in

Affetmek Nedir? Affetmenin Yolları Nelerdir?

affetmek nedir? affetmenin yolları nelerdir?

Affetmek nedir? Bir kimseyi affetmek isteyebilirsiniz ama ilk olarak affetmenin tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü affetmek birçok zaman uzlaşma yani karşılıklı orta yolu bulmak ile karıştırılır. İlk olarak size “ affetmek nedir?” sorusunun cevabını verelim..

Affetmek Nedir? 

Durum.. Özel bir duruma mahsus olarak belirli bir kişiyi belirli bir nedenden dolayı affedebilirsiniz. Bu genelde affetmeye yatkın olduğunuz anlamına gelmeyebilir.

Kişilik özelliği olarak affedicilik düzeyi yüksek olan bireyler stres yaratan ve inciten durumlarda daha kolay affetmeye yatkındırlar.

Bağışlama tanımlarının bazıları duygusal değişime, bazıları ise motivasyon değişikliğine vurgu yapmaktadır.

Affetme çeşitleri

 1. Kişiler arası affedicilik
 2. Kendini affetmek
 3. Başkaları tarafından affedildiğinizi hissetmek
 4. Bir grubu affetmek (soykırım yapmış bir ırk, sosyal sınıf vb.)
 5. Cansız varlıkları affetmek. Trafik kazasından sonra arabalara karşı öfkeli olmak gibi..
 6. Sahte affedicilik
 7. Tanrı’yı bağışlama. Kimilerine göre Tanrı’yı affetmek söz konusu olamaz. Bu ancak yaratıcıya karşı olan öfkenin geçmesi olabilir.

Affetmenin yolları 

Yazma tekniği

Güzel bir egzersiz olarak yazı yazmanız önerilebilir. İçinizden gelenleri olduğunu gibi yazdıktan sonra sizi yaralayan kişiye bu notlarınızı hiç göstermeyebilirsiniz.

İçinizden geçen duyguları yazdıktan sonra okuyarak tekrar farklı cümlelerle duygularınızı yazabilirsiniz. Her yazışınızda zihninizin daha da berraklaştığını, daha kısa yazdığınızı görürsünüz.

Yine başka uygulanan bir teknik de baskın olmayan elinizi (sağ elinizle yazıyorsanız sol elinizi) kullanarak içinizden geçenleri yazmanızdır. Bu şekilde beyninizin diğer lobunu kullanmış olursunuz.

Kendini affettirme

Yapılan araştırmalar hatayı yapan kişinin tavırlarının affedilme ihtimallerini çok fazla etkilediğini belirlemiştir. İşte affedilme ihtimalinizi artırabilecek olan davranışlar.

Hatalarınızla yüzleşin, sorumluluk alın.

İhlalde bulunan birçok kimse bu durumla yüzleşmeyerek özür dilemez. Öncelikle kendiniz kabullenmelisiniz yanlış yaptığınızı.

Af dileyen insan içten içe özürlük bir durumda olmadığını düşünebilir. Sadece uzlaşmak ve ilişkiyi eskisine döndürmek istiyor olabilirler. Karşı tarafın boş şeyleri kafalarına taktığını düşünüyor olabilirler. Bu konuda ısrar etmeyerek, ne yapıp edip barışmalıyız diye düşünürler. Özür dilerken bile genellikle pişkin olabilirler. “Her ne yaptıysam affet” gibi bir cümle kurarlar. Özür dilerken cümlelerinin içinde birçok “ama” olur, bahanelere sığınırlar. “Yaptıklarım için özür dilerim ama sen de insanı gerçekten yoldan çıkarıyorsun…” gibi tutumlar olumlu değil daga çok çıkmaza sürükler.

Pişmanlık gösterin.

Eğer bir hata yaptıysanız olayın sonrasında takınacağınız tavır affedilebilme ihtimalinizi büyük ölçüde etkiler. Umurunuzda değilmiş gibi davranmayın. Bu karşınızdaki kişiyi sadece daha çok hırslandırır.

İyilik ve şefkat gösterin.

Yaptığınız hatalı davranışı telafi etmek için olumlu davranışlarınızın sayısını artırabilirsiniz.

Zaman verin.

Kimileri bir ihlalden sonra çabucak eski ilişki kalitelerine dönmek isterler. Sürekli af dilemeniz o kişiyi daha da uzaklaştırabilir. Bu yüzden zaman vermek daha faydalı olabilir. Bireyin öfkesinde zamanla azalma olabilir.

Uzun bir konuşma yapın.

Hatası olan kişiler hata yaptığı konular hakkında fazla konuşmak istemez. Örnek vermemiz gerekirse aldatan eşler konunun açılmasından çok rahatsız olur. Hatta konuyu gündeme getirmenize bile izin vermezler.  Oldu ve bitti neden hala uzatıyorsun? Neden her şeyi bilmek istiyorsun? Sana öğrendiklerinin bir faydası mı var? Kapat artık bu konuyu konuşmak istemiyorum.. gibi tepkiler verirler. Oysaki aldatılan kişi neden aldatıldığını anlamak ister. Bu süreçte baştan savmak ve konuyu kapatmak yerine yanında olmalısınız.

Konuşmak yerine yazmayı da deneyebilirsiniz.  Eğer bu şekilde kendinizi daha iyi ifade edebileceğinizi düşünüyorsanız mutlaka yazma tekniğini kullanın.

Yüksek sesle yapılan tartışmaların sonu hep kötü biter. Bu tartışmalar sonucunda affedebilme ihtimaliniz oldukça düşer. O yüzden mümkün olduğunca sesinizi yükseltmeyin ve sakin tavırlar sergileyin.

İçtenlikle sorun.

Sırf durumu kurtarmak adına özür dilemeyin, özrünüz içten olmalı..

Başkalarından arabulucu olmalarını isteyebilirsiniz.

3. Bir kişi yaşadığınız olaya daha çok objektif bakabilir. Ancak sorun yaşadığınız kişi bunu istemiyorsa ısrarcı olmayın. Bazende başka kişilerin müdahelesi işi çok daha zorlaştırabilir.

Affetme aşamaları

Enright ve Worthington’ın ortaya koydukları affedicilik süreçlerinde aşamalar şöyledir..

 • Farkındalık.. Ortaya çıkarma evresi. Öncelikle kişinin yaralandığını kabul etmesi gerekir. Burada devreye savunma mekanizmaları girmiştir. Bu durumda kişiyi yaşamış olduklarıyla yüzleşmekten alıkoymuş olabilir.
 • Karar. Farkındalık kazanan kişi affetmenin ne olduğunu kavrar. Daha sonra bilinçli bir şekilde affetmeye karar vermesi gerekir.
 • Çalışma evresi. Kabahatli kişinin hatasından öte bir insan olduğu ortaya konur. Empati [eşduyum] ve merhamet duyguları pekiştirilir. Bazı teknikler kullanılarak kişi affedilmeye hazırlanır.
 • Derinleşme evresi. Kabahatli kişiye ve kendine karşı farkındalık geliştirmiş olan kişi daha farklı düşüncelerle yeni yaşam anlamları kazanır.

Affetmek Neden Zordur? Affetmek Hangi Durumlarda İmkansız Hale Gelir?

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yaz Stilinde James Bond

tıbbi maske

Tıbbi Maskeler Nasıl Kullanılır?