Sağlık

3 Boyutlu Mini Beyinler: Asteroidler

Sinir bağlantılarını incelemek için yeni biyomühendislik yapımı “asteroidler” yani 3 boyutlu mini beyinler tanıtıldı! Houston Methodist Research Institute, insan kök hücrelerinden beyin ve omurilik yaralanması veya hastalığı sonrasında sinir sistemini onarmak için hızlı bir yol izlemeye çalışan mini beyinler üretiyor.

Sinir bağlantılarını incelemek için yeni biyomühendislik yapımı “asteroidler” yani 3 boyutlu mini beyinler tanıtıldı!

3 Boyutlu Mini Beyinler: Asteroidler

Houston Methodist sinirbilimci Dr. Robert Krencik ve ekibi, bu beyin modellerinin büyüme süresini azaltmak için yeni bir sistem geliştirdi; bu da, kullanılan ilaçları görüntüleme ve hastalığa neden olan mutasyonların sebepleri üstünde daha hızlı çalışma olanağı sağlayacak.

Krenick, klasik laboratuvar kültürlerinde düz bir petri kabına konularak büyütülen hücrelerin birbirinden ayrıldığını ve birbirleriyle olan etkileşimlerinin manipüle edilerek bozulduğunu söylüyor. Bu, laboratuvardaki beyin hücrelerinin biçimini, yapısını ve gelişimsel büyümesini etkileyerek söz konusu yetilerden yoksun olmalarıyla sonuçlanır ve hücrelerin çok basit görünümlü ve gelişmemiş olmalarına neden olur.

Krenick “Normalde, bu 3 boyutlu mini beyinlerin büyümesi aylar ve yıllar alıyor.”

Ancak insan beyninde bu hücreler birbirleriyle ve çevreyle karmaşık şekillerde etkileşime girerler. Yani teknolojiler 3 boyutlu kültür sistemlerine odaklı fakat bu çalışmalar için gereken yorucu zaman, buluşları hızlandırmaya elvermiyor.

3 Boyutlu Mini Beyinler: Asteroidler

Krenick’in laboratuvarı “astrosit” adı verilen yıldız şekilli bir hücre tipine odaklandı; çünkü bu hücreler beyin nöronlarının, beyin ve omurilikteki nöronsal bağlantılar arasındaki etkileşimin sayısını ve gücünü arttırarak birbirlerine bağlanmaları ve iletişime geçmelerindeki temel faktördür. Bunlar birçok sinir sistemi hastalığının içinde olabilirler ve aynı zamanda da sağlıklı bir sinir sisteminin sağlanmasından sorumludurlar.

Krenick ve ekibi, astrositleri 3 boyutlu mini beyinlerde özel olarak geliştirebilen ilk gruptur. Bu da hem astrositlerin hem de çevredeki nöronların olgunlaşmalarının hızlandırılmasını sağlamış oldu.

Sonuç olarak, Krenick bu asteroidleri araştırmacıların tedaviler geliştirmek için deneysel olarak manipüle edebileceği fonksiyonel sinir devreleri oluşturmak ve hastalıkları harekete geçiren sebeplerin ne olduğunu deşifre etmek için kullanıyor.

3 Boyutlu Mini Beyinler: Asteroidler

Krenick, herhangi bir hücreden ya da hastadan, indüklenmiş pluripotent kök hücre oluşturabileceklerini düşünüyor. Sonrasında da bu mini beyinleri kullanarak hastalık süreci hakkında çalışabileceklerini söylüyor. Aynı zamanda da ilaçların gelişmesine yardımcı olmak için terapötik bileşenlerin görüntülenmesinde kullanılabileceğini ekliyor. Krenick’in amacı 5 yıl içinde, hasarlı sinir sistemine sahip bir bireyin sinir sistemini düzeltmede ya da yeniden oluşturmada bu sistemi kullanarak klinik çalıştırmalar geliştirmek.

Bu yazı da ilginizi çekebilir;

Alkol Beynimizi Nasıl Etkiler? Alkol ve Beyin İlişkisi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. İndan hayatı için sağlığı için iyi olur inşallah. Bu bilgiler için teşekkür ederim çok kaleminize sağlık

  2. Bilim ilerledikçe hem korkunç şeyler oluyor hem sevindirici, dünyayı nelerin beklediğini çok merak ediyorum doğrusu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu