in

65 Yaş Ve Üzeri Vatandaşlar Dikkat!

65 yaş ve üzeri vatandaşlar
  • İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine “65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izin belgesi” genelgesi gönderildi.

Uzun zamandır sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara, Bilim Kurulu’nun önerileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs Perşembe günü saat 09.00 itibariyle en az bir ay boyunca dönmemek kaydı ile tek yönlü olarak istedikleri yerleşim bölgesine gidiş izni verildi. Buna göre, İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine genelge gönderdi.

GENELGEYE GÖRE:

  • 22 Marttaki genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar, böbrek yetmezliği sebebiyle diyalize girenler hariç, diğerleri seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerde en az 30 gün kalmak kaydı ile istedikleri yere gidebilecekler. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza bir kişi refakat edebilecek.
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, “Seyahat İzin Belgesi” taleplerini, bugün-21 Mayıs Perşembe saat: 09.00 itibariyle elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecekler.
  • Başvuru esnasında başvuranın ve beraberindeki kişilerin, Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanında belirtilen hastalıkların olup olmadığı da sistem üzerinden otomatik sorgulanacak.
  • Söz konusu belgeyi almak için vatandaşların bir sağlık kuruluşuna, kaymakamlıklara ya da valiliklere gitmelerine gerek kalmayacak. Seyahat izin belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirmeye alınıp sonuçlandırılacak.
  • Seyahat izin belgesi izin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak. Ayrıca E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı alınabilecek.
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için düzenlenen belge tek yön geçerli olacak. Ayrıca en az 30 gün boyunca gittikleri yerde kalmaları esas olacak.
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşlara refakat edecek kişiler 72 saat içinde geri dönebilecek.
  • İzin belgesi kabul gören vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ve ile kayıtlı oldukları aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri bu vatandaşların gerekli takiplerini yapacak.
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için gidecekleri yerlerde de sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

Söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından;

•İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca yukarıda belirtilen çerçevede gerekli kararlar alınacak.

•Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önünde bulundurularak, toplu ulaşımlarına ilişkin önlemler planlanacak ve uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete izin verilmeyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalar Yaptı!

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıbrıs Mavi Köşk

Kıbrıs- Mavi Köşk

Kova burcunun en etkin 10 özelliği

Kova Burcunun En Etkin 10 Özelliği