in

BayıldımBayıldım

Adaçayının Faydaları Nelerdir

adaçayının faydaları

Kokusundan dolayı tütsüsünü sıkça kullandığım adaçayını aynı zamanda çay olarak tüketmeyi de çok severim. Soğuk algınlığı hissettiğimde, boğaz ağrısı başladığında, kendimi ruhen kötü hissettiğimde adaçayı beni çok rahatlatır. Adaçayının faydaları hakkında başka neler biliyorsunuz?

Adaçayı, yemeklere katılarak taze tüketileceği gibi, yaprakları kurutularak çayı yapılır, tütsü olarak kullanılır, toz halinde de bulunabilir. Pek çok alanda hayatımıza renk katar.

Türkiye’de genel olarak İzmir cihetinde yetişir. Don riski olan bölgelerde, yetiştiği 70-80 cm.lik ağaçlar tek başına bırakılmamalı, diğer ağaçlarla çevrelenmelidir.

İçerdiği A, C, B6 ve K vitaminleri bakımından çok zengindir. Potasyumi demir, magnezyum ve kalsiyumu yüksek derecede içerir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Cilde faydalıdır, bu nedenle kozmetikte kullanılır. Karoten beta içeriğinden dolayı anti-kanserdir. Ciltte esneklik ve pürüssüzlük sağlar. Saç sağlığı için de faydalıdır.

Metabolizma Destekçisidir

İçeriğindeki besin kaynaklarının zenginliğinden dolayı metabolizmaya katkı sağlar. Kışın soğuk algınlığına karşı çok etkilidir. Vücutta ferahlatıcı etki yapan adaçayı, sinir yatıştırıcı özelliği ile ruh sağlığı açısından da faydalıdır. Uygu sorununa iyi geldiği düşünülür.

Depresyona Karşı Adaçayı

Adaçayının faydaları arasında, modern zamanın en önemli rahatsızlığı olan depresyona karşı savaşması da yer alıyor. İçeriğinde bulunan abigenin, luteolinin ve diosmetin gibi antioksidanlar açısından zengin olması, stres ve depresyona karşı savaş açmasını sağlamaktadır. Günde 1 fincan adaçayı içmeniz, depresyonun negatif etkilerinden uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

Adaçayının Faydaları , Selülite Karşı Savaşır

Vücutta kan dolaşımının artmasında faydalıdır. Vücutta kan dolaşımı yüksek olduğunda toksinlerin atımı daha da kolaylaşır ve hızlanır. Bu şekilde selülit sorunu en aza inecektir.

Alzheimer ve Yaşlılık Karşıtı

Adaçayı, kan dolaşımı hızlanmasını sağlar. Bu sayede hasarlı hücre onarımı ve hücre yenilenmesinde büyük katkı sağlar.  Düzenli kullanıldığında, hafıza güçlenmesini destekler. Bu sayede Alzheimer hastalığı tedavisinde destekçi olarak tüketilebilir. Sadece Alzheimer değil, yaşın ilerlemesine bağlı olarak unutkanlık artmasına karşı da kullanılabilir.

Sindirim Sistemini Güçlendirir

Lifli olan tüm bitkiler sindirim sistemi için önem teşkil eder. Adaçayının faydalarının başında, içerdiği liflerden dolayı sindirim sistemini güçlendirmek gelir. İçeriğindeki lifler, midenin korunmasını sağlar, ishal durumunda vücudu destekler. Aşırı terleme sorununda etkilidir. Sindirim sistemi bozukluğu düzelmesini sağlar.

Diyabet, kalp rahatsızlığı, romatizma ve enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Ayrıca saç ve cilt sağlığını korur.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

Adaçayı hazırlamak çok pratiktir. Kaynamış suyu, kurutulmuş adaçayı yapraklarının üzerine dökün ve demlemeye bırakın. Daha koyu kıvamda olması için siyah çay demler gibi kaynatmaya devam edebilirsiniz, fakat bu şekilde tadı acı olacaktır. Adaçayını damak zevkinize göre limon, bal, tarçın kullanarak tek başına, ya da diğer bitkilerle karıştırarak da tüketebilirsiniz. Günde 1-2 fincan tüketmek yeterli olacaktır.

Adaçayının Zararları:

Adaçayının direkt bir zararı görülmemiştir, sadece yan etki olarak görülebilir.

  • Epilepsi hastalarının adaçayı tüketmemesi gerektiğini savunan görüşler mevcuttur.
  • Erkeklerde sperm sayısının azalmasına yol açtığı fikri vardır. Erkeklerin adaçayı tüketirken doktora danışması tavsiyedir.
  • Fazla kullanılması durumunda hassas midelerde sorun oluşturabilir.
  • Tansiyon hastaları da doktor önerisiyle tüketmelidir.
  • Kadınların hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketmemeleri uzmanlar tarafından tavsiyedir.

Doğal Tütsü Yapımı

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Her An Büyük Deprem Olabilir

Büyük Deprem İstanbul’da Her An Olabilir! Jeoloji Mühendisi Uyardı!

tüm ülkede yağmur alarmı

Tüm Ülkede Yağmur Alarmı. Dışarı Çıkacaklar Dikkat.