in

Afrika Sıcakları Geliyor!Rekor Sıcaklıklar Görülecek!

Afrika sıcakları

CNN Türk Meteoroloji Editörü “Havayı Koklayan Adam” Bünyamin Sürmeli, Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası ile ilgili olarak uyarılarda bulundu. Rekor sıcaklıkların yaşanacağını söyleyen Sürmeli, hafta sonunda sokağa çıkacak olan yaşlıların dikkatli olması gerektiğini belirtti. İşte Afrika sıcakları ile ilgili detaylar…

İSTANBUL 32-33 DERECE- İZMİR 39-40 DERECE OLACAK!

Afrika sıcaklarının geldiğini belirten Sürmeli, hafta sonunda İzmir’de 39-40 derecenin ölçülebileceğini söyledi. Orta ve Batı bölgelerin büyük bir kısmında ise sıcaklıkların muhtemel bir rekora koşacağını ekledi.

Bünyamin Sürmeli’nin verdiği bilgilere göre;

Güneydoğu’da Gaziantep 36- 37 derece, Şanlıurfa 38-39 dereceyi görebilir. Bu sıcaklıktan en fazla etkilenecek bölgeler ise Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu ve İç Anadolu olacak.

Ankara’nın normal sıcaklığı bu dönemlerde ortalama 22-22,5 derece, ancak bu hafta sonu Başkentte beklenen sıcaklık 35 derece olacak. İzmir’de ise mevsim normali sıcaklık 25-26 derece, bu hafta sonu ise 39-40 dereceye varan sıcaklıkların görülme ihtimali yüksek. İstanbul için normal sıcaklık değeri, 21-22 derece ancak İstanbul’da da 32-33 dereceler bekleniyor. Önümüzdeki günlerde normallerin ciddi anlamında üstünde sıcaklıklar ölçülecek. Afrika’dan gelen bu sıcak hava dalgası ile muhtemelen rekor kırılacak.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR İÇİN UYARI

65 yaş üstü vatandaşların corona virüs tedbirleri kapsamında uzun zamandır sokağa çıkması yasaklanmıştı. Ancak iki hafta sonudur uygulanan genel sokağa çıkma yasağında pazar günü belli saatler arasında 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkabileceği kararı duyuruldu. Sürmeli buna istinaden bu hafta pazar günü belirlenen saat aralığında ciddi bir sıcaklığın söz konusu olacağını belirtti. O nedenle 65 yaş üstü vatandaşların dışarıya çıktıklarında gerekli önlemleri alması konusunda Sürmeli uyarıda bulundu.

Bu sıcaklıkları Cuma günü itibariyle hissedeceğimizi belirten Sürmeli, önümüzdeki haftanın ilk günlerinden itibarense sıcaklıklarda düşüşler yaşanabileceğini söyledi. Yine de bu sıcaklıkların normalin üzerinde olacağını da ekledi. Ancak bu aşırı sıcaklık seviyesinden bir kaç derece alta inileceğini de belirtti. Bundan sonra gelecek sıcaklıkların ise Bafra Körfezi’nden geleceğini söyledi. Bu gelecek sıcaklıklar için ise tarih olarak Mayıs ayının sonlarını işaret etti. 25-26 Mayıstan sonra diğer sıcaklık dalgası ile karşılaşacağımızı belirtti.

12 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

iron nedir? ironii nasıl yapılır?

İroni Nedir? İroni Nasıl Yapılır?

rüyada yılan görmek

Rüyada Yılan Görmek Ne Demektir?