Gündem

Aç Kalmanın Zararları Nelerdir?

Aç Kalmanın Zararları Nelerdir? İşte düşüncesinin bile insanı ürküteceği bir soru. Bir hafta boyunca hiç birşey yemezseniz neler olur? Nasıl yani pizza, makarna, patates kızartması… İnsan bir anda hepsinden nasıl vazgeçer? Düşünsenize yemeğin olmadığı bir hayat. Sanki gözümüzde bir anda tüm cazibesini yitirir. Ayrıca bir süre sonra bi bakmışsınız hoop nalları dikmişsiniz. Peki artık tüm hafta boyunca yemek yememeye kesin karar vermişseniz? Sisteminiz buna nasıl yanıt verirdi acaba? Ve gerçekte bu göründüğü kadar tehlikeli mi?

aç kalmanın zararları nelerdir

Aç Kalmanın Zararları Nelerdir?

1 Numara: Vücudunuzun Yemek Yememeye Tepkisi

Yemek yemeyi kesmeye karar verdiyseniz vücudunuza tam olarak neler olacağını anlamaya başlayalım. Değişiklikler aniden olmayacaktır. Yani yemeksiz hayatın ilk 6 saatinde her şeyi gayet normal geçecektir bu noktada vücudumuzda enerjiyi depolama görevi gören glikojen sisteminizde parçalanmaya başlar. Glikojen glikozun depolanmış halidir. Bu enerjinin bir kısmı beyni beslemek için kullanılır diğer kısmı kas dokuları ve kırmızı kan hücreleri içindir ama 6 saat sonra bu süreç sona erer, çünkü glikojen depoları tükenmiştir.

aç kalmanın zararları

Vücudunuzun içinde gerçekleşen bu süreç ruh halimize etki eder ve artık açlıktan sinirleriniz bozulmaya başlar ama olay burada bitmez. 6 saat sonra vücudunuz ketoz adı verilen yeni bir aşamaya geçer basitçe ifade etmek gerekirse vücudunuz artık ciddi düzeyde açlık çekmeye başlamıştır, çünkü kanınızda yeterli glikoz kalmamıştır. Vücudunuzun hayatta kalmasının tek yolu yağ enerjiye dönüştürülmesidir, özellikle kilo vermek isteyenler için. Bu kulağa heyecan verici gelebilir ama bundan sonrası çok daha karmaşık bir hal alır.

Beyniniz Bu Asitleri Yakıt Olarak Kullanamaz

Bu yüzden beyniniz enerji için çare olarak keton maddesine yönelir. Ama bu çözüm sadece bir süre işe yarar. Keton maddesi glikozun yerini alamaz. Bütün bunlar bilişsel işlev bozukluklarına yol açar. Eyvah! Yemek yemeden geçen üç günden sonra beyniniz başka bir uç noktaya ulaşır ve vücudumuzdaki proteini parçalamaya başlar. Bunun nedeni proteinlerin amino asit salgılamaya başlamasıdır ki bu da vücudunuza son derece gerekli olan glikoza dönüşebilir. Beyin sonunda halinden memnundur ama bu sefer vücudunuz acı çekmeye başlar. Kişi kas kütlesi vermeye başlamıştır.

Kadınlar ise adet döngüsünün duraksama ihtimali giderek bir problem olmaya başlar. Ayrıca hem kadın hem de erkeklerde kemik yoğunluğu azalır ve libidoda düşüş yaşanır. Tahmin ettiğiniz gibi bunlar hiç iyi haberler değildir.

sürekli açlık hissi

Aç Kalmanın Zararları Nelerdir? 1 Hafta Sonra

Yemek yemeden geçen bir haftadan sonra herhangi bir vitamin veya mineral almadığınız için bağışıklık sisteminiz aşırı derecede zayıf düşer. Artık vücut, sistemimizi etkileyecek hastalık ve virüslere karşı koyamaz hale gelir işte burası olayın en korkutucu hale geldiği zamandır.

Birçok insan açlık grevinin bu döneminde yakalandıkları hastalıklar yüzünden hayatını kaybeder. Sistemleri Her geçen gün daha güçsüzleşir. Çünkü vücut artık mümkün olan tüm enerji kaynaklarını kullanmıştır. Bu tip bir açlık süreci neredeyse 1 ay veya 70 güne kadar ölüme yol açabilir. Bu gibi durumlarda en yaygın ölüm nedenleri kalp diyaframındaki doku bozulmasına bağlı olarak meydana gelen kalp krizidir. Hayatta kalma süreniz ne kadar su içtiğinizi ve vücudunuzun sahip olduğu yağ miktarına bağlıdır ve bu artık herkes için yolun sonudur. Bu yüzden bir daha mültecilerin ve diğer açlık çeken insanların üzücü haberlerini gördüğünüzde hikayenin devamını biliyor olacaksınız. Her neyse. Kim bütün bunları bile bile 7 gün yemekten mahrum kalmak ister ki değil mi?

Sivilcelere Kesin Çözüm İçin Tıkla

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. Aç kalmanın hiçbir yararı yok. Sağlıklı beslenmek yeterli kilomuzu vermeye zaten yarayacaktır. Bu bilgiler için teşekkürler, elinize sağlık :)

  2. Aç kalmıyoruz, bu seferde şişiyoruz. Ama tabiki aç bırakmamak lazım vücudu. Bu güzel bilgiler için teşekkürlerrr.

  3. Açlığa talimliyim lakin herşeyin bir sonu var :) ayrıca sağlıklı beklenmedikten sonra istediğin kadar yemek ye, boş :) güzel yazı olmuş emeğinize sağlık

  4. Zamanında ve az tüketim herşeyi çözer heralde aç kalmakta neymiş benim migrenim var aç kalınca azıyor kendileri

  5. Çok süper yemek yiyemiyorum ama aç da bırakmamaya çalışıyorum. Gerçekten çok dikkat etmeliyiz. Neden aç bırakıyoruz ki yani :)

  6. Herşeyin başı sağlık.Vucudu besinsiz birakmamak lazım.Bazen farkında olmadan vucüdumuza işkence yapıyoruz aç kalarak

  7. Tek öğün diyetini iyi araştırın. Eski çağlarda avcı toplayıcı insanlar 3 öğün yemek mi yiyorlardı. Bunlar tamamen yanlış bilgi. Ben uyguluyorum ve çok ta memnunum. Vücudum ve Beynim resmen yenileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu