in

Affetmek Neden Zordur? Affetmek Hangi Durumlarda İmkansız Hale Gelir?

affetmek neden zordur

Affetmek neden zordur? Karşınızdaki insanı her zaman affetmek kolay olmuyor. Dönüşü olmayan bir hata karşısında o kişiyi affetmek istemeyebilirsiniz ya da gerçekten çok canınız yanmıştır. Belki de karşınızdaki kişi fazlaca umursamaz olup sizi hak etmiyordur..

Affetmek neden zordur?

Karar vermek

Partneriniz sizi aldatmış olabilir. Aileniz tarafından çocukken hayal kırıklığına uğratılmış olabilirsiniz. Ya da arkadaşlarınız güveninizi kaybetmiş olabilirler. Nihayetinde affedip affetmeme konusunda karar vermeniz gerekir.

Bir ihlale maruz kaldıktan sonra yoğun duygular içine girersiniz. Bu yoğun duygular bir süre sonra yerini karar vermenin zorluğuna bırakır. Yolunuza nasıl devam etmelisiniz? Güveninizi kıran, size ihlalde bulunan kişiyi affetmek mi? Uzlaşmak mı? Yolunuza başka yollardan devam etmek mi? Yoksa intikam almak mı?

Affederek şikayet ve yargılamalardan kurtularak yaralarınızı iyileştirebilirsiniz. Fakat bağışlamak pratikte oldukça zordur. Affetmek istediği halde bunu güç bulanlar çoktur.

İntikam, kin ve nefret duyguları affetmeyi zorlaştırır.

İntikam alma ve kin duyguları bireye geçici bir mutluluk getirebilir. Fakat uzun vadede öç almak bireyin problemiyle daha uzun süre meşgul olmasına sebep olur. Kişi yaralarını iyileştirecek vakit bulamaz.

İntikam almaya çalışan birey çok daha fazla zarar görür. Hayatına devam edemez. Sürekli intikam düşüncesiyle kendini yer bitirir. Zaman geçse de yapılan hata göze daha büyük gelir.

Af dilenilen konumda olmak güç kazandırır.

Affetmeyen ve böylelikle sürekli af dilenilen kişi kendini bir süre sonra üstün pozisyonda görebilir. Bu durum zamanla hoşuna gitmeye başlayabilir ve bu pozisyonun değişmesini istemez.

Sıklıkla görülen durumlardan bir tanesi de sürekli af dileyen kişilerin de bu rolde bir süre sonra bıkmış olmaları. Bu durumda aldatılan kişi haklıyken haksız konuma geçmeye başlayabilir.

En çok karşılaşılan durumlardan biri de aynı evin içinde uzlaşmış fakat eşini affetmemiş.  Bir insanı suçlayarak güçlü konumda uzun süre kalmak mümkün değildir. Kişinin ya ayrılığı, ya barışmayı seçmesi gerekiyor.

Affedilmek genel de bir şarta bağlanır. Bir daha yapmama koşuluyla…

Affetmek için karşı taraftan garanti isteyebilirsiniz. Ama unutmayın bu güvenceyi her zaman alamayabiliriz. Karşımızdaki sözlü olarak bir daha yapmayacağını ifade etse de biz onun doğruluğundan emin olmayabiliriz.

İhlali gerçekleştiren kişinin kayıtsız kalması.. 

Kişinin duyarsız olması insanı en çok sinirlendiren durumlardan biridir. Hatasını  kabul etmemesi, pişmanlık duymaması, mağduru suçlaması, özür dilememesi affetmeyi zorlaştırır. Çünkü siz ne yaparsanız yapın karşınızdaki kişi kendini suçlu görmeyecektir.

Affetmek Hangi Durumlarda Kolaydır?

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sınırlı sokağa çıkma kısıtlaması

Sınırlı Sokağa Çıkma Kısıtlaması Geliyor

Burçların zayıf kişilik özellikleri

Burçların Zayıf Kişilik Özellikleri – Burçlar ve Özellikleri