Gündem

2019 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ne Zaman?

2019 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ne Zaman? 6- 7 Temmuz tarihleri arasında  düzenlenecek olan güreşlere ilgi oldukça fazla görünüyor. 6 – 7 Temmuz tarihleri arasında Edirne Kırkpınar Er Meydanında siz güreş severlerle bir araya geliyor.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ne Zaman 2019

658. si düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 6 – 7 Temmuz tarihleri arasında siz güreş hayranlarıyla  bir araya geliyor.

Kırkpınar Er Meydanı – Edirne

6 Temmuz Cumartesi günü Saat 10:00
Bilet Fiyatları
1. Kategori – 50.00 TL
2. Kategori – 40.00 TL

7 Temmuz Pazar Günü Saat 10:00
Bilet Fiyatları
1. Kategori – 70.00 TL
2. Kategori – 60.00 TL
2018 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Final Karşılaşması

KIRKPINAR HİKAYESİ

Orhan Gazinin oğlu Şehzade Süleyman İstanbul fethi için önce Trakya’nın fethedilmesinin gerektiğini biliyordu. Babasından bunun iznini alan Şehzade Süleyman 40 askeri ile birlikte yola koyulur. Şehzade Süleyman ve 40 yiğidi yoldayken savaşlarda güçlerini korumak için kendi aralarında güreş tutarlar. Güreş tutanların arasında Ali ve Selim adında ki iki yiğit birbirlerini yenememiştir.

Edirne – Ortaköy yolu üzerindeki Simovina Köyü (şu an Yunanistan’a bağlı 1912 yılına kadar Kırkpınar güreşleri burada yapılmıştır.) yakın bir yerinde yine Ali ve Selim güreşe tutuşmuşlar ve yine aralarında bir yenen olmamıştır. Namaz vakti geldiğinde, namazlarını kılıp güreşe devam etmişlerdir. Birbirini yenemeyen bu iki yiğit bütün gece güreşe devam ederler ve en sonunda ikisi birden vefat ederler. Arkadaşlarını oraya defneden Şehzade Süleyman ve diğer yiğitler Rumelinin fethi için yola koyulurlar. Döndüklerinde mezarlarının olduğu yerde kırk pınar fışkırmış akıyor.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. 658 senelik bir gelenek. Bence daha coşkulu, daha büyük bir organizasyon olmalı. Çünki zaten kendine has bir kimliği var bşr mazisi var.

  2. Güreş diyince aklıma küçükken çocukluk arkadaşlarımızla yaptığımız kendimizce yarışlar geliyo Ne güzel tatlı günlerdi be :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu