Müzik - Festival

55. Tekirdağ Kiraz Festivali 2019

55. Tekirdağ Kiraz Festivali 2019, Tekirdağ’ın en büyük festivali olan bu etkinliğin tarihleri 6-7-8-9 Haziran 2019 olarak Süleymanpaşa Belediyesi tarafından açıklandı.

55. Tekirdağ Kiraz Festivali 2019

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından ortak olarak düzenlenen 2019 Kiraz Festivalinin bu yıl 55.si düzenlenecek oluyor. Renkli görüntülere sahip olacağını yapacakları yarışmalardan ve daha önceki yıllarda sahip olduğu renkli görüntülerden anlayabiliyoruz. Kiraz festivali olur da kiraz güzeli seçilmez mi? Festival kapsamında yağlı güreş turnuvası, kiraz yetiştiricileri arasından en güzel kiraz yarışması, ünlü sanatçıların da sahne alacağı festivalin ayrıntılarının resmi olarak açıklanması bekleniyor.

Tekirdağ Kiraz Festivali’nin hikayesi böyle başlıyor…

Kiraz festivali ilk defa 1962‘de “Kiraz Cümbüşü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Katılımların artması ile beraber 1964 yılından itibaren festival olarak kutlanmaya devam ediyor. Günümüzde de kutlanmaya kortejler, gösteriler, fener alayları, sergiler, gece konserleri, kiraz yarışmaları, yelken yarışmaları, festival güzellik yarışmaları, piknikler ile devam etmektedir. Her akşam ünlü sanatçılar ile kapanış konserleri ile son bulmaktadır.

Festival halkın ürünlerini ve şehirlerini tanıtması açısından çok önemli

Haziran ayının 1. veya 2. haftasında düzenlenen kiraz festivalinde havai fişek gösterileri ve eğlence parkları ile renkli görüntüler oluşturuluyor. Kardeş belediyelerden folklor ekipleri de festivale katılım sağlamaktadır. Tekirdağ Kiraz Festivali’nin önemli noktalarından bir tanesi de turistik etkinliklere yerli halkı dışında diğer şehirler ve hatta ülkelerden de fazlaca katılım oluyor. Şehir esnafı ve dışarıdan katılarak kendi ürünlerini tanıtma fırsatı bulan üretici ve nihai satıcılar için oldukça yarar sağlamaktadır.

Yine Tekirdağ Dolgu Alanı’nda!

Başlamasına sayılı gün kalan Kiraz Festivali, Tekirdağ Belediyesi desteğiyle her yıl yapıldığı gibi bu yılda Tekirdağ Dolgu Alanı’nda yapılması bekleniyor. Tekirdağ Dolgu Alanı, restore edilerek 90 bin metre karelik alan üzerinde 48 bin 500 metre kare rulo çim 40 bin metre karelik sert zemin çalışması ile 1450 metre bisiklet ve tartan pist yapılarak 55.si düzenlenecek olan Tekirdağ Kiraz Festivali öncesi açıldı.

Tekirdağ‘ın iğne atsan yere düşmeyecek bu festivali çatlayana kadar kiraz yemek isteyenler için kaçırılmaması gereken şahane bir fırsat.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. Gösteriler ,fener alayları, sergiler, gece konserleri, kiraz yarışmaları, yelken yarışmaları, festival güzellik yarışmaları, daha ne olsun bence gidilmeli

  2. yaa kirazı da çok severim :))izmire biraz uzak ama istanbuldaki arkadaşlar imkanınız varsa gidin :)) bana da alıp yollayın hatta :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu