in

Adalet Ağaoğlu: Bir Çınarın Öyküsüdür

adalet ağaoğlu: bir çınarın öyküsü

Adalet Ağaoğlu, Türk edebiyatının altın sayfalarından bir tanesi olup vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Edebiyatımızın koca çınarına Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Adalet Ağaoğlu Öyküsüdür

İnsan ruhundan mürekkep tarih saatinin o köhne kadranları 23 Ekim 1929’u vurduğunda Nallıhan’da dünyaya geldi. Kendisinden başka üç kardeşi daha vardır. Babası, kumaş tüccarı Hacı Mustafa Sümer… İlköğretim yılları Nallıhan’da geçen Ağaoğlu, 1938 yılında ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşir. Burada lise öğrenimini tamamladıktan sonra ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydolur.

Lise Yıllarında Edebiyat Merakı

Ağaoğlu, lise yıllarındayken edebiyata meraklıdır. Henüz genç yaşında, 1946 yılında o zamanki Ulus gazetesi için tiyatro eleştirileri yazmaya başlar. 1948-1950 yılları arasında Kaynak dergisinde pek çok şiiri yayımlanır. 1951-1970 arasında yıllarca TRT’de çeşitli kademelerde görev alır. 1951 yılında TRT Ankara Radyosu’nda ilk radyo oyunumuz olan Aşk Şarkısı’nı kaleme alır. Daha sonra aralarında Kartal Tibet gibi isimlerin de bulunduğu arkadaşlarıyla Ankara’nın ilk özel tiyatrosu olma unvanını alan Meydan Sahnesi’ni kurarlar.

Ölmeye Yatmak…

Adalet Ağaoğlu, aslında 1973 yılına kadar sürekli tiyatro ile uğraşır. Öyle ki; yazdığı oyunlar 60’ların ve 70’lerin önde gelen oyunları olur. Tabii bu süreçte TRT’den istifa eder ve kendisini yazarlığa adar. İşte yazarlığa çok daha büyük bir zaman dilimi ayırabildiğinden midir bilinmez roman da yazmaya başlar. Hem de ne başlayış… İlk yazdığı roman olan Ölmeye Yatmak, en önemli romanı olur ayrıca. Bu eserin devamını 1979’da yayımladığı Bir Düğün Gecesi adlı romanıyla getirir. Ancak dönemin askeri atmosferi onu da kıskaca alır. Fikrimin İnce Gülü adlı eseri 4. basımdan sonra toplatılır. 1981 yılında Ağaoğlu çeşitli suçlamalarla hakkında dava açılan edebiyatçılar kervanına dahil olur. Dava iki yıl sürer ve Ağaoğlu sonunda aklanır. Ancak Bir Düğün Gecesi adlı romanı hakkında çalıntı suçlaması bir müddet daha devam eder.

Oyun Yazarlığına Dönüş

1991 yılında yeniden oyun yazarlığına dönme kararı alan Ağaoğlu, Çok Uzak Fazla Yakın adlı oyunu kaleme aldı. 1996 yılında trafik kazası geçirdi ve iki yıl boyunca hastanede kaldı. 1986 yılında kurulan İnsan Hakları Derneği’nin kurucu kadrosunda yer almassına rağmen 2005 yılında Pkk yanlısı olduklarını söyleyerek bu oluşumdan ayrılır. 1983 yılından itibaren eşi Halim Ağaoğlu tarafından kendisi ile ilgili bir arşiv oluşturulur ve bu arşiv 2003 yılında Adalet Ağaoğlu’nun edebiyattaki 55. yılı münsabetiyle kitaplaştırılır. Adalet Ağaoğlu, rahatsızlığı nedeniyle Ayoğun bakım tedavisi gördüğü hastanede 91 yaşında hayyatını kaybetti.

 

Erol Evgin Kimdir?

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kaygı atakları

Kaygı Atakları Nasıl Atlatılır?

kaygı bozukluğu

Kaygı Bozukluğu ile Nasıl Başa Çıkılır?