GündemSinema

37. İstanbul Film Festivali Başlıyor.

37. İstanbul Film Festivali Başlıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festival 6 Nisanda sinema severlere kapılarını açıyor.

37. İstanbul Film Festivali Başlıyor. Festival 6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

37.İstanbul Film Festivali Başlıyor. On iki gün sürecek olan festivalde 200’e yakın film gösterilecek. Ayrıca Usta Sinemacıların, yönetmenlerin ve eleştirmen katılacağı bir çok etkinlik, söyleşi ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Onur ve Emek Ödülleri sahiplerini buluyor.

37.İstanbul Film Festivali başlıyor. 6 Nisan Cuma akşamı Lütfü Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda başlayacak olan törende ünlü isimler kırmızı halı heyecanını yaşayacaklar. Türkiye’den ve yurtdışından bir çok usta yönetmen ve oyuncunun katılacağı tören 20.30 gibi başlayacak.

Yönetmen Aram Güleryüz, yazar ve senarist Osman Şahin, oyuncu Perihan Savaş ve yapımcı Arif Keskiner, festival kapsamında ”Sinema Onur Ödülü”nü alacak, Atlas Sineması’nın 22 yıldır müdürü olan Cevdet Pişkin’e ise Sinema Emek Ödülü verilecek.

Yeşilçam’dan Bugüne

Ünlü Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay’ın yönetiminde gerçekleşecek olan ‘’ Yeşilçam’dan Bugüne’’ adlı söyleşide Sinema Onur Ödülleri alan; Aram Güleryüz, Osman Şahin ve Arif Keskiner bir araya gelecekler. Bu özel sohbet 8 Nisan Pazar günü saat 16:00’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gerçekleşecek.

Bergman 100 Yaşında

Dünya Sinema Tarihi için yeri çok önemli olan usta yönetmen Ingmar Bergman’ın doğumunun 100. Yılı anısına, 37.İstanbul Film Festivali başlıyor ve Bergman’ın yönettiği filmlerden, Türk Yönetmenler tarafından seçilen 9 film gösterime sunulacak.

Bergman’ın gösterime sunulacak filmleri şunlar:
  • Yaban Çilekleri (1957)
  • Yedinci Mühür (1958)
  • Kış Işığı (1962)
  • Sessizlik (1963)
  • Persona (1966)
  • Utanç (1968)
  • Çığlıklar ve Fısıltılar (1972)
  • Bir Evlilikten Manzaralar (1973)
  • Güz Sonatı (1978)
37.İstanbul Film Festivali Kapsamında İpekçe Yenilenerek Gösterimde

Türk Sinemasının usta kadın Yönetmenlerinden Bilge Olgaç’ın 1987 yılında çektiği filmi, bu yıl restore edilerek gösterime sunulacak. Usta öykücü Osman Şahin’in Toroslar’daki köyünde geçen gerçek bir hikayeden yola çıkarak Bilge Olgaç ile senaryolaştırdıkları İpekçe, bir hayat kadının hikayesini ve etrafındaki insanların riyakar tavırlarını ve değişmeyen yazgısını anlatıyor. Filmin yenilenmiş kopyasının galası ise 10 Nisan Salı akşamı Nişantaşı City’s de gerçekleştirilecek.

Hafta içi Gündüz Seansları Öğrenciler İçin 1 TL

Festivalde 20 bin koltuk öğrenciler için ayrılmış olup 11.00, 13.30, 16.00 seansların hafta içi gösterimlerinde 1 TL’den satışa sunuluyor. 1 TL’lik öğrenci biletlerinden satın alan izleyicilerin filme girişlerde öğrenci kimliklerini göstermeleri zorunludur.

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu