Psikoloji

Affetmek Neden Zordur? Affetmek Hangi Durumlarda İmkansız Hale Gelir?

Affetmek neden zordur? Karşınızdaki insanı her zaman affetmek kolay olmuyor. Dönüşü olmayan bir hata karşısında o kişiyi affetmek istemeyebilirsiniz ya da gerçekten çok canınız yanmıştır. Belki de karşınızdaki kişi fazlaca umursamaz olup sizi hak etmiyordur..

Affetmek neden zordur?

Karar vermek

Partneriniz sizi aldatmış olabilir. Aileniz tarafından çocukken hayal kırıklığına uğratılmış olabilirsiniz. Ya da arkadaşlarınız güveninizi kaybetmiş olabilirler. Nihayetinde affedip affetmeme konusunda karar vermeniz gerekir.

Bir ihlale maruz kaldıktan sonra yoğun duygular içine girersiniz. Bu yoğun duygular bir süre sonra yerini karar vermenin zorluğuna bırakır. Yolunuza nasıl devam etmelisiniz? Güveninizi kıran, size ihlalde bulunan kişiyi affetmek mi? Uzlaşmak mı? Yolunuza başka yollardan devam etmek mi? Yoksa intikam almak mı?

Affederek şikayet ve yargılamalardan kurtularak yaralarınızı iyileştirebilirsiniz. Fakat bağışlamak pratikte oldukça zordur. Affetmek istediği halde bunu güç bulanlar çoktur.

İntikam, kin ve nefret duyguları affetmeyi zorlaştırır.

İntikam alma ve kin duyguları bireye geçici bir mutluluk getirebilir. Fakat uzun vadede öç almak bireyin problemiyle daha uzun süre meşgul olmasına sebep olur. Kişi yaralarını iyileştirecek vakit bulamaz.

İntikam almaya çalışan birey çok daha fazla zarar görür. Hayatına devam edemez. Sürekli intikam düşüncesiyle kendini yer bitirir. Zaman geçse de yapılan hata göze daha büyük gelir.

Af dilenilen konumda olmak güç kazandırır.

Affetmeyen ve böylelikle sürekli af dilenilen kişi kendini bir süre sonra üstün pozisyonda görebilir. Bu durum zamanla hoşuna gitmeye başlayabilir ve bu pozisyonun değişmesini istemez.

Sıklıkla görülen durumlardan bir tanesi de sürekli af dileyen kişilerin de bu rolde bir süre sonra bıkmış olmaları. Bu durumda aldatılan kişi haklıyken haksız konuma geçmeye başlayabilir.

En çok karşılaşılan durumlardan biri de aynı evin içinde uzlaşmış fakat eşini affetmemiş.  Bir insanı suçlayarak güçlü konumda uzun süre kalmak mümkün değildir. Kişinin ya ayrılığı, ya barışmayı seçmesi gerekiyor.

Affedilmek genel de bir şarta bağlanır. Bir daha yapmama koşuluyla…

Affetmek için karşı taraftan garanti isteyebilirsiniz. Ama unutmayın bu güvenceyi her zaman alamayabiliriz. Karşımızdaki sözlü olarak bir daha yapmayacağını ifade etse de biz onun doğruluğundan emin olmayabiliriz.

İhlali gerçekleştiren kişinin kayıtsız kalması.. 

Kişinin duyarsız olması insanı en çok sinirlendiren durumlardan biridir. Hatasını  kabul etmemesi, pişmanlık duymaması, mağduru suçlaması, özür dilememesi affetmeyi zorlaştırır. Çünkü siz ne yaparsanız yapın karşınızdaki kişi kendini suçlu görmeyecektir.

Affetmek Hangi Durumlarda Kolaydır?

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Affet beni akşamüstü
  Gölgem uzarken
  Öğleden sonra affet
  Ne zaman istersen
  Affet beni gece vakti
  Ay doğmuş süzülürken
  Sabaha kalmadan affet
  Tam ayrılık derken
  Çünkü sen çölüme yağmur oldun
  Sen geceme gündüz oldun
  Sen canıma yoldaş oldun
  Sen kışıma yorgan oldun

 2. Affetmek aslında zor degil sadece kendimize bazen yediremiyoruz ozaman iş uzuyo, ben cok agır Bi durum olmadıkça affederim onun harici kinciyim affetmem arkamada bakmam…

 3. Affetmek, kendi hayatini yoluna koymanin, icinde barisi saglamanin birinci yoludur. Affedin. Tasimayin o yuku

 4. Hayatımda yalana ve saygısızlığa hiç yer vermedim. Yaşadığım ilişkiler de, dostluklar da bu durumla karşı karşıya geldiğim zaman hep bitirme taraftarı oluşumdur. Çünkü temelinde yalan yatan bir ilişki sağlam olmaz. Affetmem ama kin tutup intikam da almam.

 5. Hakikaten bazen affetmek o kadar güçleşiyor ki sadece zamana bırakıyorum zamanla hissizlesiyorsam. O zaman affetmek kolay oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu