Sağlık

27 Sene Komada Kalan Kadın Uyandı

1991 yılında geçirdiği trafik kazasıyla beyninde ciddi hasarlar oluşan ve komada kalan kadın uyandı! İşte 27 yıllık mucizenin detayları…

27 Sene Komada Kalan Kadın Uyandı

Munira Abdulla adındaki kadın, 1991 yılında bir trafik kazası geçirmiş, ardından da beyninde ciddi hasarların oluşması sebebiyle de komaya girmişti. Komaya giren kadın Birleşik Arap Emirlikleri’nde geçen tedavi süreci sırasında uyanmayında Almanya’ya sevk edildi.

Kaza gerçekleştiğinde 32 yaşında olan Abdulla okuldan oğlunu almış, dönüş yolunda ise bir otobüse çarpmıştı. Kaza anında anne oğlunun üzerine kapaklanmış, bu sayede 4 yaşındaki Omar kazayı küçük sıyrıklarla atlatmıştı. Anne Abdulla ise bu kazada ağır yaralanmıştı.

2018 yılına kadar Birleşik Arap Emirlikleri’nde tedavi altında olan kadın, geçen yıl Almanya’da bir hastaneye sevk edilmiş, bu hastanede birdenbire komadan çıkmıştı.

Kaza anında 4 yaşında olan Omar, kaza anını ve 91 yılından beri annesinin komada geçen günlerini bir gazeteye anlattı.

Hiç pes etmedik!

Gazeteye açıklama yapan 31 yaşındaki Omar hiç pes etmediklerini, annesinin bir gün uyanacağına dair içinde hep bir his olduğunu söyledi. Komaya giren insanları ölmüş gibi görmemek gerektiğini söyleyen Omar, asla ümitlerin kesilmemesi gerektiğini de açıklamalarına ekledi.

Sesini duydum…

2017 yılında Almanya’ya tedavi için giden Munira ve Omar, burada bir mucizeyle karşılaştı. Bir gün annesinden garip seslerin geldiğini duyan Omar, doktorları çağırdı ve annesini muayene etmelerini söyledi. Doktorlar ise her şeyin normal olduğunu bildirdi.

Bu olaydan 3 gün sonra annesinin odasında olan Omar, birinin ismini söylediğini duyduğunu ve bu sese kalktığını söyledi. Uyanan Omar, ismini söyleyen kişinin annesi olduğunu görünce mutluluktan havalara uçtuğunu söyledi.

27 senelik komadan uyanan kadın şu anda acıyı hissedebilir durumda ve kısa cümleler kurabiliyor. Munira şimdilerle kaslarını güçlendirmek için fizik tedavi ve buna ek olarak çeşitli rehabilitasyonlar görüyor.

3 Boyutlu Mini Beyinler: Asteroidler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. 27 yıl ya 27! İnsanlar 27 güne tahammül edemiyorksn 27 yıl sabretmek de ailesi için büyük bir güç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu