kişiler kalbin normal atışında bile kalp krizi geçirdikleri hissine kapılır.

Dresden’deki Klinik Psikoloji Enstitüsü yöneticisi Prof. Jürgen Margraf, uyguladıkları tedavi yönteminde, hastaların korkulu durumlardan kaçmak yerine bunların üzerine gitmeyi ve çektiği acı ya da korkulara katlanmayı öğrendiğini söyledi. Hastalık kadınlarda erkeklerden iki kat fazla görülüyor. Ölüm, ayrılık ya da boşanma gibi etkenlerin kadınlar üzerinde önemli rol oynadığı vurgulandı. Bilim adamları, genelde özgüveni olmayan kişilerde agorafobinin görüldüğünü söylüyor. Hayatlarını kontrol edemeyen, kendi işlerinde başarısız olup çekip-çevirmeyi öğrenemeyen insanlarda korku hastalığı daha çok görülüyor.

Agorafobinin belirtileri nelerdir?

• Eğer kişi evden tek başına çıkamıyorsa veya tek başına çıkmakta zorlanıyorsa..

• Konser, tiyatro veya süpermarket gibi kalabalık olan ortamlara girmek istemiyorsa..

•Tünele girmekte, kapalı otoparklarda bulunamıyor veya bulunmak istemiyorsa..

• Dar olan alanlara giremiyorsa, MR cihazı gibi dar alanlarda bulunmakta zorlanıyorsa..

• Uçak, otobüs, metro veya asansör gibi yerlerde bulunamıyorsa..

• Bu tür yerlerde bulunduğunda paniklemeye başlıyorsa.. Nefes darlığı çekeceğini, bayılacağını, kalp krizi geçireceğini veya bayılacağını düşünüyorsa.. İstediği zaman o ortamdan çıkamayacağını sanıyorsa..

• Günün büyük bölümü panik ve bu kaygıları düşünerek geçiyorsa..
•Kaygıları hayatını etkiliyorsa.. Aile, iş veya okul yaşantısında olumsuz etkilerini yaşıyorsa..

• Bu kaygıyı kontrol altına alamıyorsa..

• Bu korku durumları 6 aydan daha uzun süredir varsa..

Bu durumlar söz konusu ise agorafobi yani alan korkusundan söz etmek mümkündür. En yakın zamanda bir uzman desteği almak gerekmektedir.

Mitomani Nedir?

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

maske önerileri

Maske Önerileri ile Cilt Bakımı

Tersiyer hakkında bilgiler

Tersiyer Hakkında Bilgiler