Teknoloji

5G Teknolojisi Ne Zaman Hayatımıza Girecek?

5G teknolojisi nedir? 5G ne zaman hayatımıza girecek? 4G’nin 10 katı hızda internet erişimi sağlayacak olan teknoloji çok yakında Türkiye’de! Heyecan verici teknolojik gelişmeler ülkemizde merakla bekleniyor. Hem iş hayatında hem de gündelik hayatta internet ile ilgili tüm hız problemlerini sona erdirecek olan 5G teknolojisi yakın zamanda hayatımıza girecek.

5G nedir? 5G teknolojisi ne zaman hayatımıza girecek?

“Dijital Dönemde Liderlik” oturumunda birbirinden çarpıcı açıklamalar yapıldı. Oturumda ilerleyen dönemlerde yaşanacak olan dönüşümlere dikkat çekildi. Oturumda konuşan Vodafone Grubu Avrupa Bölgesi Üst Yöneticisi Serpil Timuray, yaşanacak olan bu dönüşümlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Heyecan verici teknolojik gelişmelerin ülkemizde ve Avrupa’da eş zamanlı devreye girmesi, iş hayatı ve gündelik hayatta kolaylık sergileyecek diyen Timuray, 5G teknolojisi hakkında da heyecan verici açıklamalarda bulundu.

5G’nin, 4G teknolojisinden 10 kat daha güçlü olduğunu söyleyen Timuray, 5G ile birlikte daha hızlı bir internet erişimi olacağını söyledi.

5G, “Mobil Dünya Kongresi”ne damgasını vurmuştu

2019 Mobil Dünya Kongresi’ne damgasını vuran 5G, 10 kat hızlı internet erişimi sağlamasının dışında yapay zeka ile olan bağlantısının de öneminin büyük olduğu söyleniyor. 5G ile yapay zekanın yaşamımızın her evresinde yer alacağı iddia ediliyor.

5G hayatımıza ne zaman girecek?

Uzmanlar ve konuyla yakından ilgilenenlere göre bu teknoloji 2020 yılı itibari ile hayatlarımıza girecek. Konu ile ilgili açıklamalardan ilki geçtiğimiz haftalarda teknoloji devi Apple’dan gelmişti. Palo Alto’da düzenlenen bir Intel etkinliğinde konuşmacı olan Sandra Rivera, 5G’li Iphone telefon modellerinin çıkış tarihinin 2020’de olacağını söylemişti.

5G teknolojisi ne zaman hayatımıza girecek?
5G teknolojisi ne zaman hayatımıza girecek?

5G denemeleri başladı

Akıllı telefon ve tabletlerde internet hızını ciddi bir oranda artıracak olan 5G, bazı ülkelerin bazı noktalarında denenmeye başlandı. Halka açık ilk 5G şebekesi Avustralya’nın en güçlü telekom şirketi Telstra tarafından ülkenin kuzeydoğu eyaleti olan Queensland’din Gold Coast kentinde kullanılmaya başlandı.

5G internet hızı ve 4G internet hızı arasında ne fark var?

Az önce okuduğunuz satırlarda 5G’nin 4G’den 10 kat daha hızlı olduğunu dile getirmiştik. Daha somut bir örnek vermemiz gerekirse; 4G saniyede 1 gigabit veri aktarma özelliğine sahip. Peki bu ne demek? Bu, kısa bir HD filmi indirmenizin yaklaşık 1 saat sürmesi anlamına geliyor.

5G ile birlikte indirme hızı saniyede 10 gigabite çıkacak. Yani 1 saatte indirdiğiniz kısa HD videoyu çok daha kısa süre içerisinde indirmiş olacaksınız.

5G internet hızı ve 4G internet hızı arasında ne fark var?
5G internet hızı ve 4G internet hızı arasında ne fark var?

5G ne kadar güvenli?

İnternet sektörü, gizli veriler ve konuşmalara erişim sağlamak amacı taşıyan hackerlar için harika bir av niteliğinde. 5G teknolojisi içinse sadece hızından değil, güvenilirliği hakkında da vaadlerde bulunuluyor. ETH Zurich, Lorraine Üniversitesi ve Dundee Üniversitesi uzmanları tarafından, 5G güvenliği ile ilgili yapılan bir araştırma ise bu teknolojinin yeteri kadar güvenli olmadığını ortaya koyuyor. Uzmanlar, pilot bölgelerde kullanıma başlanan 5G’nin şu anki haliyle pek çok güvenlik boşluğunun bulunduğunu ve siber saldırıların sayısında artış olabileceğini söylediler.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Space Travel Agency of Turkey Projesine Dair Her Şey

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Sağlam bir altyapiya kavusmadan ard arda açıklanan bu bant yukseltmelerinin çok anlamı olmayacak muhtemelen

  2. vodofone kesin 5g baz istasyonlarına da kurmuştur. hala 2g istasyonlar varken onlar 3g ve 4g alt yapılı baz istasyonları kuruyorlardı. dünyada kullanılan bir marka olmasının avantajı bence

  3. Hayırlısı olsun be gülüm bu sefer kaça patlayacak acabağsı.. zaten dunyanin en pahali datasini kullanirken bu bizi öldürmez :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu