Hayata Dair

2019 Dekorasyon Trendleri

2019 dekorasyon trendleri yine doğallıktan yana… İlhamını doğadan ve doğallıktan alan dekoratif tasarımlar bizleri özümüze davet ediyor… 2019 dekorasyon trendlerine dair tüm bilgiler bu haberimizde.

İşte 2019 dekorasyon trendleri

Her sektörde olduğu gibi, dekorasyon trendleri de her geçen yıl yenileniyor. Her sezon belli başlı materyaller, renkler ve mobilyalar trend oluyor. Teknolojinin yayılması, insanların trendleri yakından takip etmesi ve her ürünün daha ulaşılabilir olması sebebiyle insanlar dekorasyon işine daha farklı bakmaya başladılar.

2019 yılında tasarımcılar ve iç mimarlar ilhamlarını doğadan aldılar. Şehirde yaşayan insanların doğaya duyduğu özlemden yola çıkarak yapaylıktan ve soğukluktan uzak, doğayla bütünleşmiş tasarımlar 2019 yılının parlayan yıldızı oldu. Bu tasarımların ayrıca işlevsel oluşu da insanların tercih etmesindeki bir diğer önemli etken oldu.

İnsanların doğaya duyduğu özlem, hemen hemen hayatın her alanına etki etmiş durumda. Bu noktada bir diğer önem vermemiz gereken nokta da, doğal ürünlere sahip olurken, aynı zamanda çevreye duyarlı olamamız ve geri dönüştürülebilir ürünlere önem vermemiz. Bu da sürdürülebilir malzemelerin kıymetini daha da arttırıyor.

2018 dekorasyon trendleri arasında yer alan ahşap, can ve taş gibi geleneksel tasarımlar ve malzemelerin trendinin de devam etti bu yeni yılda, tüketicilerin vazgeçemediği en önemli nokta malzeme dayanıklılığı da olacak. Retro akımının da devam ettiğini ekleyerek 2019 dekorasyon trendleri nelelermiş gelin detaylıca göz atalım…

Mutfakta ahşap dokunuşlar

2019 dekorasyon trendleri ahşap mutfak
2019 dekorasyon trendleri ahşap mutfak

İç mekanlarda ahşabın kullanımı çok eski yıllara dayanıyor. Malzemenin doğal oluşu, sağlamlığı ve kullanıldığı yere sıcaklık ve samimiyet katması her zaman ahşabı vazgeçilmezlerden yapıyor. 2019 dekorasyon trendlerinde de ahşabı sıkça görmeye devam edeceğiz. Bu yılın tek farkı ahşabın en doğal halini kullanmamız olacak…

İşlem görmemiş ham ahşap, 2019 trendlerinin parlayan yıldızı. Ahşabı en çok göreceğimiz yer ise mutfaklar. Son birkaç yıldır mutfak tasarımlarında beyaz rengin hakimiyeti vardı. Bu yıl ile birlikte beyaz renk yerini ahşaba bırakıyor. Özellikle İskandinav stili ile dekore edilmiş mutfaklar senenin favorisi olacak.

2019 dekorasyon trendi favori renkleri: Adaçayı yeşili ve gri

2019 dekorasyon trendleri renkler adaçayı yeşili gri
2019 dekorasyon trendleri renkleri adaçayı yeşili ve gri

2017 yılında renk trendlerinin en büyük otoritesi Pantone tarafından, yılın rengi seçilen Greenery bir hayli sevilmiş, modadan dekorasyona hayatın her alanında sıkça karşımıza çıkmıştı. 2019 yılı ile bilikte yeşilin hakimiyeti devam ediyor. Ancak bu kez biraz mutasyona uğruyor desek yanlış olmaz… Greenery gibi canlı olmayan bu renk için yeşil ve gri karışımı bir renk diyebiliriz. Genel olarak adaçayı yeşili olarak adlandırılan bu rengin açık ve koyu tonlarını çokça kullanıyor olacağız.

2019 yılında öne çıkan bir diğer renk ise gri. Dünyaca ünlü dekorasyon dergileri ve tasarımcılarının favorisi olan bu renk, adaçayı yeşiline göre daha popüler olacak diyebiliriz. Nötr bir ton olduğu için her renkle olan uyumu, dekorasyon aşamasında sizlere yardımcı olacaktır.

İç dekorasyonun vazgeçiilmezi bitkiler

2019 dekorasyon trendleri bitkiler
2019 dekorasyon trendlerinde bitkiler ön plana çıkıyor

Bir mekanı sıcak ve samimi göstermenin en kolay yolu o mekanda kullanacağınız bitkilerdir. Bitki seçimine göre yaşam alanınız sportif, zarif, rahatlatıcı ya da davetkar bir atmosfere sahip olmanıza olanak sağlar.

2019 yılının favori renklerinden biri olan yeşil, mobilyadan aksesuarlara ve duvar boyalarına kadar kendini gösterecek. Fakat siz bu rengi daha minimal ve doğal yollarla kullanmak, dekorasyonunuza taptaze yeşiller eklemek istiyorsanız birbirinden farklı bitki türlerini tercih edebilirsiniz.

Siyahın asaleti!

2019 dekorasyon trendleri siyah
2019 yılında dekorasyon trendleri arasında yer alan siyah, ahşapla buluşuyor ve asil ve doğal görünümle herkesi kendine hayran bırakıyor.

Siyah renk hayatımızın her alanında vazgeçilmezlerimizden biri… Fakat ev dekorasyonunda pek tercih edilen bir renk değildi. Taki 2019 yılına kadar. Siyah, tüm asaletiyle evlerinize girmeye hazırlanıyor. Banyolardan oturma odalarına, yatak odalarından mutfaklara…

Siyah rengin evi karanlık gösterdiği aşikar… Fakat bu rengi dozunda kullandığınızda ortaya nefis görüntüler çıkıyor. Boyayacağınız duvarların bir kısmını siyaha boyayıp, diğer kısımlarında da daha açık renkler kullanarak aydınlık bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

Mermerin yükselişi

2019 dekorasyon trendleri mermer tasarımlar
2019’da mermer tasarımlar da yaşam alanlarımıza giriyor.

Yazımızın en başında doğaya, doğallıya geri dönüş yolunda olduğumuzu belirtmiştik. Dolayısıyla 2019 yılında doğaya ait ne varsa kullanmaya ve görmeye devam edeceğiz. Bu noktada mermerin her halinin de yaşam alanlarımızda hakimiyet sürdüreceğini söyleyebiliriz.

Kullanışlı ve bir o kadar da ekonomik olan mermerleri duvarlarda, zeminlerde, aksesuarlarda ve mobilyalarda sıkça kullanıyor olacağız. Özellikle ahşapla olan uyumunu gözardı edemeyeceğimiz mermer, heybetli görünümüyle de bizleri mest edecek.

Yaz Sofraları İçin Dekorasyon Önerileri

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Koyu gri düşünüyordum oturma odası için birkez daha isabetli bir tercih yaptıgımı anlamış bulundum. Başarılı bir yazı tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu