Gündem

700 Yıllık Maziyi Yakıp Tahrip Ettiler!

Bursa’nın ilçesi olan İznik dün büyük bir hüsranla karşılaştı. Elbeyli Mahallesinde meydana gelen olayda biri 700 yıllık bir geçmişe sahip olan iki servi ağacının yakılıp tahrip edilmesi mahalle halkının büyük tepkisine neden oldu.

700 Yıllık Maziyi Yakıp Tahrip Ettiler!

Elbeyli Mahalle Muhtarı Hasan Ünal, servi ağaçlarının anıtlaştırıldığı konusu üzerinde durarak, “Ağaçların bir tanesinin gövdesinde ateş yakmışlar. Diğerinin ise bazı dallarına zarar vermişler. Gövdesi yakılan ağaç devrilmiş vaziyette. Ağaçları bu hale getirenlerin bir an evvel bulunmasını istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

İznik’teki servi ağaçlarının methini duyup fotoğraflamak amacıyla geldiğini belirten Ali Aşık da “Elbeyli’de tarihi servi ağaçlarının olduğunu duydum ve onları fotoğraflamak için buraya geldim ancak ağaçları bu vaziyette görünce fazlasıyla üzüldüm” ifadesinde bulundu.

Doğal Anıt Ağaç Olarak Tescillenmişti…

Yaklaşık 700 yıllık bir maziye sahip 6 metre genişliğe, 20 metre uzunluğa sahip devasa ağaç, 2013 yılında ‘Doğal Anıt’ olarak tescillenmişti. Ağaçların tahrip edilip yakılmasına sebep olarak üzerilerindeki kovan kutularında bulunan arıları kovmak maksatlı olabileceği söylendi. Daha öncesinde üzerine bir sürü kesikler atılarak zarar da verilen ağaçların dallarının da kırılıp kesildiği gözlendi.

Jandarma Soruşturma Başlattı

Bölgeye hakim olan jandarma ekipleri, konunun açıklığa kavuşup doğal anıt tescilli ağaçların kim ya da kimler tarafından bu hale getirildiğini tespit etmek için araştırmalar başlattı. Geniş çaplı yapılan sorgulamalarda kişilerin bulunması için çalışmaların yoğunlaştırıldığı belirtildi.

Ağaç Evlerde Tatil – Çocukluğumuzun Fantastik Hayali

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Sonra neden bu ülke gelişmiyor diye söylenirler. Bizim için değersiz olan şeyler başka ülkelerin baş tacı oluyor. Özellikle de doğa ile ilgili olanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu