Gündem

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Belli Oldu

Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı belli oldu. Yapılan araştırmaya göre açlık sınırı 2 bin 107 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 863 TL olarak hesaplandı.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Belli Oldu

Türk-İş’in yaptığı araştırmada nisan ayı açlık sınırı 2 bin 107 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 863 TL olarak hesaplandı.

Nisan ayı sonuçları…

Çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak için yapılan araştırma sonuçlandı. Türk-İş tarafından yapılan bu araştırma aynı zamanda temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için de her ay Türk-İş tarafından yapılan araştırmalar sonuçlandı.

2 bin 107 lira nisan ayının açlık sınırı…

Nisan ayının sonuçlarında 4 kişilik bir ailenin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken azami harcama yani açlık sınırı, 2 bin 107 TL olarak belirlendi. Temel besin maddelerine ek olarak konut, giyim, sağlık, eğitim, konut gibi diğer ihtiyaçlar da bu harcamalara eklendiğinde azami harcama yani yoksulluk sınırı da 6 bin 863 TL olarak belirlendi.

Bir önceki aya göre artış var

Gıda enflasyonunda yıllık artış 25,39 olarak hesaplanırken araştırmalar sonucu ortaya çıkan asgari harcama tutarı da yüzde 4,61 oranında arttı.

Yoksulluk ve Açlık Sınırı Nedir?

Bu kavramlar bir ailenin hayatını geçindirebileceği kadar para kazanmasıdır. Aile standartları 4 kişilik olarak kabul edilir. Eğer 4 kişilik bir aile belirlenen bu sınırın altında kalırsa yoksul kategorisine girer.

Neye Göre Hesaplanır

Yoksulluk sınırı hesaplanırken ailenin temel ihtiyaçları ve ülkedeki enflasyon göz önüne alınır. Dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelerde yoksulluk sınırının altında kalan bir kitle vardır. Kısacası bir ailenin onuru ile yaşayabileceği şekilde, ne kadar kazanması gerektiğinin sınırıdır.

 

Ankara Ekmeğe Zam İle Uyandı!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Şükretmek güzeldir eyvallah ama sessiz kalıp kabullenmek de hoş değil bu durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu