Gündem

31 Mart 2019 Seçimlerinde Nerede Oy Kullanacağım?

31 Mart 2019 seçimlerinde nerede oy kullanacağım? sorusu son günlerde internette sıkça aratılır oldu. Seçmen sorgulama işlemi nasıl yapılır?, Seçmenler hangi sandıkta oy kullanacak? gibi konuların tüm yanıtı haberimizde. İşte sizlere yardımcı olacak bilgiler.

31 Mart 2019 Seçimlerinde Nerede Oy Kullanacağım?

31 Mart yerel seçimleri yaklaşıyor. Yerel seçimlerin yapılacağı güne çok az bir süre kaldı. Nerede oy kullanacağım?, Seçmen sorgulama işlerim nasıl yapılır?, Hangi sandıkta oy kullanacağım? gibi sorularınızın tüm yanıtları haberimizde.

YSK 2019 seçimleri için geri sayım başladı.

Mahalli seçimlere sayılı günler kala insanlar nerede oy kullanacağına dair araştırmalar yapmaya başladı. Peki 31 Mart 2019 seçimlerinde kim, nerede oy kullanacak?

Nerede oy kullanacağım?

Nerede oy kullanacağınızı YSK resmi internet sitesi ve e-Devlet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Seçmen sorgulama işlemi için kimlik bilgilerinizin yanınızda olması yeterli. 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimler için “Seçmen Sorgulama” uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için secmen.ysk.gov.tr/ysk sitesine girebilir ya da 08.00 – 22.00 saatleri arasında çalışan çağrı merkezi hizmetinden yararlanabilmeniz mümkün. Çağrı merkezine 444 99 75 No’lu telefondan ulaşabilmeniz mümkün.

Konu hakkında bilgi almak isteyen ve yurt dışında yaşayan vatandaşların ise +90 312 444 99 75 No’lu telefon numarasını aramaları gerekiyor.

Nasıl oy kullanacağım?

  • Unutmayın! Oy kullanma işlemleri için öncelikle yanınızda T.C. kimlik numaralı T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, pasaport gibi resmi dairelerce verilmiş her hangi bir belgeyi almayı unutmayın.
  • Oy kullanacağınız sınıfa girdikten sonra, kimliğinizi yetkili kişiye bırakıp birleşik oy pusulaları, evet mührü ve zarfınızı alıp seçmen kabinine girebilirsiniz.
  • Oy vermek istediğiniz kişinin/partinin altında bulunan kısma evet mührünü basıp, pusulaları zarfa koyup, zarfı kapattıktan sonra zarfı oy sandığına atabilirsiniz.
  • Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra görevlinin göstereceği alana, oy kullandığınıza dair imza attıktan sonra oy kullanma işlemi bitiyor.
31 Mart 2019 Seçimlerinde Nerede Oy Kullanacağım? Nasıl Oy Kullanacağım?
31 Mart 2019 Seçimlerinde Nerede Oy Kullanacağım? Nasıl Oy Kullanacağım?

Seçmenlere kaç oy pusulası verilecek?

Büyükşehirlerde:

Büyükşehirlerde oy kullanacak olan vatandaşlara beyaz, mavi ve yeşil pusula verilecek. Beyaz pusula; Büyükşehir Belediye Başkanı, mavi pusula Belediye Başkanı, yeşil pusula ise Belediye Meclis Üyeliği Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti’ne oy vermek için kullanılacak.

Büyükşehir olmayan illerde:

Büyükşehir olmayan illerde oy kullanacak olan seçmenlere turuncu, mavi ve yeşil olmak üzere 3 adet oy pusulası verilecek. Turuncu oy pusulası İl Genel Meclis Üyeliği, mavi pusula Belediye Başkanı, yeşil pusula ise Belediye Meclis Üyeliği Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti’ne oy verme amaçlı kullanılacak.

Köylerde:

Köylerde oy kullanacak seçmenlere ise turuncu oy pusulası verilecek. Bu pusulada seçmenler İl Genel Meclis Üyeliği Muhtarlık ve İhtiyar Meclisi için oy kullanacak.

31 Mart 2019 Seçimlerinde Nerede Oy Kullanacağım? Nasıl Oy Kullanacağım? Oy Pusulası
31 Mart 2019 Seçimlerinde Nerede Oy Kullanacağım? – Oy Pusulaları

Oy verme işlemi kaçta başlıyor?

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde saat 07.00’de başlayacak.

Yukarıda bulunan illerin haricindeki iller için oy verme işlemi ise 08.00’de başlayacak.

Oy verme işlemi kaçta bitiyor?

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde saat 16.00’da sona erecek.

Yukarıda ismi olmayan illerde oy verme işlemi ise 17.00’de sona erecek.

Tüm Gündem Haberleri İçin Tıklayın!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu