Seyahat

2019’da Görmeniz Gereken Yerler

Yeni yılla birlikte seyahat planları yavaş yavaş yapılmaya başlandı. Bizde shallwe.com.tr olarak sizlere birkaç öneride bulunalım dedik. 2019’da görmeniz gereken yerler listesi sizlerle!

2019’da görmeniz gereken yerler ve yepyeni destinasyonlar

Yazımızı okumaya başlamadan önce 2019 Resmi Ve Dini Tatiller Hangi Güne Denk Geliyor? haberimizi okumanızı öneririz. 2019 yılındaki tatil günlerine göre seyahatlerinizi planlayabilirsiniz. Hadi başlayalım!

1- Mexico City, Meksika

2019da görmeniz gereken yerler Mexico City

2019 yılı ile birlikte en çok seyahat gerçekleşmesi beklenen şehirlerin başında geliyor Mexico City… 2250 metrelik rakımıyla dünyanın en yüksek şehirlerinden biri olan şehir, özellikle kültürel anlamda sizleri kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak. Eğer unutulmaz bir Mexico City seyahati yaşamak istiyorsanız sizlere Nisan ve Mayıs aylarını tercih etmenizi öneririz. Zira şehirde Haziran ve Eylül ayları boyunca yağışlar görülüyor. Kış ayları ise bir hayli soğuk.

Mexico City’de yemek konusunda pek zorlanacağınızı sanmıyoruz çünkü; kullandıkları baharatlar ve soslarla kendinizi Türk yemeği yiyormuş gibi hissedeceksiniz.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi Kraliyet Medyanı, Metropolitan Katedrali, Kraliyet Sarayı, Ulusal Antropoloji Müzesi, Chapultepec Park, Temple Mayor Müzesi, Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi, Xochimilco kanal turu, Paseo de la Reforma, Norte Damme de Guadelupe Bazilikası ve daha sayamadığımız ve görmeniz gereken birçok yere sahip şehirde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

2- Fanjingshan Dağı, Çin

2019da görmeniz gereken yerler Fanjingshan, Çin

Bahreyn’de gerçekleştirilen 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı sonucunda dünya mirası listesine alınan Fanjingshan Dağı, 2019 seyahat trendleri arasına girmeye aday. Şimdiden birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan dağ, Çin’in güneybatısında bulunan Guizhou eyaletinde yer alıyor.

Bölgede 2 bini aşkın çeşitli bitki bulunuyor. Bu flora ve faura çeşitliliği için “Çin’in gen veri tabanı” deniliyor. Aynı zamanda bölgede yaklaşık 800 farklı türde hayvan da barınıyor. Bu bitkilerin 31 tanesi, hayvanlardan da 19 tanesinin nesli tükenmek üzere ve tehlike söz konusu.

Fanjingshan Dağı’nın %95’i ormanlık alan ve bu alanda dünyanın en eski ormanlarından biri de bulunuyor. Hem UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan hem de tertemiz oksijene doyacağınız bu noktayı, 2019 yılında mutlaka görmenizi öneriyoruz.

3- Dordogne, Fransa

2019da görmeniz gereken yerler Dordogne Fransa

Fransa’nın güneybatı kesiminde yer alan Dordogne şehri Nontron, Sarlat-laCaneda ve Bergerac olmak üzere üç farklı yerleşime ayrılmış. Şehre adını veren ise yaklaşık 500 kilometre uzunluğundaki ırmak… Bu ili sizlere tavsiye etmemizin sebebi ise tarihinin çok eskilere dayanıyor olması. Bölgedeki Lascaux Mağarası’nda Fransa’nın en eski duvar resimleri bulunmuş. M.Ö. 17 bin yıllarına ait olduğu düşünülen duvar resimlerinin bulunmasından sonra mağara koruma altına alınmış.

Şehirde gezerken kendinizi ortaçağ temalı bir filmin içinde gibi hissedeceğinize eminiz. Yıllardır Fransızlar tarafından çok iyi korunan şehir, orijinalliğini hiç kaybetmemiş desek yeridir. Şehre gittiğinizde kaz ciğerini tatmayı unutmayın!

4- Vevey, İsviçre

2019da görmeniz gereken yerler Vevet İsviçre

Vevey, İsviçre’de bulunan şirin mi şirin bir göl kasabası. Vevey’i hiç duymamış olabilirsiniz. Peki size dünyaca ünlü bir çikolatacının fabrikasının burada olduğunu söylesek? Bu küçük ve şirin göl kasabasında Nestle’nin o güzel çikolataları üretiliyor.

Şehrin merkezi Vevey Marche… Merkeze yaklaşık 15 dakika uzaklıkta bulunan Alimentarium Müzesi, göl içerisinde bulunan ilginç çatal heykeli ve Charlie Chaplin heykeli mutlaka görmeniz gerekenler arasında.

Şehirde, 2019 yılında UNESCO tarafından da tanınan bağ bozumu kutlamaları gerçekleştirilecek. 20 Temmuz – 11 Ağustos 2019’da yapılacak olan festivali mutlaka görmelisiniz!

5- Matera, İtalya

2019da görmeniz gereken yerler Giulia Gasperini

2019’da görmeniz gereken yerler arasında, yine UNESCO tarafından kültür mirası listesine giren bir şehri önereceğiz sizlere. 1993 yılında UNESCO dünya kültür mirası listesine giren şehir, sade ve duru görünümüyle huzuru tüm hücrelerinize kadar hissedeceğiniz bir seyahat noktası.

Şehirde bulunan barok tarzda binaları görünce, diğer İtalyan şehirlerinden ne farkı var diyebilirsiniz. Ama Matera’nın güzelliği tüf kayalıklarında saklı… Sassi de Matera’da kayalıklar kazılarak inşa edilen kilise ve evler, ölmeden önce mutlaka görmeniz gerekenler listesinde olmayı hak ediyor. Sassi de Matera’nın geçmişinin taş devrine kadar gittiği ve İtalya’daki ilk halkının burada yaşadıkları düşünülüyor.

Kiliseler, katedraller, La Gravina deresi, Piazza Vittorio Veneto ve özellikle mağaraları mutlaka görmelisiniz.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu