Gündem

6 Maddede Uber’in Türkiye Yolculuğu

6 Maddede Uber’in Türkiye Yolculuğu yazımızda, kısa zaman önce yasaklanan taksi sistemi Uber hakkında bilgilere ulaşacaksınız. Bildiğiniz üzere Uber, tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılan ulaşım araçları arasında yer almaktadır. Uber’in Türkiye macerası ise taksiciler ve yasalarla çarpıştığı zorlu bir süreç oldu.

Ülkemizde yalnızca İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Uber ile İstanbul’un hemen her yerine ulaşım sağlayabilmek mümkündü(r). Uber, taksilere göre hem daha uygun fiyatlara çalışıyordu hem de daha iyi hizmet sunmaktaydı.

Peki, Uber 2020’de faal olacak mı? Uber’e neler oldu?

İşte Uber’in Türkiye’de ki macerası. Bakın bu süreçte neler yaşandı?

Uber, 2014 Yılında Türkiye Pazarına Girdi! İşte Uber’in Türkiye Yolculuğu.

Uber, Türkiye pazarına 2014 yılında girdi. 2014’ün Mart ayında İstanbul’da faaliyetlerine başlayan Uber’in ilk müşterisi ise milli basketbolcu Sinan Güler’di. Sinan Güler, taksi çağırmaktan ziyade çok daha lüks olan araçlar ile seyahat etmeyi tercih etmişti.

Uber, İstanbul’da Pek Çok Kişi Tarafından Kullanılmaya Başlandı

Özellikle milli basketbolcu Sinan Güler’in seyahat aracı olarak Uber’i tercih etmesi ile birlikte Uber’e İstanbullular yoğun bir ilgi göstermişlerdi. Hem çok daha geniş hem çok daha lüks hem de çok daha ucuz olan Uber, özellikle uzun yolculuklarda taksilere göre çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştı.

2018 Yılında Taksiciler Uber Sürücülerine İlk Saldırılarını Gerçekleştirdi

taksi ve über

Yaklaşık 4 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde hizmetlerini sürdürmeye devam eden Uber, 2018 yılına geldiğimizde bazı olumsuzluklar yaşadı. Talihsiz Uber sürücüleri, taksicilerin saldırısına uğradı. İstanbul’da büyük yankı uyandıran bu olaydan sonra halk ikiye bölündü.

Uber Bir Süreliğine Yasaklandı

Sarı taksi sürücülerinin Uber sürücülerine ve yolcularına yaptığı saldırılardan sonra Uber, bir süreliğine yasaklandı.

Uber kullanıcılarının bir çoğu ise sosyal medyada tepkilerini gösterdi.

Uber’e Karşı Haksız Rekabet Ettiği ile İlgili Dava Açıldı

Sarı taksi sürücülerinin bu saldırıları gözlerin Uber’e çevrilmesine sebep oldu. Uber’e karşı Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açıldı.

Birleşik Taksiciler Derneği ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın açtığı bu dava da Uber’in haksız rekabet ettiği öne sürülmüştür.

Firmalar kendilerine açılan davalar konusunda çok dikkatli davranmalı. Mutlaka profesyonel avukatlık desteği almalı ve yurtdışındaki ülkelere açılırken de yanında hukuki bir destek bulmalı.

Uber, aslında Amerika’da kurulmuş bir girişim olmasına rağmen Dünya’da birçok noktada faaliyet gösteriyor. Ancak yeni girdiği Türkiye pazarında, hukuki zorlukları iyi öngörmediği ve iyi bir şirket avukatına danışmadığı için bu davalarla yüzleşmek zorunda kaldı. Türkiye’nin en iyi avukatına vekalet verselerdi belki bir şansları olabilirdi. Zaten farklı ülkelerde de birçok aktif davası bulunan Uber’in Türkiye’deki bu davayı kaybetmesi şaşırtıcı oldu.

Uber’e Açılan Dava Uber Aleyhine Sonuçlandı

2019 yılına gelindiğinde Birleşik Taksiciler Derneği ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın Uber’e karşı açtığı dava sonuçlandı ve Uber’in haksız rekabet yapan bir firma olduğu kararına varıldı. Bu karar sonucunda ise Uber’in faaliyetleri kalıcı olarak durduruldu.

Şirketlerin atacakları önemli adımlarda mutlaka profesyonel bir avukata sorması gerekir. Bu konuda da Uber’in macerası gelecek girişimlere önemli bir ders niteliğinde.

 

Kripto Para Nedir? Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Uberin gittiğine üzülenlerdenim. ne yazık ki taksicilik olayı yerlerde ülkemizde. uber bu seviyeyi yükselttiği için istenmedi. bu kadar açık ve net.

  2. daha kaliteli ve uygun hizmet sunduğu için ülkemizde yasaklanmış olmasına şaşırmadım ne yazık ki.. umarım geri gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu