in

AB ve ABD Yönetimleri Endişeli!

ab

AB ve Abd Yönetimleri Endişeli! başlıklı gündeme dair haber içeren yazı dizisine hepiniz hoş geldiniz sevgili ShallWe? takipçileri.

AB ve Abd Yönetimleri Endişeli

Bilindiği üzere Türk ordusu, ülkemizin güneyinde bir terör devleti kurmaya çalışan terör örgütleri Ypg ve Pkk’ya yönelik bir dizi operasyon kararı almıştı. Bu bağlamda ilk operasyon 24 Ağustos 2016 tarihinde “Fırat Kalkanı” adıyla yapılmış ve bu harekat yaklaşık 7 ay sürmüştü. İkinci operasyon ise 20 Ocak 2018 tarihinde başlamış ve Afrin teröristlerden temizlenmişti. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer devlet yetkililerinin yaptığı açıklamalar ise bu tür harekatların devam edeceği ve yeni hedefin Fırat’ın doğusundaki terör yuvaları olduğu doğrultusundaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Ocak 2018’de yaptığı açıklama ise gündeme bomba gibi düştü. Zira Erdoğan, uzun zamandır planlanan Fırat’ın doğusuna yönelik harekatın bir kaç gün içerisinde başlayacağını ilan etti.

Askeri Hareketlilik

Bu açıklamanın ardından askeri hareketlilik arttı ve bölgeye pek çok tank, zırhlı personel taşıyıcıları ile çok sayıda komando sevk edildi. Bu arada harekatı kimin yöneteceği konusu da açıklığa kavuştu. Harekatı 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel’in yöneteceği kesinlik kazandı.

AB’den Açıklama

Türkiye’nin Fırat Nehri’nin doğusuna yönelik harekat başlatması AB ve bölgede pek çok askeri üssü bulunan Amerika’yı rahatsız etti. Nitekim her iki taraftan da peş peşe açıklamalar geliyor. AB yetkilisi Mogherini Türkiye’nin Suriye krizinde önemli bir aktör olduğunu belirtirken AB’nin yapılacak operasyon konusunda endişeli olduğunu dile getirdi. Öte yandan Mogherini yazılı olarak yaptığı açıklamasında, DEAŞ ile yapılan savaşın son raddelerine gelindiğini ve bunun Suriye’de çözüm için son derece önemli olduğunu belirtti.

ABD Durumdan Rahatsız

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri de açıklamalarında benzer ifadeler kullandı. Ancak bölgede Ypg’ye askeri ve lojistik desteği sağlayan Amerika, yaptığı açıklamada Ypg’yi terör örgütü olarak nitelemeyerek “bölgedeki Kürt unsurlar” ifadesini kullandı. Washington Post’ta yayımlanan bir makaleye göre Abd yönetimi yapılacak harekattan dolayı rahatsızlık duyuyor. Ankara-Washington hattında telefon trafiği ise üst düzeye ulaşmış durumda. Dün ise bölgede Amerikan ordusuna ait bir Apache helikopterinin gözlem yaptığı bildirildi.

Uzun zamandan beri bölgede her türlü siyasi ve askeri konularda sahnede olan Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, dünya kamuoyu tarafından çeşitli terör örgütleriyle yakın ilişkiler kurmaları nedeniyle eleştiriliyor. Ancak bu konuda açıklama yapmaktan çoğu zaman geri duruyorlar. Bölgede özellikle Soğuk Savaş yıllarında Amerikan merkezi haber alma ajansı olan CIA gibi pek çok istihbarat teşkilatının varlığı ve faaliyetleri ise bilinen bir gerçek. Hal böyle olunca insanların bu duruma tepkisi de artıyor.

 

 

Birbirinden Lezzetli Kurabiye Tarifleri

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

un kurabiyesi tarifi

Birbirinden Lezzetli Kurabiye Tarifleri

ahşap ustasının ürünleri

Ahşap Ustasının Ürünleri Kapışılıyor