Gündem

2019 Göbeklitepe Yılı Oldu

2019 Göbeklitepe Yılı oldu, Harranlılar bu haberi büyük bir sevinçle karşıladı. Turizmciler Göbeklitepe’ye gelen ziyaretçi sayısının artacağını belirtti.

2019 Göbeklitepe Yılı oldu

Şanlıurfa, Harran’da bulunan ve tarihi 12 bin yıl önceye dayanan Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştı. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada 2019 yılı “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edildi.

Göbeklitepe kazıları 1995 yılında başlamıştı. 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Göbeklitepe, 2018 yılı ile birlikte Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştı. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama ile birlikte de 2019 yılı “Göbeklitepe Yılı” olarak açıklandı.

Harran turizmine canlılık katacak

Cumhurbaşkanı tarafından 2019 yılının “Göbeklitepe Yılı” olduğunun açıklanmasından sonra, Harran halkı ve Harranlı turizmciler habere bir hayli sevindi. Şanlıurfa ve Harranlı turizmciler, 2019’un “Göbeklitepe Yılı” olmasının turizme canlılık katacağını belirttiler.

Şanlıurfa’ya yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Örencik Mahallesi’ndeki Göbeklitepe, 12 bin yıllık geçmişiyle dünya tarihi açısından çok önemli bir yere sahip.

Tarihiyle ve Yemek Kültürüyle Meşhur Şanlıurfa

En çok Marmara, en az Doğu Anadolu

Harran Üniversitesi İktisat ve İşletme Fakültesi Dekanı Yardımcısı Doç. Dr. Nedim Bayuk tarafından yapılan bir araştırmada Göbeklitepe’ye en çok ziyaretçinin Marmara bölgesinden, en az ziyaretçinin de Doğu Anadolu bölgesinden yapıldı ortaya çıktı.

1986 yılında ilk heykele rastlanmıştı

İlk araştırmalar 1963 yılında, İstanbul ve Chicago üniversiteleri tarafından yüzey çalışması olarak başlamıştı. Yıl 1986’ya geldiğinde ise ilk heykel, tarlasını süren bir çiftçi tarafından bulunmuştu. Duyarlı çiftçi heykeli Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne teslim etmiş, fakat heykelin ne olduğu ve önemi o zamanlar anlaşılamamıştı.

Sonraları kente gelen Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt, bu heykeli görmüş ve heykelin çok önemli olduğunu düşünerek detaylı bir araştırma yapmaya başlamıştı. Araştırmalar sonucunda Alman arkeolog önderliğinde 1995 yılında bölgede kazılar başlamıştı. Yapılan kazılarda Neolitik döneme ait, boyları 3 ile 6 metre arasında değişen,  ağırlıklarının da 40 ile 60 ton arasında değiştiği, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar keşfedildi.

Başlayan kazılarda aynı zamanda, 8 ve 30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şeklinde, dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 65 santim uzunluğunda insan heykeli gibi birbirinden farklı tarihi eserler de gün yüzüne çıkarıldı.

2018 Temmuz ayında Bahreyn’de yapılan 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Göbeklitepe’nin yıldızı parlamaya devam ediyor.

2018 yılında Türkiye’nin en önemli arkeolojik keşifleri

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu