Tarih

23 Nisan Öyküsüdür

23 Nisan ile Himaye-i Etfal isminin birbiriyle ilgili olduğunu bırakın, bu ismi tamamınıza yakın bir kısmın daha önce duymadığını biliyorum. Hiç düşündünüz mü 23 Nisan ile çocukların ne ilgisi var diye? İşte bu sefer olayların perde arkasını anlatıp Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı’nın o çetin ortamında bile çocuklarla nasıl ilgilenildiğini göstereceğim.

23 Nisan ve Himaye-i Etfal Cemiyeti

Himaye-i Etfal Cemiyeti aslen 1908 yılında Kırklareli’nde yerel bir cemiyet olarak kurulmuş ve şehit çocuklarına yardım etmeyi kendisine amaç edinmiştir. 1917 yılına gelindiğinde ise bu cemiyetin daha genel bir görünüme kavuşturulması kararlaştırılmış ve cemiyetin merkezi  İstanbul’a taşınarak ulusal bir görünüme kavuşturulmuştur. Ancak İstanbul’un resmen işgal edilmesi, cemiyetin çalışmalarını durdurmuştur.

Yeniden Kuruluş

21 Haziran 1921 tarihinde bu sefer Ankara’da aynı isimle yeniden kurulur cemiyet. Kurtuluş Savaşı’nın en çalkantılı dönemleridir ve anne-babası savaşta olan binlerce çocuk bakıma muhtaç durumdadır. Ancak savaş ortamı işte, para kısıtlıdır. Ankara’da on kişi kendi arasında ikişer liradan 20 lira toplar ve cemiyet Hakimiyet-i Milliye Matbaası’nda faaliyetlerine başlar. Onların bu çabası gerek devlet, gerek ordu ve gerekse millet nezdinde büyük bir takdirle karşılanır. Öyle ki Akşehirli Arif Bey’in iki top kumaş verip ilk yardımı yapmasını, tüm milletin bu kuruma elinden gelen her bağışı yapması takip eder.

Hummalı Bir Çalışma

Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan gününün “Milli Bayram” adıyla kutlanması, meclisin açıldığı tarihten tam 1 yıl sonra yine mecliste kabul edilir. Daha sonraki yıllarda ise 1 Kasım günü Milli Hakimiyet Günü olarak kabul edilir. Ancak Himaye-i Etfal Cemiyeti, 23 Nisan gününün Çocuk Bayramı olarak kutlanması yönünde çok sıkı bir çalışma başlatır. Öyle ki kartpostallar bastırır, demeçler verir ve bildiriler yayımlanır. Öylesine hummalı ve etkili bir çalışma yapılır ki cemiyet tarafından, 23 Nisan kutlamalarının nasıl yapılacağıyla ilgili çok detaylı bir bildiri bile hazırlanıp cemiyetin yurt içi ve yurt dışı tüm şubelerine gönderilir.

Tüm Yurtta Büyük Coşku

Nihayet cemiyet amacına kavuşur ve 23 Nisan 1927 tarihinde bizzat kendilerinin öncülüğünde Çocuk Bayramı kutlanır. Türk Ocakları’nın da büyük desteği işin içine girince katılım ve coşku hatsafhaya ulaşır. Fener alayları, çocuk piyesleri, yarışmalar, bando gösterileri ve daha pek çok etkinlikle müthiş bir coşku yakalanır. Katılım o kadar büyük olur ki iki yıl sonra yani 23 Nisan 1929’da kapsam genişletilir ve 23-30 Nisan tarihleri arası Çocuk Haftası olarak ilan edilir. Dönemin cemiyet başkanı olan Dr. Fuat Bey, yaptığı açıklamayla başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm milletin büyük desteğini vurgulamıştır.  Tabii tüm bu çalışmalar bizzat Gazi Mustafa Kemal tarafından da desteklenir. 1934 yılında Atatürk tarafından Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin ismi değiştirilerek Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu olur.

Bayramlar Birleşiyor!

27 Mayıs 1935 tarihinde kabul edilen kanunla 1 Kasım’da kutlanan Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Çocuk Bayramı birleştirilir. 1979 yılının Birleşmiş Milletler tarafından Çocuk Yılı olarak ilan edilmesiyle TRT devreye girmiş ve o yılki kutlamalara komşu ülkelerden pek çok çocuk getirilmiştir. Böylece 23 Nisan ilk kez uluslar arası bir görünüm kazanmıştır. 1981 yılında hepimizin bildiği o isim kanunen resmileşmiştir: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı! 1985 yılında ise TBMM ile TRT işbirliğinde yürütülen çalışmalar olumlu sonuç vermiş ve dünya barışının simgesi olarak Türk çocuklarının dünya çocuklarına armağanı haline gelmiştir.

Sonuç

Özet olarak böyle dostlar. Sizin anlayacağınız 23 Nisan gününde biz aslında tek bir bayram kutlamıyoruz. Tam üç bayramı bir arada kutluyoruz ve bunu da geleceğimiz olan çocuklarımıza ithaf ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat destekleriyle başlayan bu coşku selini bizler de paylaşıyoruz ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılışı dolayısıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye’ye ve tüm çocuklara kutlu olsun diyoruz!

 

Rio Karnavalı Öyküsüdür

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutluyor ve dünya çocuklarına barış sağlık ve huzur dolu günler diliyorum!!

  2. Bugün bir söz okudum çok duygulandım “Bir lider düşünün çocuklara bayram armağan ediyor” gozlerim doldu kim olabilirdi ki başka dedim içimden, bize bugünü yaşatan Atam’a saygı ve minnetle, ruhu şad mekanı cennet olsun

  3. 23 nisan aslında herşeyini kaybetmiş bir halkın efendi olabileceğinin umudunun aşılanmasıdır. Çocuklara armağan edilmesi ise ciddi bir liderlik örneğidir. Kendinden küçük olanların önünü açmanın en net örneğidir…

  4. 23 Nisanı bizlere armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyor. Gelecek günlerin güzel geçmesini diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu