Seyahat

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Adıyaman Gezi Rehberi

Sevgili üyemiz, bi’tanecik dostumuz Reyhan Çıkmazyol’un kaleme aldığı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi şehirleri serisi, Adıyaman gezi rehberi yazısı ile devam ediyor…

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Adıyaman Gezi Rehberi

Ah Adıyaman yine sevdiğim bir şehir. Unesco Dünya Mirası’na adını yazdırmış bir ilimiz. Adıyaman’da ilk önce durağımız tabi ki , Nemrut Dağı. İsterseniz gün doğumuna isterseniz gün batımına gidebilirsiniz. Ben gün batımını tercih ettim. Çünkü öncesinde, Kahta’da bulunan Cendere Köprüsü’nü ziyaret ettim.

1900 yıldır günümüze meydan okuyan bu köprünün en ilginç mimari özelliği, beton taşlar çimento kullanılmadan üst üste dizilerek inşaatı yapılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Altından cendere çayı akmaktadır. Ve Dünyanın en eski kemerli köprüsü olarak kabul edilir. Tabi burası daha çok Adıyamanlılar için haftasonu piknik alanı olarak da kabul görmüş.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Şanlıurfa Gezi Rehberi

Buradan sonra Nemrut Dağı’na doğru yola çıkıyoruz. Eğer özel aracınız varsa yollar biraz tehlikeli ve fazla virajlı, dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Zaten özel araçlarla belli bir yere kadar çıkılabiliyor. Sonrasında shuttle diye tabir ettiğimiz minik araçlarla, 5 TL karışlığında merdiven basamaklarının olduğu yere kadar götürülüyorsunuz.

Efendim, duymadım? Hava mı? Dehşet soğuk! Akşam da gitseniz, sabah da gitseniz fena bir rüzgar ve soğuk hava mevcut. Dağın kendine ait bir tesisi var. Buradan isterseniz battaniye kiralayıp sırtınıza alabilirsiniz. Valla kaç basamak çıktık hatırlamıyorum ama dağımız 2206 metre uzunluğunda. Fakat çıkarken lütfen söylenmeyin çünkü ben çıkarken birçok yaşlı ziyaretçiye rastladım ve mucizevi dağı görmek için tek kelime etmeden merdivenleri çıkıyorlardı.

Nemrut Dağı’na çıktığınızda etkileneceğinize garanti veriyorum. Burası Kommagene Kralı 1. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir.

Ben düşündüklerimi aktarayım size; bu heykeller yaklaşık 10 metre büyüklüğünde, bu dağ 2206 metre uzunluğunda ve dönemin milattan önce olduğunu düşünürsek bunlar buraya nasıl inşa edildi nasıl taşındı nasıl çıkarıldı? Gerçekten aklımız bir yerden sonra duruyor ve düşünemiyoruz.

Burada gerçekten hayatımın en güzel gün batımını yaşadım. Eee, tabi Unesco Mirası’na kabul edilen bir yer olduğundan güneşi de güzel batıyor!

Adıyaman da neler yemeliyiz?

Tabi ki çiğ köfte! Bu arada ilk defa Adıyaman’da dinlediğim ve her yerde çalan ilginç bir şakıyı da sizlerle paylaşacağım. Şarkının ismi “İLLE DE CANIM ÇİĞKÖFTE”. Merak edip dinlemek isteyenler aşağıya alalım…

Çiğköfteden sonra gelen lezzetler;

  • besni tava
  • meyir çorbası
  • patlıcan köftesi
  • sac ekmeği.

Bu lezzetler için sizlere sadece Kebapçı Beko’yu önerebilirim. Hem fiyat olarak uygun hem lezzet olarak güvenebilirsiniz.

” Güneydoğu Anadolu Bölgesi Şehirleri: Adıyaman Gezi Rehberi ” yazım burada son buluyor… Bir sonraki yazımda benim masal şehrim Mardin’e gideceğiz!

Reyhan Çıkmazyol

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu