Sağlık

Ağız Kokusu Nedir?

Bugünkü yazımda sizlere ağız kokusunu giderme yöntemlerinden bahsedeceğim. Ağız kokusu diğer adı ile halizotis, insanlar için oldukça utanç vericidir. Hatta çoğunlukla endişeye sebebiyet verebilir. Bakkallarda ve marketlerde kolayca ulaşılabilen, sakız, şeker ve gargara gibi bir çok ürün bu sorunu yaşayan kişiler için üretilmiştir. Ancak bu ürünler sadece geçici çözüm olur. Ağız kokusu oluşmasının sebebi tüketilen gıdalar veya yetersiz ağız bakımı değilse, altında farklı bir tıbbi neden aramak gerekir. 

AĞIZ KOKUSU NEDİR?

Nefes verme ile birlikte dışarıya çıkan kötü kokulu bir sorundur. Bazı kişiler ağız kokuları az olmasına rağmen bu durumdan dolayı dertlenirken, bazı kişiler ise kendi ağız kokusunu fark etmeyebilir. Bir insanın kendi nefesinin kokup kokmadığını anlaması zordur. Bu yüzden, bazen ağız kokusunun varlığı hakkında yakınlara ya da dostlara danışılabilir.

AĞIZ KOKUSU İÇİN DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?

Ağız kokusu fark edildiğinde öncelikle ağız ve diş bakımı alışkanlıkları değerlendirilmelidir. Yemek yedikten sonra dişler ve dil mutlaka fırçalanmalı, gerekirse diş ipi kullanılmalı ve bol su içilmelidir. Bunlara dikkat edildiği halde ağız kokusu devam ediyorsa diş doktoruna görünmek gerekir. Diş doktoru, diş dışında bir durumun ağız kokusuna neden olduğu ile ilgili şüphe duyarsa, kokunun nedenini bulmak adına hastayı ilgili bir doktora yönlendirebilir.

AĞIZ KOKUSU NEDENLERİ NELERDİR?

Ağız kokusunun sebepleri bir çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Ağız kokusu sebepleri şunlar olabilir:

 • Gıdalar: Dişlerin arasında ya da etrafında biriken yiyecek artıklarının parçalanması bakterileri arttırabilir ve kokuya sebep olabilir. Soğan, sarımsak ve baharat gibi bazı yiyeceklerin yenmesi ağız kokusu nedeni olabilir.
 • Tütün ürünleri: Sigara tüketimi kötü ağız kokusuna neden olabilir. Sigara içenlerin ve diğer tütün ürünlerini kullananların, yine ağızda koku yapan diş eti hastalığına sahip olma riski daha yüksektir.
 • Yetersiz diş bakımı: Dişler düzenli fırçalanmaz ve diş ipi kullanılmaz ise yiyecek parçaları ağızda kalarak ağız kokusuna neden olabilir. Dişlerde renksiz ve yapışkan bakteri plağı oluşur. Bakteri plağı temizlenmezse, diş etleri tahriş olabilir ve diş-diş etleri arasında plak dolgulu cepler oluşabilir. Dil, koku üreten bakterileri hapsedebilir. Düzenli olarak temizliği yapılmayan ve düzgün şekilde takılmayan diş protezleri, kokuya neden olan bakteri ve yiyecek parçalarını barındırabilir.
 • Ağız kuruluğu: Tükürük, kötü kokuya neden olan partikülleri temizler. Böylelikle ağız temiz kalır. Kserostomi de denilen ağız kuruluğu yaşandığında, tükürük üretimi azalarak ağız kokusu yapabilir. Ağız kuruluğu uyku esnasında doğal olarak oluşur. Sabahları insanlarda gözlenen kötü ağız kokusuna neden olur. Bu ağzı açık uyuyan kişilerde kötüleşir ve daha çok fark edilir. Kronik olarak yaşanan ağız kuruluğu, bazı hastalıklar sebebiyle veya tükürük bezlerindeki problemlerden dolayı oluşabilir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar da ağız kuruluğuna sebep olabilir. Bazı ilaçlar ise vücutta metabolize olarak parçalanır ve ardından bir takım kimyasallar oluştururlar. Bu kimyasallar kan dolaşımına girerek ciğerlere ilerler ve kötü ağız kokusuna sebep olur.
 • Ağızdaki enfeksiyonlar: Diş çekilmesi gibi ağız ve çene cerrahisinin ardından ağızda oluşması mümkün yaralar, kötü koku sebebi olabilir. Diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları da aynı şekilde ağzın kötü kokmasına neden olur.

Diş Eti İltihabı Nedir?

 • Burun ve boğaz hastalıkları: Geniz akıntıları, sinüs ve boğaz enfeksiyonları ağız kokusuna neden olur.
 • Diğer tıbbi sebepler: Reflü hastalığı gibi mide sorunları ağız kokusuna neden olabilir. Diyabet gibi metabolik bozukluklar ya da kanserler belirgin şekilde hissedilen ağız kokusuna sebep olur. Küçük çocuklarda ağız kokusu, burun deliğine gizlice yerleşen bir yiyecek parçasından veya yabancı cisimden olabilir.

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

AĞIZ KOKUSU TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Ağız kokusu tedavisi için öncelikle bir diş doktoruna görünmeniz önemlidir. Diş doktoru hem ağızdan hem de burundan nefesi koklayarak kokuyu bir ölçek yardımı ile değerlendirir. Dilin arkası ağız kokularının en sık gözlenen kaynağıdır. Diş hekimi bu bölgeyi bir alet ile sıyırarak kokusunu değerlendirebilir. Ağız kokusunun sebebi bir çürükse, diş doktorunuz tedavi konusunda sizi yönlendirecektir.

 • AĞIZ GARGARALARI VE DİŞ MACUNLARI 

Ağız kokusu dişlerde oluşan plak nedeniyle ise, bakterileri öldüren ağız gargarası ve antibakteriyel madde içeren diş macunları diş doktoru tarafından önerilebilir.

 • DİŞ HASTALIKLARININ TEDAVİSİ 

Kişide herhangi bir diş eti hastalığı teşhis edilirse, diş hekimi tarafından bir diş eti uzmanına yönlendirilebilir. Diş eti hastalıkları diş etinin çekilmesine sebep olduğu için, oluşan boşluklara yerleşen bakteriler kötü kokuya neden olur. Buradaki bakterilen ancak bir uzman tarafından temizlenebilir.

Şayet diş doktoru, diş ve diş etlerini sağlıklı bulursa, kokunun kaynağının tedavisi için kişiyi farklı bir doktora yönlendirebilir. Enfeksiyon tedavisi için antibiyotik kullanmak gerekebilir. Reflü tedavisi için ise diyet ve mide asidini azaltan ilaçlar önerilebilir.

AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Ağız kokusunu azaltmak ya da önlemek için evde bir takım uygulamalar yapabilirsiniz.

 • Yemek yedikten sonra diş fırçalamak. Günde en az iki kez florür içeren bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamanız önerilir. Araştırmalara göre antibakteriyel diş macunları kötü kokuları azaltmaktadır.
 • Günde en az bir kere diş ipi kullanmak. 
 • Dili fırçalamak. Dil de dişler gibi bakterileri barındırabilir. Dili dikkatlice fırçalamak da ağız kokusunu önlemek adına faydalı olacaktır.
 • Takma dişler ve diş cihazlarını temizlemek.
 • Ağız kuruluğundan kaçınmak. Tütün ürünlerinden uzak durmak ve bol su tüketmek ağız kuruluğunu önleyecektir. Alkol, kahve ağız kuruluğuna sebep olabilir, bu yüzden tüketimine sınırlandırma getirmek gerekir. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük bezlerini uyarabilir. Kronik aız kuruluğu içinse mutlaka bir diş doktoruna görünmeniz gerekir.
 • Beslenme alışkanlıklarını düzenlemek. Soğan, sarımsak gibi yiyeceklerin tüketimini sınırlandırabilirsiniz. Çok şekeri yiyecekler de ağız kokusuna neden olabilir.
 • Diş fırçasını düzenli olarak değiştirmek. Her 3-4 ayda bir mutlaka diş fırçanızı yenilemelisiniz.
 • Diş kontrollerinizi aksatmamak. Yılda 2 kez diş doktoruna gidip muayene olmalısınız.

Diş Gıcırdatmak İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Bence toplu taşıma duraklarında devletin sunmuş olduğu ücretsiz deodorant ve naneli sakız dağıtmaları gerekli.. Ve bunu bile milletimiz ücretsiz diye fazla fazla almaları.. Bi an önce gelişmemiş gerekiyor.. :))

 2. çok güzel açıklama olmuş. ağzı kokan bir insana bunu söylemek zor. ama sebeplerinden yolaçıkarak yönlendirecebiliz

 3. Ağız kokusunu önlemek için sabahları kahvaltıda yılan, timsah, kertenkele yemek yerine daha hafif şeyler yiyin ve her ne olursa olsun vakit namazlarından önce abdest alırken dişlerinizi fırçalayın.

 4. Bir kere başıma gelmişti. Açlıktan kan şekerim düşmüştü. Koktuğunu fark edince çok utanmıştım. Ellerinize sağlık. Çok güzel ve bilgilendirici bir makale olmuş. Bilmediklerimi sayenizde öğreniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu