SON DAKİKA

Adil Kullanım Kotası 2019’da Kalkıyor!

love

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından beklenen haber geldi. Sürekli gündemde olan adil kullanım kotası kaldırılacak haberi bugün bakan tarafından açıklandı.

Uzunca bir süredir gündemde olan adil kullanım kotası konusunda bu sefer resmi otoritelerden açıklama geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan: “2019 yılında adil kullanım noktası kaldırılacak” dedi ve milyonlarca internet kullanıcısının yüreğine su serpmiş oldu.

Adil Kullanım Kotası 2019'da Kalkıyor!

Nedir Bu Adil Kullanım Kotası?

Adil kullanım kotası (akk) veya adil kullanım noktası (akn), internet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan ve planlanmış uygulamalar bütünüdür. Telekomünikasyon şirketleri bu uygulamayı genel olarak internet kullanıcılarının mağdur olmamaları, herkesin aynı kalitede ve daha sağlıklı hizmet alabilmeleri için devreye alınan bir uygulama olarak tanımlamaktadır. Yıllardır var olan adil kullanım kotası için internet kullanıcılarının ise telekomünikasyon firmaları ile aynı görüşte olduklarını söylemek biraz güç. Çünkü milyonlarca kullanıcı adil kullanım kotasının kalkacağı zamanı bekliyor diyebiliriz.

Adil Kullanım Kotası Nasıl Çalışıyor?

Temel çalışma mantığını, kullanıcıların internet kullanımları sırasında belli bir kullanım sınırından sonra internet hızlarını düşürerek, yoğun veri trafiğini engelleyebilmek için kullanıcıların internet hızlarının sınırlandırılması olarak açıklayabiliriz. Basitçe, akk dahilinde kullanıcılar belirli bir limite kadar indirme işlemi uyguladıktan sonra izin verilen limitler doğrultusunda internet hızlarında düşüş yaşanır. Örneğin standart olarak 20 mbps hız ile internet kullanan bir kullanıcının, kendi hizmetinde verilen 10 GB’lık veri indirme limitini aştığında internet hızı 3 mbps’e düşürülür ve bir sonraki sıfırlama süresine kadar 3 mbps hız kullanmaya devam eder. Adil kullanım kotası her ay başı sıfırlanmaktadır. Adil kullanım kotası sınırı ise internet sağlayıcı şirketlerin belirlediği ve kullanıcının kullandığı tarifeye ve bağlantıya göre değişmektedir.

Ülkemizde Adil Kullanım Kotası

Ülkemizde internet sağlayıcı şirketlerin uyguladığı adil kullanım kotasının denetimi, onayı ve kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu insiyatifine bağlıdır. Kararlar bu kurum tarafından verilmektedir.

Sorulan Soru Üzerine Bakanın Açıklaması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın 2019 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumun ardından basın mensuplarının “Adil kullanım kotasının 2019’da kaldırılıp kaldırılmayacağı” yönündeki soruları üzerine Bakan Turhan’un tam açıklaması ise şu şekilde:

“Elektronik haberleşmede, internette, iletişimde her gün büyük bir gelişme var. Bunlara hizmet vermek için altyapımızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Mevzuatta da haksız olduğunu düşündüğümüz konulara ilişkin kapıları kapatmaya çalışıyoruz. İşin özü bu. Bunları belirli bir süre içerisinde, mevzuatını da oluşturarak uygulamaya koyacağız. 2019’un değişik dönemlerinde uygulamaya koyacağız.”

Battlefield 5 İçin Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Yorumlar

5
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
seher35arslangokhanakbasTamertatlicadiburakyılmaz Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
burakyılmaz
Üye

sabah sabah aldıgım bu guzel haberden dolayı tesekurler 🙂

tatlicadi
Editor

Elinize sağlık güzel paylaşım için

Tamer
Üye
Tamer

Sonunda valla süper haber

gokhanakbas
Üye
gokhanakbas

harika bir haber

seher35arslan
Üye
seher35arslan

Nihayet. Vallaha çok sevindirici bir haber

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Haziran 2018, 04:27

Zaman Kazandıran Uygulamalar

İhtiyaç duyduğunuz hizmetleri çok kısa bir sürede, birkaç tıklamayla almanızı sağlayacak zaman kazandıran uygulamalar listesini sizler için derledik. Bu uygulamalarla işiniz kolaylaşacak, sonrasında hayatın keyfini çıkarmaya devam edeceksiniz. İhtiyaç duyduğunuz hizmetleri çok kısa bir sürede, birkaç tıklamayla almanızı sağlayacak zaman kazandıran uygulamalar listesini sizler için derledik. Zaman hızla akıp gidiyor....

Devamını Görüntüle