Gündem

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Türkiye Cumhuriyetinin resmi bayramları arasında ve her yıl ülkemizde coşkuyla kutlanıyor. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen bu bayramın önemi ile ilgili detaylar yazımda.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Türkiye Cumhuriyeti’ nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nin resmi bayramıdır. Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı dünya çocuklarına armağan etmiştir. 23 Nisan 1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Bu nedenle 23 Nisan Türkiye’de ulusal bayram olarak ilan edilmiştir. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı TBMM’ nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanmıştır. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi resmi olarak bu bayrama “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ismini vermiştir.

“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’ nin istikbaline, kendi benliğine, milli ananelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.” MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

23 NİSAN 1920 TBMM’ NİN AÇILIŞI

1920 yılında bağımsızlık için büyük mücadele başladı. Yurt savunması için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları kendilerini siper etti. Milletin egemenliği ve bağımsızlığı için gerekli olan tarihi adımın artık atılması gerekiyordu. 23 Nisan 1920 yılında Millet Meclisi’ nin  Ankara’da toplanması…Milletvekilleri kısa sürede belirlendi ve hızlıca Ankara’ya geldi. Atatürk milletvekili seçimleri için Ankara’da bir meclisin toplanacağını ve neden toplanması gerektiğini 19 Mart 1920 tarihinde yaptığı bildiri ile duyurdu. Atatürk’ün 21 Nisan’daki genelgesi ile de meclisin açılacağı tarih duyurularak Milletvekillerinin Ankara’ya gelmesi istendi. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. O günkü toplantıya daha önceden belirlenen 337 milletvekilinden 115 tanesi katılabildi.

HAKİMİYET-İ MİLLİYE BAYRAMI

Saltanatın ve padişahlığın kaldırılması (1 Kasım 1922) ile egemenlik padişahtan alınıp halka verildi.

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.” MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Türkiye Cumhuriyeti’ nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’ nin açılışı 23 Nisan 1920 yılında gerçekleşti. Önceleri “Hakimiyet-i Milliye Bayramı” olarak adlandırılmıştı. 1 Kasım’da kutlanıyordu, sonraları bu tarih 23 Nisan ile birleştirildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ortaya çıkışında üç ayrı bayramın etkisi vardır. Ulusal Egemenlik Bayramı; saltanatın ve padişahlığın kaldırıldığı tarih olan 1 Kasım’da kutlanıyordu. TBMM’ nin açılışı ise 23 Nisan’ da kutlanıyordu. Sonraları bu iki bayram birleştirildi ve o sırada Çocuk Bayramı tamamen ayrı bir kavram olarak gelişti. Sonunda üç bayram birleştirilerek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

ÇOCUK BAYRAMI 

Çocuk bayramı savaş sırasında öksüz ve yetim kalan yoksul çocukları bir şenlik ortamında sevindirmek amacını taşıyordu. UNESCO 1979′ u “Çocuk Yılı” olarak duyurdu. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ ni başlattı ve bayramı uluslararası düzeye taşıdı. Günümüzde bu bayram için bir çok ülkeden çocuklar geliyor. Çeşitli gösteriler hazırlanıyor. Okullarda törenler ve eğlenceli etkinlikler düzenleniyor.

İlk olarak 23 Nisan 1922’de Ankara’da 23 Nisan kutlamaları yapıldı. 23 Nisan’ın “Çocuk Günü” olarak kutlanması 1925 yılında oldu. Atatürk’ ün himayesinde ilk kapsamlı Çocuk Bayramı 1927 yılında kutlandı. Atatürk o gün arabasını çocuklara tahsis etti. Çocuklar için balo düzenlendi ve Cumhurbaşkanlığı Bandosu çocuklari için konser verdi. Sonraki yıllarda tüm yurtta kutlamalar yapılmaya başlandı. 1933 yılında Atatürk’ün başlattığı çocukları makama kabul etme geleneği de çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki kişilerin yerine geçerek konuşmalar yapması şeklinde devam ediyor.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

23 Nisan’da Çocuğunuz İle Yapabileceğiniz Eğlenceli Aktiviteler

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Bu güzel günü böyle bir şekilde süsleyerek paylaştığınız için teşekkürler :)

  2. Bu 23 Nisandan başlayarak çocukları anlamaya çalışalım. Çocukların sadece maddi ihtiyaçlarını değil manevi ihtiyaçlarını da karşılayalım. Sevgi ihtiyaçları karşılayanmayanlar çocuklar bu ihtiyacı dışarda arayacaklardır.

  3. 23 Nisan hem öocuk bayramı hemde bizim için çok önemli bir gün olan Ulusal Egemenlik günümüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu