in

BayıldımBayıldım

Adolf Hitler Türkiye’yi Niye İşgal Etmek İstemedi

Adolf Hitler Türkiye'yi

Türkiye, gerçekten güçlü bir orduya sahipti ve ordunun sahip olduğu pozisyon bakımından da orta kuvette bir güce sahipti. Öte yandan Türkiye, o zamanlar İngiltere ve Sovyetler Birliği gibi önemli müttefik güçlerine komşuydu. Adolf Hitler için böyle bir ülkeyi işgal etmeye çalışmak, müttefiklerden anında destek anlamına geliyordu. Adolf Hitler Türkiye’yi işgal etmeme sebeplerinden en önemlisi de belki de buydu. Tüm bunların yanı sıra Türkiye, Almanya’nın savaş sırasında ihtiyacı olan 180 bin ton krom madenini de Nazi Almanya’sına temin etti.

Adolf Hitler Türkiye’yi Zorlu Coğrafya Nedeniyle İşgal Edemedi

Türkiye, büyük bölümü dağlarla kaplı ve engebeli bir araziye sahip bir ülke olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Öte yandan Anadolu yakasına geçebilmek için İstanbul ve Çanakkale boğazlarını geçmek gerekiyor. Nazi Almanya’sı, boğazları geçebilmek için gerçekten güçlü bir donanmaya sahip olmak durumundaydı fakat ne Almanya’nın ne de İtalya’nın böyle bir donanması vardı.

Adolf Hitler Türkiye’yi Dost Bir Devlet Olarak Görüyordu

Adolf Hitler, Türkiye’nin tıpkı Birinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi Almanya’nın yanında savaşa katılacağını düşünüyordu. Aslında Adolf Hitler için Türkiye’nin Romanya, Macaristan ve Bulgaristan gibi Mihver devletlere katılması, olabilecek en iyi şeylerden biriydi. İşte bu nedenle Adolf Hitler, Türkiye ile savaşmak yerine Türkiye’yi yanına çekmeye çalışıyordu.

Türkiye’yi İşgal Etmek İçin Herhangi Bir Neden Yoktu

Adolf Hitler için Türkiye’ye savaş açmak için herhangi bir neden yoktu. Türkiye, petrol ve plastik gibi değerli maddelere ev sahipliği yapmıyordu. Öte yandan Türkiye’de Alman etnik kökene sahip kişiler yaşamıyordu. Tüm bunların yanı sıra Türkler, Adolf Hitler’in düşmanlarına herhangi bir yardım da etmiyordu. Türkiye’nin Adolf Hitler için tek stratejik yanı, Kafkaslardaki Sovyet topraklarına saldırmak olabilirdi fakat Türkiye-Sovyetler sınırının oldukça dağlık olması, tankların kullanımını azaltır ve Nazi ordusu piyade birliklerine mecbur kalırdı. Bu da birçok birliği ana cepheden koparıp Sovyetlerin kolayca savunabileceği bir bölgeye göndermek demekti. Öte yandan Türkiye’nin güney sınırı, İngilizlerin kontrolü altındaydı. Bu bölgede görülebilecek bir Nazi saldırısı, kolaylıkla engellenebilirdi.

Adolf Hitler Ne Kadar Zalimdi?

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kediler gözleri ile bize ne anlatır

Kediler Gözleri İle Bize Ne Anlatır?

Apple suçlu bulundu

Apple Telefonları Yavaşlattığını Kabul Etti