Hayata Dair

5 Enerjik Dans Önerisi

Hayatımızı enerjik geçirmek istiyorsak hareketli olmalıyız. Bu sağlığımız için çok önemlidir. Hepimiz düzenli olarak egzersiz yapmalı ve vücudumuzu çalıştırmalıyız. Bazılarımız zaten normalde de hareketli yaşamı tercih ederiz. Asansörün başında saatlerce beklemektense merdivenlere yönelebiliriz. Hafta içi iş sonrası ya da hafta sonları evde pineklemek yerine dans kurslarına gidenlerimiz de var. Günde kaç adım attığının takibini yapan insanlar da mevcut. Ancak spor salonlarında geçirdiğimiz vakit ya da evde tek başımıza yaptığımız egzersiz kimimize yeterli gelmeyebilir. Bunun için fit kalarak aynı zamanda keyif alabileceğimiz dans çeşitleri var. Dans ederken aynı zamanda spor yapabilir ve enerjik kalabiliriz. Bu yazımda sizlere 5 enerjik dans önerisi yapacağım. 

5 ENERJİK DANS ÖNERİSİ

ORYANTAL DANS

Göbek dansı, geleneksel bir Orta Doğu dansıdır. Egzotik bir dans çeşididir ve vücudun şekilllenmesine yardımcı olur. Ayrıca duruş konusunda da pozitif bir etki sağlar. Hareketlere uyum gösterdikten sonra vücut yılan gibi kıvrılarak özelliklerini ortaya koyar. Teknikleri ve figürleri öğrenmek istiyorsak mutlaka ders almalıyız.

HIPHOP

Kendine has bir kültürü olan hip hop dansının kökeni 70’li yıllara dayanır. Salaş kıyafetler tercih edilir. Eller ve kollar serbest bir şekilde kullanılır. Genç ve özgür ruhlu olmak, sokak müziğinde dans etmeyi sevmek bu kültürün bir parçası olmuştur. Kişi hiphop dansını öğrenerek daha mutlu, enerjik ve esnek olabilir. Ve tabi forma girmesi de kolaylaşır. Ve tüm bunların yanında kişi sosyalleşir.

SALSA

Salsa genelde belli bir rutine bağlı kalmadan doğaçlama olarak hareket edilen İspanyol kökenli bir dans türüdür. Çoğunlukla ayak figürlerine ve dönüş hareketlerine dayanır. Müzik olarak da yine İspanyol kökenli Latin müzikleri ve Afrika ritmleri kullanılır. Genellikle çift olarak dans edilir, ancak bireysel hareketler de mevcuttur. Enerji, tutku, heyecan sonuna kadar hissedilir.

ZUMBA

Latin etkili bir fitness programı olan zumba, dansçı ve koreograf olan Alberto “Beto” Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılmıştır. Zumbada, dans ve fitness iç içedir. Hızlı ve yavaş müziklerle yapılabilir, aerobik stil içerir. Zumba yaparak dans etmek ve zayıflamak mümkündür. Stresi azaltır, vücudu sıkılaştırır, insanın kendine olan güvenini arttırır.

SWING

1930’şu yıllarda, caz döneminde ortaya çıkan ve o dönemin müzikleriyle ortaya çıkan bir dans türüdür. Swingin en çok yapılan alt türü Lindy Hop’tur. Bu dansta yapılan hareketler genelde akrobatiktir, bacak arasından geçme, havaya kaldırma, yerde yuvarlanma tarzındadır. Swing; break, tap ve serbest dansın birleşiminden oluşur. Swing yoğun tempolu olduğundan efor sarf ettirir.

Hepimiz mutlaka hayatımızın içine sporu ve dansı almalıyız. Hayatın ritmini yakalamalı ve sağlıklı yaşamak için harekete geçmeliyiz.

5 Enerjik dans önerisi yazımdan sonra kilo vermekle ilgili yazımız dikkatinizi çekebilir.

Erkekler Daha Hızlı Kilo Veriyor

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Ben ve göbek dansı. Sanırım çok komik görünürdü? Ama Latince danslarını öğrenmek de istiyorum hani. Güzel bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık.

  2. En cok zumbayı severim. Kursuna gittiğim zamanlar harikaydı. Gidemediğim zamanda evde video izleyerek kareografi öğrenıyordum.

  3. Enerjik danslardan Salsa’yla ilgileniyorum.. Anlaşabileceğim bir partner bulsam gideceğim.. Ama asıl öğrenmek istediğim şey Arjantin tango.. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu