in

SinirlendimSinirlendim BayıldımBayıldım

Yurtdışına Uçuşlar Başlıyor! 40 Ülkeye Uçuşlar Bu Ay Başlıyor

yurtdışına uçuşlar başlıyor

Yurtdışına uçuşlar başlıyor! 40 ülkeye bu ay uçuşlar başlıyor. 1 Haziran’da yeni normalleşme sürecinin başlamasıyla yeni kararlar alınmaya devam ediyor. 1 Haziran’da yurtiçi uçuşlarının başlamasının ardından bugün açıklanan kararla kademeli olarak 40 ülkeye uçuşlar başlatılıyor..

Yurtdışına Uçuşlar Başlıyor! 40 Ülkeye Uçuşlar Bu Ay Başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu uçuşlarla ilgili bugün açıklamalarda bulundu. Haziran ayında kademeli olarak, 40 ayrı ülkeye uçuşların başlatılmasının planlandığının bilgisini verdi.

İlk aşamada, dış hat uçuşlarının karşılıklı açılması ile ilgili 15 ülke ile ön mutabakat yapıldığını ifade etti. Bakan Karaismailoğlu, dış hatların açılması ile ilgili 92 ülke ile görüşmelerimiz sürüyor. Uçuşları emniyetli bir şekilde gerçekleşmesi için muhattap ülkelerle görüşmelerimiz devam ediyor. Dış hat uçuşların karşılıklı açılması için bazı ülkelerle mutabakat sağladık. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile karşılıklı uçuşlar yapılmaya başlanacak.

Yola Çıkıyoruz!

Bakan Karaismailoğlu, pandemi döneminde dünyanın bütün ülkelerinin benzer tedbirleri aldığına işaret etti. “Covid-19’a karşı tüm dünya kendi çapında tedbirlerini aldı. Salgını önlemek amacıyla bazı ülkeler dış hat uçuşlarını azalttı. Hatta bizim gibi kapatarak salgını önleme çabasına girişti. Ancak tüm dünyada mücadelede önemli bir yol katettiğimizi düşünüyoruz.  Artık küresel olarak bağlarımıza, ticaretimize devam etmek durumundayız.

Ulaştırma bakanı, Haziran ayında kademeli olarak başlatılacak dış hat uçuşlarına ilişkin bilgileri verdi.

10 Haziran

Bulgaristan

Katar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Bahreyn

Yunanistan

15 Haziran

Almanya

Avusturya

Azerbaycan

Çek Cumhuriyeti (Çekya)

Hırvatistan

Hong Kong

İsviçre

Japonya

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti

Litvanya

Macaristan

Polonya

Romanya

Sırbistan

Singapur

Slovenya

Tacikistan

20 Haziran

Hollanda

Kazakistan

22 Haziran

Arnavutluk

Bosna Hersek

Danimarka

Estonya

Finlandiya

Güney Kore

İrlanda

Karadağ

Kırgızistan

Letonya

Lüksemburg

Norveç

Slovakya

25 Haziran

Belçika

Bakanlıklarla Güçlü Kordinasyon

Sağlık, Dışişleri, Kültür ve Turizm Bakanlıkları, dış hat uçuşlarının yeniden başlaması ile yoğun işbirliği içinde çalışıyor. Buna  dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, uçuşlarda vatandaşların sağlığının ön planda olduğunu belirtti. Uygulanacak tedbirlerin bu aşamada öneminin hayati olduğunu kaydetti.

Karaismailoğlu, Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Mayıs tarihinde alınan karar çerçevesinde davranacaklarını bildirdi. Salgın kapsamında yurt dışından planlı uçuşlarla ülkeye gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonlarının devam edeceğini ifade etti. Havalimanlarında  yapılan muayeneleri sonrasında kendi evlerinde karantinaya girileceğini açıkladı.

“Bu kapsamda, yurt dışından planlı uçuşlarla yeni gelecek kişilerin havalimanı içinde belirlenen alanlarda muayeneleri yapılacak. Semptomları değerlendirilecek. Muayene yapılan kişilerin iletişim ve adres bilgileri alınacak.Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’ne (HSYS) sınır girişi bölümünde kayıt edilecek.

Havalimanında muayeneleri yapılan kişilerde herhangi bir semptom gösterdiği taktirde izolasyon alanına alınacak. 112 aracılığıyla karantinaya alınacak. Şehirlerin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye yönlendirilecek.

Yapılan test ve değerlendirmede herhangi bir semptom belirlenemeyen kişilere onam formları imzalatılacak. Kendi imkanlarıyla evlerine gidebilecek. Ayrıca kendi evlerinde 14 günlük izolasyonları sağlanacak. Bu süre zarfında da aile hekimleri tarafından takipleri yapılacak.

Sağlık Bakanlığı, Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüklerinin koordinasyonunda bazı tedbirler alınacak. Havalimanlarında yolculara uygulanacak testler, ücret durumu ve sonuçları pozitif çıkan yolculara ilişkin işlemler ve süreçler takip edileceğini belirtti.

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Robin Sharma Kimdir

Robin Sharma Kimdir?

Bipolar rahatsızlığı

Bipolar Rahatsızlığı İle İlgili Gerçekler