Gündem

ABD’de Olmayanlar veya Nadiren Göreceğiniz 11 Şey

 

ABD’de bizlere birçok şeyi vaat edebiliyor fakat ABD’nin dışında da bulabileceğiniz pek çok şey var. Bu gibi şeylere kahverengi soslar ve sepak takraw gibi garip sporlar da dahildir. Biz de bu liste için ABD’de bulamayacağınız 11 şeyi seçtik. ABD’de olmayanlar ve nadiren görebileceğiniz bazı şeyler hakkında bu içerikte bilgi alabilirsiniz.

ABD’de Olmayanlar: Kahverengi Sos

Özellikle Birleşik Krallık ’ta yaşayan kişiler, kahverengi sosu görmeye alışıktır. Bu sos, dünyada ABD’deki biftek sosunun muadili olarak görülmektedir. Sauce markasının domates ve sirkeden yapılan sosu özellikle Birleşik Krallık ’ta oldukça popülerdir.

ABD’de Olmayanlar: 2 Musluklu Lavabolar

ABD de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde tek musluklu lavabolar bulunmaktadır. Özellikle Birleşik Krallık ’ta sıcak ve soğuk su için birer musluk mevcut bulunmaktadır. 

Metro Gecikme Belgeleri

ABD’de işe geç kaldığınızda toplu taşıma sistemini bahane edebilirsiniz fakat bu davranışınız patronunuz tarafından hoş karşılanmayacaktır. Almanya ve Japonya gibi ülkelerde 5 dakika ve üzerindeki gecikmeler için yolculara metro gecikme belgeleri dağıtılmaktadır. Bu belgeler, işe veya okula geç kaldığınızda kanıt olarak üst birimlere sunulabilir.

ABD’de Olmayanlar: Sepak Takraw

Amerikalılara tamamen yabancı olan birçok spor bulunuyor fakat bunların arasından benim en çok ilgimi çeken ise Sepak Takraw’dır. Sepak Takraw, özellikle güney doğu Asya ülkelerinde oldukça yaygın bir spordur. Sepak Takraw’ın aslında voleybol ve futbolun bir melezi olduğu söylenebilir. Tıpkı voleybolda olduğu takımlar topu, rakip takımın olduğu alana yollamaya çalışıp sayı yapmayı dener. Voleyboldakinin aksine, takımlar Sepak Takraw’ı oynarken ayak, bacak, diz ve kafalarını kullanırlar. Sepak Takraw oynamak için tek gerekenler küçük bit top ve bir filedir. Sepak Takraw’ı dünyanın birçok yerinde göremesek de 1990’dan beri bu oyun Asya Oyunları’nda yer almaktadır.

ABD’de Olmayanlar: Ücretsiz Üniversite

ABD’de üniversite okuyan herkes bilir ki ABD’deki okullar her şeye sahip olabilirler fakat asla ve asla ücretsiz değillerdir. Bu durum Fransa, Almanya, İsveç ve Danimarka gibi birçok Avrupa ülkesinde geçerli değildir. Bu ülkelerde üniversiteler, devlet tarafından desteklenir. Avrupa’da üniversitelerin ücretsiz olması ABD’li öğrencileri bile cezbetmeye başladı.

ABD’de Olmayanlar: Dışarıda Alkol Almak

Kamuya açık alanda alkol alma yasaları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. ABD’nin birçok yerindeki parklarda ve yol kenarlarında alkol almak ve alkol şişelerini taşımak kesinlikle yasaktır. Böyle bir durum kamusal alanda alkol almanın yasal olduğu Avusturya, Brezilya ve Japonya gibi ülkelerde pek önemli değildir. Ayrıca birçok Avrupa ülkesinde bu tarz kanunlar, sıkı bir şekilde uygulanmamaktadır.

Uzun Tatiller

Yurtdışında tatil yapan ABD vatandaşları, bir süre sonra diğer ülkelerin vatandaşlarına verdikleri hakları kıskanacaklardır. ABD’li firmaların birçoğu yıllık 2 hafta ücretli izin verse de böyle bir zorunlulukları yoktur. ABD, ücretli izin yasası olmayan tek gelişmiş ülkedir. Diğer yandan Avrupa ve Asya’da birçok ülke vatandaşlarına dört veya daha fazla hafta ücretli izine çıkma hakkı tanımaktadır.

ABD’de Olmayanlar: Şatolar

Şatolar, özellikle Orta Çağ’da Avrupa’nın popüler yapıları arasındaydı. Dolayısıyla ABD’de hiçbir şato görmemek doğaldır. Avrupa’da bulunan bu şatolar özellikle ABD vatandaşlarının oldukça ilgisini çekmektedir.

Eurovision

ABD’de Eurovision şarkı yarışmasına benzer bir yarışma bulunmamaktadır. Bu yarışma, ABBA ve Celine Dion gibi büyük şarkıcıların ortaya çıkmasına ön ayak olmuştur fakat yine de bu yarışmada ortaya çıkan müzisyenlerin çoğu zaman içinde kaybolmuştur. ABD’de de her ne kadar müzik yarışmaları bulunsa da Eurovision gibi etkili bir yarışma yoktur.

Döner Kavşaklar

Döner kavşaklar, dünyanın birçok yerinde yaygın olarak görülse de döner kavşaklara ABD’deki yollarda rastlamak epey güçtür. Yapılan araştırmalara göre ABD’de toplam 3700 döner kavşak bulunmaktadır. Bu da eyalet başına yaklaşık 74 döner kavşağa denk gelmektedir.

Ultra Hızlı Trenler

Japonya, ultra hızlı bullet trenlerin keyfini yaklaşık 53 yıldır sürüyor. Bu trenler saatte 200 mil hıza kadar çıkabiliyor ve ülkenin bir ucundan diğer ucuna sadece 8 saatte gidebiliyor. Ultra hızlı trenlerin üretilmesi konusu ABD’de defalarca tartışıldı fakat henüz bir sonuca varılamadı.

Portakal Çiçeği Karnavalı

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 5 dakikalık gecikme için belge mi alınır ya, baya insafsızlarmış. Bu arada teşekkürler ilginç bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu