Gündem

8 Mart Kadınlar Günü

Kadın hakları temasıyla gündeme gelen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü her sene tüm dünyada büyük umutlarla anılıyor.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜN TARİHÇESİ

ABD’ nin New York eyaletinde bir dokuma fabrikasında işçiler çok uzun saatler boyunca, çok ağır çalışma koşulları altında ve oldukça düşük ücretlerle çalışıyordu. Koşulların zorluğu kadın işçilerin tahammül sınırlarını zorlamaya başladı. Kadınlar grev kararı aldı ve taleplerini duyurdu. Daha iyi koşullarda, 10 saat boyunca, yaptıkları işle ve çalıştıkları saatle doğru orantılı bir ücret karşılığında çalışmak istiyorlardı.

Bu grev ABD’ deki işçi mücadelesinin önemli eylemlerinden biri olarak kabul edildi. Kadınların bu ayaklanması ile büyük bir işçi dayanışması oldu. Bir çok kaynakta; 1857 yılında grev anında polislerin saldırması ile fabrikaya kilitlenen 120 kadın işçinin meydana gelen bir yangında hayatlarını kaybetmelerinden bahsedilir.

Amerikan yangın tarihi incelendiğinde sanayi üretiminin başlangıcından itibaren bir çok fabrika yangınından bahsediliyor. Bu yangınlara bakıldığında tarihçede bahsedildiği gibi bir grev anında kapıların kilitli olması sonucu ölen kadınlarla örtüşen tek yangın 1857 yılındaki olaydan 54 yıl sonra 1911 yılında Triangle Gömlek Fabrikası’ nda çıkmış. Bu fabrikada sönmemiş bir sigaradan kaynaklandığı öngörülen yangın, sekizinci katta bulunan kağıt ve kumaş atıkları ile dolu bir atölyede başlamış. Sadece bir asansör kullanımdaymış ve yangın merdiveni kapıları kilitliymiş. Fabrikada bulunan 129 kadın işçi bu yangından kurtulamamış.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜN İSMİNİN VE TARİHİNİN BELİRLENMESİ 

Danimarka’nın Kopenhag kentinde 1910 yılında II. Enternasyonal toplanmıştır. Clara Zetkin’in önerisi ile 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması oy birliği ile kabul edilmiştir.

Dünya Kadınlar Günü 19 Mart 1911’de ilk kez Danimarka, Avusturya, Almanya ve İsviçre’ de anıldı. Yapılan gösterilere binlerce kadın katıldı, oy verme, seçme seçilme, meslek sahibi olma ve mesleki eğitim alma hakkı istedi.

Rusya’daki kadın eylemi 1917 yılında yapıldı. Tarih Jülyen takvimine göre 21 Şubat’ tı. Dünya genelinde kullanılan Miladi takvime göre bu tarih 8 Mart’ a denk geliyordu. Bu eylem Dünya Kadınlar Günü tarihinin belirlenmesinde önemli bir etken olmuştur. Tarihin 8 Mart olarak belirlenmesi Moskova’da 1921 yılında düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında gerçekleşti. Ayrıca “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılması uygun görüldü.

DÜNYA’DA KADINLAR GÜNÜ NE ZAMAN ANILMAYA BAŞLANDI?

16 Aralık 1977 yılında Birleşmiş Milletler 8 Mart’ ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak  anılmasını kabul etti.

TÜRKİYE’DE KADINLAR GÜNÜ NE ZAMAN ANILMAYA BAŞLANDI?

1921 yılında Türkiye’de “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” anılmaya başlandı.

*1975′ te “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı.

*12 Eylül Darbesi sonrası dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi.

*1984 yılından itibaren çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaktadır.

“DÜNYADA HER ŞEY KADININ ESERİDİR.” MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı-1

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı-2

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Kaleminize sağlık dilerim ki bugünü basite indirgeyen insanlar bir an önce bilinclenir

  2. Bugune dair hoslanmadigim durum, bu kadar aci cekilip emek verilmeden kazanilmamis olan bu günün gunumuz dunyasinda kapitalizm tarafindan cerez olarak kullanilmasi

  3. Kadın olmak üstün olmak değildir, kadın olmak insan olmaktır. Bunu tüm dünyaya anlatabildiğimiz zaman kadın oluruz biz!

  4. Herkesin dünyaya gelişinde bir kadın emeğinin geçtiğini unutmaması dileğiyle Kadınlar günümüz kutlu olsun.

  5. Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu