Sağlık

9 Farklı Göğüs Şekli

Dünyadaki bütün insanlar birbirinden farklıdır. Hatta ikiz kardeşler bile birbirine % 100 benzemez. Her insanın gözü, burnu, ağız yapısı farklı yapıdadır. Diğer uzuvlarımız da; ellerimiz, ayaklarımızın şekli, göğüs şekillerimiz. Bu yazımızın konusu hepimizin birbirinden farklı olan göğüs şekli.

9 Farklı Göğüs Şekli

Sutyen alırken kadınların yaptıkları en büyük hata, sadece göğüs bedenini göz önünde bulundurmaktır. Göğüslerinizin biçimli durmasını istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken esas unsur, göğsünüzün şeklidir. Bir iç çamaşırı firması, 9 farklı tipte kadın göğüs şekli olduğunu belirledi.

1-  Gözyaşı Damlası Göğüs Şekli

Gözyaşı damlası şekilli göğüsler yuvarlak şekillidir, ancak daha az dolguya sahiptir. Bu şekilde göğüslere sahip kadınların kendilerine uygun sutyen bulmaları daha kolaydır. Balconette tarzı sutyenler önerilir.

2- Gevşek Göğüs Şekli

Bu tür göğüslerdeki kas dokuları gevşektir ve göğüsler aşağı doğru bakar. Bunun için göğüsleri yukarı iten “push-up” denilen sutyenler kullanılması önerilir.

3- Asimetrik Göğüs

Çoğunlukla kadınların 2 göğsünde ufak bir miktar asimetri bulunmaktadır. Lakin bir göğüs diğerinden biraz daha büyükse asimetrik göğüslere sahipsiniz denebilir. İki göğüs arasındaki büyüklük farkı çok fazla değilse ve bu durumdan rahatsız değilseniz, sadece dışarıdan görünüşünü eşitlemek için çıkarılabilir dolgulu sutyen kullanabilirsiniz.

4- Atletik Göğüs

Atletik görünüşlü kadınlarda göğüsler daha kaslı olmasından mütevellit, daha az meme dokusuna sahiptir ve enlemesine geniş durur. Atletik şekilli göğüsler için dikişsiz sutyenler idealdir.

5- Yana Dönük Göğüs

Göğüsler arasındaki alan geniş ise, göğüsleriniz yanlara eğimlidir. Göğsün yanlarını içine alabilecek ve ortada toplayabilecek tarzda sutyenler kullanmak uygun olacaktır.

6- Doğu-Batı Tipi, Dışa Dönük Göğüs

Göğüs uçları dışa dönük ise doğu-batı tipi göğüstür. Yana dönük göğüs şekline göre daha az dolgundur. T-shirt sutyenler tavsiye ediliyor.

7- Çan Göğüs Şekli

Çan göğüs şekli olan kadınlar, balkon tipli sutyenleri kullanmaktan uzak durmalıdır. Kullanacakları sutyenler göğüslerini kaplamalı. Bu tip göğüsler ekseriyetle büyük olduğundan, göğüsleri kaldırabilecek bir sutyen kullanılmalıdır.

8- Narin Göğüs Şekli

Narin şekilli göğüsler, uzun yapılıdır, üst kasları daha zayıf, alt taraftan daha dolgulu olurlar. Bu tür göğüsler için damla ve dolgulu sutyen kullanılması tavsiye edilir.

9- Yuvarlak Göğüs

Göğüs uçları göğsünüzün ortasında ise, göğüs altı ve üstü ayni oranda dolgun ise şanslısınız! Güzel göğüs tabirine en uygun görülen göğüs tipine sahipsiniz. Bu tür göğsü olan kadınların uygun sutyen aramakla uğraşmalarına gerek yok. Yastıklı sutyen bile kullanmak gerekmez.

Vücuttaki Benler Ne Anlama Gelir? yazımızı okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu